Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 10 z 15)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 12 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [181 až 200 z 291]

(upravil MaBat 2. 12. 2013 16:25)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Tak předně, módy rozhodně nejsou "obyčejnými neúzkopásmovými Q".
Jsou to prostorově dovolené podoby šíření zvuku v daných podmínkách a mimochodem může jít i o velmi úzkopásmové rezonance. Je tím mj. dán i směr, odkud kam se může energie šířit, a odkud kam ne. Na dané frekvenci si můžeš pouze zvolit, jak silně daný(é) mód(y) vybudíš, a to různým umístěním subu vůči jeho prostorovému rozložení.

A opakuju, že nevybuzením módu (zjednodušeně řečeno umístěním zdroje do jeho uzlu) se vzdáváš výkonu, který může nést, prostě na dané frekvenci hýbeš membránou nazmar. Pak ti opravdu nikde nevznikne ani maximum ani minimum - nemá z čeho. Nemůžeš ale v takovém případě tvrdit, že jsi na to vyzrál, protože nevyzrál smile

- V reálu se samozřejmě nikdy netrefíš přesně do uzlu, protože v reálu nic takového ani neexistuje.


Věř, že jak může vypadat chára na basech v různých místech místnosti, pro různé polohy zdroje zvuku, vím dobře. Něco jsem se toho taky naměřil a kdysi i koupil software CARA na podobný blbnutí. Mám dobrou představu, co od toho čekat a vím, jak je to obecně špatný. A simulace funguje tím líp, čím horší je v tomto ohledu místnost.  S přidáváním tlumení (pružné stěny, stropy, velké kusy pohlcujícího nábytku) se módy začínají "prolínat", snižuje se jakost, tj. začne se to chovat daleko lépe, ale už to pak není tak snadno simulovatelné - chybí vstupní parametry. Samotné rozměry místnosti jsou pak nedostatečné a musíš měřit.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Spíš mě děsí, že to pak bude asi pěkně dlouhý laborování, měření...

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Tak "prostorově dovoleným podobám šíření zvuku" zase nerozumím já, každopádně už mě to vcelku nebaví. Jinak aby to nevypadalo že jsem jen a pouze za jednosubové řešení za každých okolností, tak to samože ne, v jistých případech - vhodné poměry stran, preferované poslechové místo... funguje velmi dobře, v jiných případech nemusí. Co prostě vidím za naprosto esenciální je předem tohle simulovat, ne bez rozmyslu stavět tři čtyři suby a pak chodit s mikem po pokoji...

(upravil Zorg 3. 12. 2013 0:58)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Geddes říká, že víc jak 3 nepotřebuje tongue
Chápej, že když chci poslechový místo větší než 4 sq.ft., tak prostě musím. Když někoho pozveš, přední řada třeba 4 lidi, vzadu pohovka, někdo po stranách v křeslech, to už prostě jedním subem nebude nikdy nenaladíš. Např. u basstla to bylo evidentní - pohnul si na gauči hlavou a vše bylo jinak...

(upravil MaBat 3. 12. 2013 11:03)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

