Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » LM1875T brum

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: LM1875T brum

Dobrý den, postavil jsem zesilovač se dvěma LM1875T v katalogovém zapojení, doplnil jsem ho jednoduchým zdrojem s filtrační kapacitou 6x3300M. Po připojení k toroidnímu transformátoru 2x18V 160VA zesilovač brumí. Brum je v obou kanálech stejný. Na vstupech jsou krátké stíněné kablíky. Vzdálenost transformátoru od DPS na to nemá vliv. Při zktatování vstupů je na výstupech stále brum. Asi tam je zemní smyčka. Chystám se udělat novou DPS, ale nevím kde je chyba. Prosím někoho zkušeného o radu.
http://img651.imageshack.us/i/zesilovac.jpg/

Re: LM1875T brum

Chyba je v tom, že se prolíná zem před usměrněním s výslednou zemí. Jednodušeji řečeno: nejprve mají vést přívody od trafa na diody a kondíky a pak teprve je můžeš rozdělit do zapojení k LM atd...  Neměly by se totiž úbytky na zemi (od proudů k nabíjení filtračních kondů) dostat do cesty signálu. Jde tu o postupné (logické) uspořádání. Nejprve z AC vyrobíš DC a tím pak můžeš napájet IO atd. Prolínání zemí vede k brumu...

Re: LM1875T brum

Díky za odpověď. To s těmi nabíjecími proudy jsem si vůbec neuvědomil a to jsem nad deskou strávil dost času. Pokusím se udělat nový tišťák, který bude rozdělený na dva a tuto skutečnost bude respektovat.

Re: LM1875T brum

2 lobic :  http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=187403#p187403

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: LM1875T brum

ahoj, nechci zakladat nove tema, mam stejny problem jako lobic...
postavil jsem zesilovac s lm1875, zapojeni desky podle millana (viz. http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=187403#p187403 ), tedy dve tyto desky.
predzesilovac mam s opa2134 podle roda elliotta (viz. http://sound.westhost.com/project88.htm ). k napajeni celeho systemu pouzivam jedno trafo 2x12V 50VA. napajeni mam podle zukiho ( http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=169411#p169411 ). vyvedeno filtrovane  +/- pro LM1875 a stabilizovane +/- 12V pro opa2134... a gnd...
abych predesel zemnim smyckam, mam gnd jednotlivych desek spojeno v desce napajeni, mezi sebou pres gnd propojene nejsou.
trafo jsem koupil v gesu, vyrobce indel. samotne trafo je trosku slyset, ale kdyz jsem pod nej dal mekci podlozku, zvuk se velmi eliminoval.

pri ozivovani jednotlivych desek problem nebyl, ale jak se to pospojuje dohromady, je slyset v repracich brum. tento brum je nezavisly na potenciometru predzesilovace, proste je tam porad, na stejne urovni. bez ohledu na to, jestli je zapojeny vstup, nebo ne. je to dano trafem? metodou napajeni?

co znamena " že se prolíná zem před usměrněním s výslednou zemí"
asi tomu nerozumim, ale kam/jak mam zapojit stred vinuti (tedy ty spojene konce vinuti 2x12)? ne do GND?

podotykam, ze to lm1875 je teprve muj prvni pokus o nejaky zes a prvni pokus o 2x mono konstrukci (predtim jsem delal preamp, ale se stereo svabem)...

dalsi vec, ale to uz asi nevyresim, je pronikani sumu ze ntb zdroje (dela to kdyz je ntb na stejne prodluzce jako zesilovac). na sitove zasuvce v zesilovaci mam filtr 2x1,1mH, 0,015uF(X2) a 2x 3300pF(Y).
myslim, ze na tento sum reaguje opa2134 (nicmene tam mam tez 100nF), samotne lm1875 to myslim nedela...

