Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 400W J.Sedlák

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

Téma: Zesilovač 400W J.Sedlák

Dobrý den, po letech oprav na baráku jsem se vrátil k tomuto zesilovači z PE12/98, který jsem našel při úklidu v dílně. Potřeboval bych poradit nebo kdyby se se mnou podělil o zkušenost ten kdo to už stavěl a zprovoznil. Nemůžu ho nějak zkrotit, pořad kmitá. Za další- čím líp osadit ten konec? Tyto tranzistory co jsem tam tenkrát dal jsou asi nějaké špatné kopie. Tenkrát jsem neměl ještě potuchy, že se budou pajcovat i součástky. Původně tam měli být 2N3773/2N6609 ale asi jsem tenkrát sehnal nebo dostal ty MJ15024/MJ15025. Aradio jsem nahrál na uložto článek, je od strany 18. Pak ještě vyšla oprava v PE03/00 na straně 30.

http://www.uloz.to/7263090/pe1298-pdf
http://www.uloz.to/7263111/pe03-2000-pdf

http://s4.postimg.cc/xt0qug7g9/6175_p1051789.jpg http://s4.postimg.cc/i69hh2to9/6175_p1051785.jpg

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Pan Sedlák se na tomto fóru nedávno objevil, tak napiš jemu o pomoc. Jinak ty MJ15024/MJ15025 jsou zaručeně podvodné asijské kopie, vyhodit a nahradit originálem.

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Ano, to co je na fotce jsou zaručené pajcy, uvnitř kterých je bůhvíco. Jinak pokud se pamatuju, přímo na desce spojů byla chyba /mám takové tušení, že někde byla rozpojená zem, asi u boucherotu nebo někde/ a pamatuju si těch pár desítek lidí, co to stavěli a měli s tím těžké problémy i se značkovými součástkami. Například MJE340/350 tehdy kupované v GME byly tak hnusné, že s nimi nechtěly chodit ani pozdější SDA500.
Pokud si s tím sám nebudeš vědět rady, tak mi to pošli, rozchodím Ti to. Můj parťák Pierre z Aldaxu ty moduly měl taky postavené čtyři a ani jeden nechodil na první šup, rozcházel jsem je já.
Pokud je deska v pořádku a máš budicí darlingtony vybrané na napětí alespoň 150V, tak zkus zvětšit kapacity mezi C-B u BF469/BF470. Pokud tam máš místo KD649/650 třeba BDX53F/BDX54F, tak to divočit bude zcela jistě.

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Děkuji za rady, skutečně jsem tam dal BDX53/54F. V té době jsem ještě neměl potuchy, že TESLA mohla mít součástky schopné pracovat nad katalog. údaje a ještě tady byl takovej mistr co TESLU zavrhoval. Proto jsem to osadil BDX, aby byla jistota v napětí. Zvednutí kapacity u BF469/470 pomáhalo, ale ta kapacita už musela být dost velká, už ne v desítkách pF jak se to píše v schématu. Prosím ještě o radu kde koupit ty koncáky, abych měl jistotu, že nepříjde něco podobného jak píšete,,střelivo do praku" a zda tam dát ty 2N3773/2N6609 nebo ty MJ15024/MJ15025.

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Kup si ty výkonové tranzistory v EZK.

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

"Nemůžu ho nějak zkrotit, pořad kmitá."
Boucherot R40, C11 pripojiť pred výstupnú tlmivku, priamo na výstup konca a paralelne k tlmivke odpor cca 2.2-4.7R/2W, C9, C10 tak 33pF-68pF , k T15  paralelne kapacitu 100n keramiku//47u elyt. Osobne by som odpory R26,R27 (hodnotu zvýšiť tak na 22-33R)odpojil od výstupu (práca budiča priamo do výstupu nie je dobrý nápad..), voľné konce spojiť a premostiť kapacitou 0,68u-2,2u, medzi bázy koncov.

(upravil sinclair 7. 1. 2011 13:06)

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Budič pracuje do výstupu u tohoto zapojení zcela záměrně, protože koncový stupeň jede s prakticky nulovým klidovým proudem/je to vidět podle odporů u předpěťového tranzistoru/ a pan Sedlák se tímto a silnou nfb snažil maskovat přechodové zkreslení. Pokud se konec upraví podle Láďova doporučení, tak bude nezbytně nutné odporem mezi E-B předpěťového tranzistoru nastavit nějaký minimální klidový proud, pro značková MJčka odhadem 30mA/pár, aby bezpečně zmizelo přechodové zkreslení. Předpěťový tranzistor doporučuji opět značkový BD139 /mívají h21e kolem 150-190/ a bezpečně a spolehlivě upevněný na U profilu. Vhodný by tam byl násobič Ube, což ale vyžaduje jeden malý tranzistor, tři odpory, blokovací kondenzátor a trimr pro přesné nastavení. Inspirovat se lze např. u zapojení DPA220.
Jinak Láďova doporučení vřele doporučuji akceptovat, zapojit Boucherot za tlumivku umí jen debil, totéž zatlumení tlumivky paralelním odporem, 4R7 bohatě vyhovuje a lze to provést tak, že se vezme odpor TR225, případně TR507 nebo jiný 4-6W a tlumivka se nejméně 1,25 - 1,5mm tlustým drátem navine na něj. Zmíněné odpory nezpůsobí zkreslení železem, mají mosazné čepičky /alespoň ty, co mám doma ze starých zásob/. Sériový odpor boucherotu nesmí být metaloxidový, ale drátový, kondenzátor Boucherotu doporučuji MKP - obojí snáší mnohem větší proudy, navíc metaloxidový odpory mají tendenci se při přetížení buď úplně přerušit, nebo změnit hodnotu až o řád.
Nicméně i u značkových strojů jako Dynacord, Peavey apod. jsem viděl výstupní tlumivky až u výstupních konektorů a byly vinuty na feritové /nebo možná železoprachové/ tyčce a k nim připojen tlumicí odpor 3,3 - 10R.
BDX53F/BDX54F jsou pekelně pomalé mrchy oproti 7MHz KD649/650, takže kompenzace je nutné měnit tak či tak. Nečekej nějakou extra výkonovou šířku pásma, ten konec podle mých bývalých zkušeností nepůjde dál, než k 35-40kHz.

