Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

(upravil skrus 18. 3. 2010 0:16)

Téma: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit s navrhem pásmové zádrže. Je to zadaní ze školy, nikdy předtím jsem pásmovou zádrž neviděl. Google mi vyhodil jen zakladní popisky, žádný navod na realizaci..

Zadani zní nasledovně: potřebuji pásmovou zádrž na kmitočtu f=144MHz, na tomto kmitočtu je utlum 50dB oproti puvodnimu signalu. Pokles signalu začíná na 124 MHz, konec vzrůstu urovně na 164MHz-> tim je daná strmost filtru tj 144 MHz +-20MHz. Potřebuji schema, součastky s hodnotami, fázovou frekvenční charku a amplitudovou frekvenční charku..

Kamoš na podobný věci nasel udajně program nekde na webu CVUT, ale chtějí přístupový kod.. Nevím, zda by to šlo v Matlabu, ten budu mít až další semetr < jestli se tam dostanu:)>.
za každý napad budu vděčnej.. Nebo aspon nějaký materialy, který by se týkaly přesně tohoto tematu.. potřebuju si v tom udela jasno. Díky moc!!!

jinak, termín splatnosti není kritický, ale už bych na tom pomalu potreboval delat, aby se mi to zase všechno nenavalilo..

(upravil Frank 18. 3. 2010 0:35)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

si to v něčem odsimuluj, což? Nebo anglicky hledej Notch filter.

(upravil skrus 18. 3. 2010 1:00)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

zkusim zagooglit. Jinak v čem konkretne myslíš franku nasimulovat ? ?

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Zkus třeba Ansoft, před půlrokem byla ke stažení studentská verze, která tohle hravě zvládala. Ten filtr má pracovat na 50Ohmech?

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Felácký program se jmenuje syntfil, k webovské aplikaci bys potřeboval heslo, to ti nikdo nedá. Lze stáhnout ale přímo program: http://hippo.feld.cvut.cz/~bores/prog/h … yntfil.htm . Snad ti to pomůže.

Web

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Free je http://www.simetrix.co.uk/ SIMetrix Intro. Můžeš si nakreslit a odladit celé sch. V knihovně jsou běžné tranzistory a IO.

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Zkus se kouknout na Mide. A otevřít skripta/zápisky.

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

georgy: ano, na 50 ohmech.. 

ted jsem stahl nějaké ty softy, uvidime, co z toho poleze..

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

hmhm, Ansoft se mi nepodařilo stahnout-> na strankach vyrobce to představuje celkem rozsáhlou registraci. Studentská verze už asi neni aktual, páč všechny linky,  vedly na download nefungují..

SIMetrix jsem instnul , ale popravdě je na mě nějaký složitý, ..
Syntfil jsem take stahl, tam jde pekne vše krok po kroku, ale nevím, zda je to naschvál, ale u zádrže napíšu vstupnín data < tj frekvence a utlumy> ale nedostanu se dal.. proste se to vždy nejak zasekne.. u jiných filtrů jsem to zkousel a tam to normalne funguje..

jo jinak, měl by to byt PASVNI filtr.. 

nevite nahodou jeste o nějaké alternativě? na googlu jsem nasel asi jeste dva programy, pracují celkem slušně, vykreslí jak amplitudovou, tak fazovou charku, ale problem je v tom, že umí jen HP, LP a BP-> zádrž tam mají připravenou, ale políčko je pasivní. V popisu píšou, že jí časem dodělají..  no není to smůla?:)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Nechtěl bys náhodou, aby to bylo jednoduchý a nemusel ses nic nového učit?

Spusť Sim-> File\Open SCH\Examples\General\Simple_AMP -> nové okno a v něm menu Simulator\Run.
V Choose Analysis (pod Run) si můžeš vybrat co se má Run - zda přenos/frekv nebo obr. (průběh) signálu v určeném bodu (Voltge Probe) atd atd... A na tom příkladu se to už naučíš....

(upravil GeorgyBoy 18. 3. 2010 23:09)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

http://img144.imageshack.us/img144/2075/3rad.gif
III. řád, Čebyšev

(upravil skrus 18. 3. 2010 23:36)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Georgy, díky za tvůj čas straveny nad mym problemem.. Tvé práce si hodně vážím, ale musím tomu nejak prijit sam na kloub.. z čeho jsi čerpal? jak jsi zjistil schema < vymyslel a nebo jsou na to nějaké předlohy?> , prosim, napiš o řešení co nejvíce,jak jsi postupoval.. dekuju ti moc!! -> nebo to mas simulovane v tom Ansoftu?

zuki, Sim je o chlup jasnější, musim zapracovat..


víte, ja prave dostal jen ono zadání, a vubec me nenapadlo, jak takový obvod vyřešit. Trochu jsem delal v LSPCadu, tot vse, jinak o filtrech nemam moc přehled..