Re: LM1875T brum

EMI by mal byť na zdroji rušenia a nie na rušenom zariadení , aspoň tak by to malo byť

Web

Re: LM1875T brum

Náhodou - kolega zkoušel dát do můstku dva moduly Z z BTV C430 - hrálo to jak sviňa a nadělalo tolik kraválu, na nějaké pařby vzít do škatule dva a dva tyhle moduly spojené do můstku a i na 4 ohmy a 12V aku to umí udělat slušnej rambajz. Akorát nevím, jak to měl zapojený, jestli "vrábelsky" přes odpor, nebo tam byly invertory. Přinesl mi to ukázat ve větší krabici od bot smile

Web

Re: LM1875T brum

Right13: Ano, odrušení by mělo být co nejblíže zdroji rušení, nejlépe jeho součástí, ale už min. 20let se opakuje a opakuje ( a pořád to nestačí), že jakékoli zařízení by mělo mít jistou aspoň mimální odolnost proti rušení, neb úrovně rušení a jeho skoro "všudepřítomnost" dnes již na spoustě kmitočtů to vyžaduje...  Takže je třeba chránit (zvýšit odolnost vstupů apod.) všech zařízení, tedy i těch které neprodukují rušení...

Jacq: Už si nějak pokročil?  U jednoho jednoho napájecího trafa není jednoduché udělat slušný odstup od 50Hz. Špatně se to popisuje a vysvětluje a je i několik možností jak to udělat...

Pokud umístíš GND do jednoho bodu, může se to zdát OK, ale pokud je ten bod ještě před hlavníma elytama (je blíže směrem k trafu), tak nabíjecí proudy kondíků vyrobí ( stačí i mV) úbytky na odporu cesty plošňáku a vzniknou rozdíly napětí (superponovaný brum) mezi napájecím napětí konce (předzesíku apod.). Zkus najít vhodnější místo pro GND předzesíku (potenciometru).  Vzniká ti brum mezi zemí poteciometru a zemí konce LM1875 (pokud máš poťák těsně před koncem).  Dobré by bylo umístit sem  PCB (aspoň fotku) napájecího plošňáku a kam je připojeno trafo apod...

Re: LM1875T brum

zuki: zatim jsem nepokrocil, nemel jsem na to vubec cas a cekam, az mi bratranek vyrobi chassis. ted to ani nevyfotim, nechal jsem vsechno na chalupe, ale zitra zkusim po pameti namalovat, jak jsou propojene. nakresy desek mam u sebe.

na problem s jednim napajecim trafem me upozornoval i opamp, kdyz jsem se rozhodoval, jestli jeho lamu s lm3886 nebo lm1875. doporucoval mi nechat navitout u tronicu trafa s 2 x 2x18. jenze tim by se cela hracka dost prodrazila, ja jsem hledal spise kde usetrit... navic bych potreboval jeste 2x12 pro preamp. a tri trafa, pri cene ostatnich soucastek...

byl bych moc rad, kdyby se podarilo minimalizovat brum ve stavajicim zapojeni s jednim trafem, zatim diky moc

(upravil zuki 6. 9. 2011 8:51)

Re: LM1875T brum

Viz jak si zmínil v #5 mé napájení, tak já to mám také s jedním trafem na jedné desce (10x12,5cm) s korekcema (viz to sch.) a koncem s 2x LM1875 dohromady - > umístěné v jedné ze dvou 2P reprobedniček (repro k PC,  cca 7,5L BR). A na první "nástřel" plošňáku" 90dB odstup...tzn, že je to i hodně zblízka už téměř nepostřehnutelné ( z těch cca 20-50cm není 50Hz slyšet).

Když je víc místa, jde udělat odstup i větší. Na mém prvním stereo 100W zesíku s korekcema -> 5pás. ekvalizér (kde jsem si cca před 25rokama dal na všem dost záležet a je dodnes bez poruchy funkční) a s jedním trafem s jedním dvojitým vinutím  je odstup konce 114dB (korekce si nepamatuji, ale taky dost) a to už neslyšíš nic ani s uchem na repráku a volume na max ...