antonio, proto by bylo nejlepší, kdyby sis o tom nejdřív něco zjistil sám, od píky. Mě vysvětlování na foru taky nebaví, nemám tu potřebu, navíc mi to zjevně nejde.
"Prostě a jednoduše", řešením vlnové rovnice pro šíření zvuku v malé místnosti je (za předpokladu nulového tlumení) množina rezonancí, kterým se obecně říká módy, což je z obecnější terminologie řešení takových rovnic. Ty rezonance mají svá maxima a minima - jinde pro tlak, jinde pro rychlost, pro každou frekvenci jinak. Umístěním zdroje zvuku vůči těmto kmitnám a uzlům daný mód budíš (a z druhé strany, podle toho kam si sedneš, tak silně to slyšíš). Navíc zdrojem jako takovým můžeš a měníš okrajové podmínky. Zjednodušeně, na basech tak nemáš k dispozici jiný mechanizmus zvukových vln, než rezonance se svými maximy a minimy. Jsou od sebe více či méně vzdálené, do 60 - 80Hz jich bývá opravdu jen pár, ale protože mají konečnou jakost, "překrývají se". Čím je jich víc a na různých frekvencích, tím líp - to je dané hlavně rozměry místnosti. S rostoucí frekvencí se jejich počet zvyšuje a od jisté frekvence je jich už tolik, že se to považuje za kontinuum, kde už se může zvuk šířit jakkoliv. Do té doby se mluví o tzv. modálním pásmu. Nemůžeš se jich zbavit, ale můžeš je aktivně odbourávat vhodným rozmisťováním subů, k čemuž je právě multisub, protože jen jedním zdrojem to z podstaty věci nejde (potřebuješ na druhém konci místnosti ideálně něco, co by se dalo nazvat impedančním přizpůsobením). Konečně, přidáním tlumení se děje to, že už to nemusí být jen rezonance a celé se to stáva simulačně dost těžko uchopitelným.

Podívej, jak funguje DBA. Přesně k tomu je multisub. Tohle je jeho jedna možná implementace, která ovšem vyžaduje daleko víc zdrojů, než je, jak se zdá, nutné.

Zásadní přínos je v tom, že s přidáváním dalších zdrojů (a je opravdu celkem jedno kam) zákonitě klesá variabilita napříč místností, takže se to dá zekvalizovat jednou a všude stejně dobře. To je to, o čem mluví a používá Geddes, tj. ekvalizace pro vyrovnání cháry na více místech najednou. To s jedním subem prostě nedáš - co spravíš někde, zhoršíš jinde.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Zorg: Jestli potřebu množství odvíjíš od plochy místnosti, tak je to žalostné. Co výška a všeobecně poměry stran? Proč takhle jednoduchý přístup a tak složité řešení? Není posluchač v křesle na straně znevýhodněn jiným problémem? Jaké byly basstlovy podmínky?

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Měl bys asi líp číst smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

A ty začít simulovat. wink (tvůj poslední post se přiznám jsem nečetl)

(upravil MaBat 3. 12. 2013 9:25)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Tondo, já mám tuhle fázi už jaksi za sebou smile
- tím líp číst jsem myslel to, co psal Zorg a jak jsi na to reagoval.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Proč sem nehodíš výsledky jak to nesedí?, já už je sem hodil jak to sedí. V zorgově postu není žádná hádanka, nezdá se mi, že bych reagoval mimo.

(upravil MaBat 3. 12. 2013 9:31)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Co sedí?? big_smile

- Mě to hlavně nijak netrápí, vím, jak se to chová. A vím, co proti tomu dělat.
Ty jdeš zatím cestou vyhýbání se buzení rezonancí na basech, tj. cestou bez basů... Proto taky bedny, co na basech nehrajou, hrajou na basech někdy líp smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Co sedí?

Jsi chytrej klučina, ty na to příjdeš. big_smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Upřímně, nevím, jestli si můžeš dovolit takhle vystupovat smile
Z nás dvou dozajista nejsem ten, kdo v tom tápe...

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Snad tě mé vystupování nijak nepobuřuje. Jde o to, že jsi mnohé z nás prostě nepřesvědčil, nic, kromě psaného textu, nepředložil nebo jsem to přehlédl. Sorry. A k mému předchozímu postu: na blbou otázku, blbá odpověď, víš moc dobře o čem jsem mluvil, přesto vyžaduješ, abych ti to opakoval, tuhle hru nehraju.

A teď už ticho, potřebuju pracovat. big_smile

(upravil MaBat 3. 12. 2013 9:59)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

antonio napsal:

Jde o to, že jsi mnohé z nás prostě nepřesvědčil, nic, kromě psaného textu, nepředložil nebo jsem to přehlédl.