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Dobrý den,děkuji za další Vaše rady. Tlumivka je navinutá na 10R rezistoru.Myslíte přidat další rezistor? A k té T15 je také kondenzátor, ale jen 47nF, to je ten kondenzátor, který v tom článku od p.Sedláka udělal pěknou paseku s číslováním kondenzátorů. Deska už s tímto kond. počítala, je to C9. Dneska vidím, že v době otištění tohoto článku ta konstrukce už byla na výběr těch KD649/650 již problematická. Ono to už dnes vůbec nemá význam stavět. To KD už nikdo v sortimentu nemá  natož aby se dalo výbírat na závěrné napětí 150V nebo dokonce 160V jak píše p.Sedlák. Proto bych chtěl poprosit zdejší odborníky zda by neměli na prodej  KD 649/650 alespoň na těch 150V po třech kusech,( i když je to jako kdybych po Vás chtěl prodavát poklad).

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Gagan2006: Ahoj, nevím, jestli jsou to vskutku ony. Ale u Denkla jsem v sortimentu našel KD649A/650A. Obchod denkl.cz .

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Bacha, neměly by to být B nebo C? Nepamatuju se přesně... v písmenu je zakódováno závěrné napětí. Mají je i v PSelectronic a v Compu.

Web

(upravil j_paseka 8. 1. 2011 20:06)

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Máš pravdu, čím "vyšší" písmeno tím vyšší napětí. I když u toho denkla se mi to zdá stejně divně značené.

(upravil ondra Ch 9. 1. 2011 10:58)

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Stříž píše:
Bez písmenka _ 100V s_ A 150V_ s B 200V..........

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Ano, máš pravdu, díval jsem se do datasheetu. Vskutku tranzistor KD649A/650A má závěrné napětí 150V. Gagane2006, klidně je kup a dej je tam, budeš mít ještě rezervu 10V, to je dobré.

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Děkuji za rady ohledně nákupu KD649/650. Ještě se chci optat na 2N6609 zda by někdo neměl 6 kusů nebo co by šlo dát podobného k 2N3773

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

2N3773 jsou už hodně fousatý tranzistory a bude podle mě problém sehnat origo kusy.
Dej tam "modernější  MJ15024/MJ15025 z EZK a nic neřeš....

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Původní origo. 2N3773 od RCA jsou neskutečně líný mrchy, pár jich mám a jsou použitelný tak do zdroje.

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Myslím že ft bylo 0.8MHz, tesla udávala u KD3773 1- 2MHz...........

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Dobrý den, tak jsem zas měl na tento zesilovač čas. Předem chci poděkovat těm co mi dobře poradili, abych vyměnil BDX53F/BDX54F za KD649A/650A. Po výměně se hned zesilovač choval jinak i s těmi kopiemi těch výkoňáků to dost topilo. A po výměně výkoňáků koupených v EZK je v pohodě i teplotně. Kapacity blokovacích kondenzátorů u KD649A/650A se mohli hned snížit. Výstupní tlumivku jsem taky dal až na samý výstup. Teď mi zesilovač s tím transformátorem co mám 1000VA 2x 45V AC dá kolem 300W do 4ohm. Potřeboval bych poradit jestli by nešlo z toho zdroje nějakým způsobem dostat o trochu větší napětí , abych nemusel kupovat nový toroid . Teď mám za můstkem 80V DC. Můstek používám KBPC5006F a ztráta na něm je 10V. Na kondenzátorech JAMICON 2X20mF  mám 2x60V nazatížen v zátěži už jen 56V, ale pro ten výkon 400W bych potřeboval kolem 2x70V. Tak bych potřeboval poradit jestli nějaký lepší můstek nebo složit z nějakých schottky diod. Nechce se mi kupovat jiné trafo to se asi radši smířím s tím nižším výkonem. Ještě jsem se chtěl zeptat , kde všude zablokovat zdroj a jakou kapacitou.  Děkuji z připadnou radu.

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Úbytek na tom můstku je 10V? lolyikes A prosím vysvětli jak jsi za můstkem mohl naměřit z 45V AC, 80V DC.
Pokud nechceš kupovat nové trafo, smiř se s menším výkonem.

Web

Re: Zesilovač 400W J.Sedlák

Asi jsem to špatně napsal. Z trafa mi jde 2x45V proti společnému středu vinutí tudíž 90V AC na můstek. Střed vinutí na společný zemnící bod. Na můstku na vývodech +- už jen 80V DC a proti společné zemi 2x40V DC. Snad jsem to už napsal správně jinak to asi už budu muset nakreslit.

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 400W J.Sedlák

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£