Re: LM1875T brum

tak jsem se to pokusil namalovat, snad alespon trochu srozumitelne:
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/6155_propojeni.jpg
cesty mezi konektory samozrejme jsou, jen v eaglu jsem je domalovaval dodatecne (teprve az jsem se v nem naucil hledat a zjistil, ze tam nejake takove soucastky jsou) a cesty uz jsem pak v nedomaloval.
pokud tomu dobre rozumim, tak by pomohlo uzemnit potenciometr primo do te "hvezdy", ve ktere se sbihaji zeme jednotlivych desek? ne na desce preampu (jak je tomu ted)?
kdyz jsem to zkousel montovat v dilne, tak jsem ten brum skoro nepostrehnul (nejaky tesla cvicny reproduktor), myslel jsem, ze vrni jen neprisroubovane trafo na tvrde podlozce, ale v obyvaku, na bednach s citlivosti 95dB byl brum patrny i ze dvou metru. a byl stale stejny, nezavisle na krouceni potenciometrem. potenciometrem se zvysoval jen sum (pri zapnutem vstupu - notebooku), ale to zesiloval jen sumici zvukovku.
nastesti na to nespecham a chci si s tim vyhrat, takze jak bude cas (nejdriv v nedeli), zkusim to zapojit a zmerit odstup brumu alespon na zvukovce (a treba se naucim delat s ARTou)

(upravil zuki 7. 9. 2011 8:37)

Re: LM1875T brum

Jen co jsem si teď ráno všimnul: (zvyrazněny jsou chybějící nebo slabé spoje).

http://s4.postimg.cc/vuphippkp/6155_propojeni.jpg

1) U IO nejsou blokovací kondíky. Běžně se používá keramika 100nF ( co nejblíže IO). Bez nich IO může kmitat nebo být hodně citlivé na rušení ... Lepší by bylo dát GND mezi napájení +- a u IO napájení k GND blokovat.
Také je vhodné blokovat každý napájecí konektor. V běžných konstrukcích ( kde nejsou spínané obvody apod.) je celkem jedno jaký typ kondenzátoru se použije. Stačí keramika 100nF ( nebo aspoň svitek 100nF). Je-li dost místa tak elyt 100uF ( a více) případně + (aspoň 40-50V a více) keramika. Zabrání (omezí) se průniku rušení z kabeláže dovnitř desky. Dnes stačí pár cm-dm kabelu a už se vesele indukuje pole z mobilu, TV, vysílaček (bezdrát. myší) apod... 
A např. u desky zdroje je ta keramika u výstupu už zbytečná, neb poměrně blízko jsou keramiky od blokování stabilizátorů a ještě jsou tam u konektoru
elyty na výstupu. A kondíky na blokování by měli být co nejblíže k GND. +V a -V blokovací kondy blízko u sebe  a krátké spoje k GND. Úbytek na delším spoji v napájení vadí míň než stejný v GND...  V napájením se s tím "počítá". V GND se dlouhými a tenkými spoji snadno "vyrobí" rušení či brum který znehodnocuje užitečný signál - viz dále.

2) Zesílit vyznačené spoje. Když je místo tak 1mm/1A. Není-li tak 2A/mm. Přesné hodnoty lze nalézt na internetu (proudová zatížitelnost spojů dle zvoleného oteplení spoje a tl. mědi na plošňáku). Na tenkých spojích jsou značné úbytky napětí (zvlnění 50Hz) a jak se jednou vytvoří tak snadno někam prolezou...   Zejména od trafa k prvním blok. elytúm (2x4700uF) bych to táhnul 2-3mm spojem.... Zem (a napájení) má být snadno rozpoznatelná i opticky. Pak se člověk lépe orientuje na plošňáku.  Takže když např. tahám nesilový obvod např. 0,4mm spojem, tak napájení volím 0,5-0,8mm a GND 0,8-1,5mm. Pak je hned vidět co je co...
A "silná" zem je skutečně důležitá - neměli by na ní vznikat úbytky od napájení, rušení apod.... Pokud už je to narůtováno s tenkými spoji, tak lze v nouzi zespoda plošňáku přiletovat paralelně k fólii Cu předem pocínovaný Cu drát (aspoň na bloku zdroje)...