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Pozn. k zastavení simulací u SW. Občas se SW zasekne či vyhodí hlášku, že z nějakého bla bla důvodu nemůže pokračovat. Občas i konkretizuje součástku u které skončil. Je to z důvodu nejasných počátečních podmínek - např pokud dáš dva kondy sériově za sebou, tak uprostřed není definován "stejnosměrný stav" čili stejnosměrné napětí.
Pak lze kliknutím na součástku rozbalit její menu a nastavit počáteční podmínky např. nulové DC napětí apod....
Nebo dát k zemi nebo přes jeden kond odpor např. 100MOhm a vše jede "spokojeně" dál.

(upravil GeorgyBoy 19. 3. 2010 9:56)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Ten filtr je výsledkem z Ansoft Designeru, prvky program vypočítal sám dle tvých kriterií. K přesnému ručnímu návrhu je třeba znát další údaje a návrh je poněkud pracný pro méně znalé ke kterým se řadím. Jednotlivé bloky filtru jsou v rezonanci při kmitočtu f=142,6MHz (Thompsonův vztah), což zhruba odpovídá zadání.

Zkus si to v nějakém programu odsimulovat.

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Kdybys to chtěl dělat ručně, tak by sis napřed musel nakreslit toleranční schéma, to transformovat na normovanou dolní propust, tu pak pomocí kopy vztahů a tabulek vyřešit pomocí některé aproximace, a výsledek zase odnormovat.
To je ovšem postup pro školáky, masochisty či milovníky šedesátejch let. Ještě že máme ty počítače smile

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Boramyre, neco takoveho nam cvičící naznačoval, ukazoval nam jistou tesláckou bichli < fakt tlustá> plnou aproximací všemožnejch filtrů< holt učitel vlnař ze starý školy>. Daval to jako příklad pro možnou realizaci, ale říkal, že se k výsledku mužeme dostat ruznejma zpusobama, včetně softwareových simulací..

Georgy, přesne jsem si to myslel, prave ten Ansoft mi nejde nainstalovat, páč ho zdarma ani nestahnu, studentska verze už neni k dispozici:(  čoveče, ty by jsi mi ho asi neposkytl, vid? teda pokud jsi ho zdarma získal.. je to velikej program?

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Máš mail, se základní znalostí AJ s ovládáním nebudeš mít problémy.

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

On ten postup pro školáky a masochisty má něco do sebe, aspoň jednou si to tak zkusit, pomůže to člověku do toho proniknout.

(upravil zuki 20. 3. 2010 9:17)

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Tak jsem výše předložené sch zádrže od GeorgyBoy zkusmo hodil do Sim a je to celkem OK. Jen to má asi odhadem o 10dB větší útlum a menší šířku pásma. Je to taková hubená špičatá nudle...Což by např. pro sériovou výrobu nebylo moc OK... Trvalo mi to nakreslit cca 10min...  Akorát u SIMetrix si ten návrh obvodu musíš udělat sám. Takže o tom musíš aspoň něco vědět... Umí ale snad toleranční analýzu (já jsem ji ještě nepoužil). To jen abys neřekl, že jsem ti předhodil SW, kde to nejde (snadno) udělat.... Vím, že když se to umí ,tak je to brnkačka a já taky na nové věci koukam občas jak sůva z nudlí...

http://s4.postimg.cc/7axpwg8mx/3167_144mhz_web.jpg

pozn.: Ono by to ve skutečnosti bylo o něco širší, protože tohle je jen teoretický průběh. Reálné součástky mají ztráty (skin, odpor vodičů, přeslechy - vazby mezi cívkama atd). Takže bys tam měl zaněst (lze u většiny SW) trochu reálné Q od součástek. Nebo můžeš ty Rs apod zařadit do obvodu a plynule si je měnit...
A aspoň si jednou sám spočítat Q od LC, když např. L bude mít nějakou Rs= sériovou (skin) a C např Rp=paralelní (svod, ztráty v dielektriku apod)) reálnou složku = ztráty součástky (Q)..... Tím dostaneš představu o tom co to LC je...  Ještě jedna věc k inspiraci - zkus si měnit hodnotyLC (malý verzus velký kond) pro stejnou rez. frekvenci...

Re: Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

pánové, díky všem za postřehy-> ansoft už fachá a filtr je na světě.. ale včera jsem se dozvedel od cvičího, že pouhou simulaci nechce. Budu se muset zahrabat nekde do knihovny a vyštrachat nějaký aproximace a funkční předpisy..  numerická metoda mě asi nemine...:(        je mě blbý Vas otravovat, ale nesetkali jste se s temito vypočty někdy? každopadne budu knihomolit v knihovnach, ale pokud byste měl někdo něco k numerickýmo výpoču, byť i fatality, sem s tím:) na elektro oboru je nas ve druhaku všeho všudy 5, čili se člověk moc se spolužakama poradit nemůže< oni filtr jeste neřeší>, ja s tím začínám radeji dřív, páč tuším, že to nebude jen tak..diky všem

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Pásmová zádrž, návrh do školy,nevím si rady

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£