Věnuju se hlavně tomu, co mě baví, a přesvědčovat někoho na internetu už mezi to delší dobu nepatří... smile

(upravil Zorg 3. 12. 2013 13:05)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

antonio napsal:

Zorg: Jestli potřebu množství odvíjíš od plochy místnosti, tak je to žalostné. Co výška a všeobecně poměry stran? Proč takhle jednoduchý přístup a tak složité řešení? Není posluchač v křesle na straně znevýhodněn jiným problémem? Jaké byly basstlovy podmínky?

mad

MaBat napsal:

Zásadní přínos je v tom, že s přidáváním dalších zdrojů (a je opravdu celkem jedno kam) zákonitě klesá variabilita napříč místností, takže se to dá zekvalizovat jednou a všude stejně dobře. To je to, o čem mluví a používá Geddes, tj. ekvalizace pro vyrovnání cháry na více místech najednou. To s jedním subem prostě nedáš - co spravíš někde, zhoršíš jinde.

Tondo, měl bys líp číst cool Psal jsem velikost poslechového místa, nikoliv místnosti (btw, zmenšováním místnosti se věci evidentně jen zhoršují). Potřebu množství odvíjím od toho, že mám malou místnost (asi 35m2), tj. se v ní zvuk chová tak, jak popisuje MaBat výše. Vycházím z toho, že budou stačit 3 (při kvalitní implementaci), maximálně 4 (tzv. "na hulváta") suby. Prosím otevři si ty materiály, na které jsem ti dával odkaz, ať se tu pořád nebavíme jak tataři. Tam je to po čem voláš; teorie, simulace, měření, řešení (ad. "nepředložil nic než psaný text").

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Aha, tak to jsem opravdu přehlíd. Já si říkal, že by ses upsal těmi čtyřmi stopami...? cool Každopádně věc zůstává stejná, není potřeba lidem tlačit 10 subů, málokdo to skutečně potřebuje. Ale pokud "přidáváním dalších zdrojů (a je opravdu celkem jedno kam)", tak simulace, kterou používám, nefunguje - to mi zatím nikdo přímo nezpochybnil, proč?

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

To opravdu potřebuje málokdo - není jich potřeba 10 mad skoro je to až pak ke škodě.
Bůhví co je to za simulaci. Ty pejpry co jsem myslel jsou solidní vědecké studie. Tam bys měl mít objasněno všechno. Ono nejde jen tak něco jentak přidat (ač i to tam řeší; pro lidi bez možnosti měření). Vybrat opravdu nejlepší umístění je fuška, metody a už celkem složité výpočty tam máš rozebrané. Nezapomeň, že ruku v ruce s umístěním jde ekvalizace a zpoždění, to je možná proč ti nefunguje tvoje slavná simulace.
Přidáním náhodných zdrojů se věci vylepší sice globálně (ta variabilita), ale samozřejmě to neznamená, že se ti bude zrovna na tvym gauči magicky rovnat chára s každým přidaným subem. Tak si to, žádám tě, prostuduj, ať tu zas netapetujeme tím samým po stopadesáté...

(upravil MaBat 3. 12. 2013 13:57)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

1) Nikdo tu nikomu netlačí 10 subů.
2) Nikdo ve skutečnosti nepotřebuje mít doma vůbec reprobedny, pokud je nepoužívá např. pro udržování srdeční činnosti.
3) Poslední věta nedává smysl, takže ani nevím, co by měl kdo zpochybňovat.


Zorg napsal:

není jich potřeba 10 mad skoro je to až pak ke škodě.

A to se stane jak?

(upravil Zorg 3. 12. 2013 14:00)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

lol

EDIT: najdu ti tu zmínku, ale vydrž, taky se nebavím přesvědčováním. (taky jsem se nad tím pozastavil, čekal bych,že přidáváním dalších se vše jen zlepší)

Příspěvky [181 až 200 z 291]

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 12 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£