Re: LM1875T brum

ad 1) to s tim 100nF kondikem vim, ze to bylo psano i v navodu u toho preampu (kde nebyla deska, jen schema obvodu), ale myslel jsem, ze staci jeden kondik, ten, co je na desce se zdrojem (kde je, jak pises, zbytecne). takze spravne by mely byt dva kondiky co nejblize kazdemu IO (napajet by sly na desku na stranu spoju). uz nevim co me presne vedlo k tomu udelat v tom preampu napajeni v poradi +/-/GND, kdyz "normalni" by bylo +/GND/-, nejspis to bylo neco jako "takhle se mi to bude malovat pohodlneji"...
ad2) to jsem nevedel, tak nejak "intuitivne", nebo spis podle toho, co vidim u ostatnich (zejmena tech, co jsou za svou praci chvaleni) na netu delam GND pokud mozno co nejtlustsi.
co se tyce tech desek, tak ja je kreslim rucne, eagle pouzivam jen pro orientaci pri rozmistovani soucastek a navrhu cest a jako sablonu pro vyvrtani der, takze zejmena tloustka car neodpovida (ta zavisi zejmena na tlaku na fix).

tady je v realu deska preampu:
http://s4.postimg.cc/5vbxj9i9l/6155_05_preamp.jpg

a tady koncak:

http://s4.postimg.cc/5u1zpugft/6155_03_lm1875b.jpg

ostatni desky u sebe vyfocene zespod nemam, ale na zdroji je urcite GND vedena stredem "co nejtlustsi"

nemam potrebne vzdelani (vseobecny gympl) a na vysce bylo elektro jen prvni rok a znamenalo to pro nas pouze reseni diferencialnich rovnic (doc. Kunovský), toto me zacalo bavit teprve asi pred rokem a pul a samostudiem a metodou pokus/omyl se pomalu ucim. ale silene me to bavi

diky moc za rady a podnety, zkusim to podle nich opravit.
mozna by tu desku preampu bylo lepe namalovat znovu (a treba bych se alespon naucil delat v eaglu tloustku car nebo kreslit polygony na zem), ale nevim, jestli bych vypajel a znovu napajel IO tak, aby to prezily. nebyly zrovna z nejlevnejsich...
desku zdroje zkontroluju, ale verim, ze GND je dost tlusta (vyplnena plocha uprostred), nejsem si jisty a nemam ty desky u sebe.

Re: LM1875T brum

Tak aspoň dobastli blokovací kondy k IO. Jedny dej ke konektoru (na vstup napájení), druhý pár dej k tomu druhému IO, zem si vem tu nejbližší co tam je (z kraje plošňáku směrem k IO vede jeden spoj)...

Re: LM1875T brum

jj, dobastlim

Re: LM1875T brum

http://svetelektro.com/modules.php?name … mp;start=0

Web

(upravil jacq 27. 9. 2011 7:14)

Re: LM1875T brum

tak jsem doplnil kondiky 100nF, ale brum je porad. bohuzel jsem nedopatrenim a nepozornosti spalil zvukovku (pri jine cinnosti), takze nemam osciloskop, ze bych poslal obrazek spektra, aby z nej bylo videt jake slozky jsou v tom brumu zastoupeny. asi to neni jen klasicky 50Hz, je tam vice slozek, prirovnal bych to ke zvuku elektrickeho strojku na holeni. pripada mi, ze

ted jsem to namontoval na chassis (plech) a pripevnil na nej zemnici kolik a pak to zacalo brumit na 50Hz (teda predpokladam, zni to tak, nemam ted ten osciloskop). kdyz k tomu pripojim GND, tak brum zase zmizi...

ten odkaz od reeba jsem precetl cely, je to super, ale samotny modul lm1875 je v pohode, mi to jen proste nefunguje dokupy sad
este to cele zkusim nafotit a poslu to sem

edit:

http://img7.imageshack.us/img7/103/img8139s.jpg
deska preamp, zespodu dodelany blokovaci kondiky 100nF

http://img13.imageshack.us/img13/7093/img8135s.jpg
cely zesilovac v chassis - zatim to testuju, proto ta zmet kabelu. trafo (toroid) je umisteno vespod na fotce na chassis "vpravo dole". u spinace je jen pojistka a svorky (planuju jeste trafo pro napajeni VU metru)

http://img69.imageshack.us/img69/2412/img8136s.jpg
konce s lm1875 na chladicich

http://img838.imageshack.us/img838/6937/img8137s.jpg
zastrcka pro privodni snuru

http://img225.imageshack.us/img225/2222/img8138s.jpg
zdroj zespod. nejsou cesty moc blizko sebe?

dneska jsem s tim laboroval skoro cele odpoledne, ale nepodarilo se mi nic. nemam osciloskop, tak to ani nejsem schopny zmerit. zkousel jsem i vyradit cely preamp a nechat jen konce a pred ne potenciometr (log 10k), ale brum je porad stejny. chtel bych tedy rici, ze se nejedna o brum jen 50Hz, spise je to jako holici strojek... pres den to jde preslechnout (hluku z venku je dost), ale vecer, kdyz se vse zklidni, je to velmi rusive.

taky jsem zkousel snizit zisk preampu tim, ze jsem tam dal propojky misto R3 a R4 (podle navodu autora, viz. http://sound.westhost.com/project88.htm) a upravil tak zisk prvniho opa2134 na 0dB, ale vysledkem bylo akorat to, ze to vubec nehraje, zkresluje, je to neposlouchatelne. tak jak jsem ho zkonstruoval puvodne mel totiz moc velky zisk, velkou vstupni citlivost a gramofon nesel vubec regulovat, i milimetrove pootoceni potenciometru z nuly bylo moc nahlas a protoze je to obycejny potenciometr bez nejakeho excelentniho soubehu, tak na kraji hrala jen jedna bedna - druha velmi potichu

edit 2: asi bych mel zacit chodit do prvni tridy, abych se naucil poradne cist, v tom preampu pisou r3 nahradte propojkou a r4 vynechte... tak ja jsem samozrejme nahradil propojkou oba. ale muzu si za to sam, chtel bych to uz mit hotove, tak tam delam takove zbytecne chyby. i to je zkusenost, pospichat se ma pomalu...
nicmene to stejne vyresi jenom problem s nehrajicim preampem ale brum zustane sad

Re: LM1875T brum

Jacq: máš mail.

Re: LM1875T brum

zuki: diky moc, uz je to ticho a jen pri plnem vykonu to (velmi) lehce bruci, ale jen kdyz ma clovek ucho na repraku. jinak naprosty klid!

pro pripadne dalsi zacatecniky kteri by resili podobny problem - u me byl spatne navrzeny zdroj a zejmena spatne vedeni GND. mel jsem to sice zapojene do hvezdy, ale v nespravnem miste, takze se ve vsech castech brum mohl projevovat a zesilovat. pote, co jsem opravil zdroj a GND vedl od hlavnich filtracnich kondiku ke koncum, odtud do preampu a od nej ke stabilizatorum, jejichz cast zdroje jsem oddelil odporem male hodnoty, zacalo byt vse ok. takze poradna GND je zaklad!

diky

Re: LM1875T brum

Zdar.
Taky mám problém s brumem u LM1875T. V podstatě jde o dva moduly napájené společným zdrojem , nesymetrické zapojení. Jeden kanál brumí dost, druhý skoro vůbec. Od trafa je napětí vedeno na můstek, pak kabelama na filtrační kondy a z nich samostatnýma kabelama na konce. Průřez napájecích vodičů 1,5mm. Brum se objeví až po propojení konce s korekcemi. Samostatně nebrumí ani korekce, ani konce. Korekce mají svůj samostatný zdroj.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » LM1875T brum

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£