Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Zmeniť repro??

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 36 z 36]

Re: Zmeniť repro??

Tak je to miněno obrazně, je to komponent ktery nejvic ovlivnuje vysledny zvuk, pri jeho vyberu by sis mel dat nejvetsi pozor a nesetrit. Je jasné že povedené DIY často přehraje mnohem dražší komerci takže tady ta poučka o ceně neplatí.. Můžeš měnit DACy, koncáky, kabely, cerenbaly...když bedna stojí za hovno, nepomůže svěcená voda.

Z 90% bude nespokojenost posluchače způsobena nesvéprávným návrhem reprosoustav (jak už je psáno výše), své udělá i akustika protože tu neřeší(nechce, nemůže) dost lidí..

Web

Re: Zmeniť repro??

Presne tak - 90 aj viac percent zvuku spravia bedne.
Akustika miestnosti sa nie vždy dá riešiť (manželka, potreby rodiny a tak).
Zlým (a nie je to o cene) bedniam nepomôže ani dokonale bezdozvuková miestnosť.
"Dobré" zahrajú takmer za každých okolností - aj keď s nejakými chybami.

mechanik - naozaj sa hodne mýliš, no máš na to právo.

(upravil mechanik 15. 8. 2020 20:07)

Re: Zmeniť repro??

Bezdozvuková komora ktorú si uviedol ako príklad je pre počúvanie absolutne nevhodná. To má od optimálnej akustiky velmi daleko...

Na miesto tej miniveži a akaiu doporučujem niekedy vyskúšať napríklad Luta DAC a nejake speed DPA. Možno budeš prekvapený.

(upravil bubuxin 15. 8. 2020 21:55)

Re: Zmeniť repro??

mechanik: Dobre si pamätáš, ešte ich mám smile Ale momentálne ich používam ako sw k Synergy horne.
https://img37.rajce.idnes.cz/d3703/16/16396/16396022_7028bae327df9af4d1caa3414363799b/images/IMG_20170410_214215.jpg?ver=0
Ešte pred tým ako Visaton navrhol Congu som skopíroval tunajší projekt od Tomáša aj s výhybkou.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=3382

jurajc: Veľké repro do Tvojej izby? To vedľa má objem 140 litrov a 15 palcový basák. V mojej šmikni to hralo od 15 Hz a až vyššie to pokazili módy miestnosti. Samozrejme vo väčšej miestnosti je to ešte lepšie.
https://photos.app.goo.gl/TB1DyBoitT6UFdR87
Na foto je fialová krivka meranie Visatonu a modrá toho 4 pásma v mojej šmikni 4,3 x 2,7 x 2,55 m.

Re: Zmeniť repro??

vau, bubuxin, ty si za tie roky skúsil všetko možné. Tie raven sa mi páčia tiež. Keby som raz išiel do 4 pásma tak ich asi použijem. Zaujímalo by ma k akému si došiel záveru keď experimentuješ aj s hornami. Ale to je asi lepšie v SZ.

(upravil bastl 16. 8. 2020 0:24)

Re: Zmeniť repro??

tatko Tom reeb napsal že konkrétně v tomhle případě je to na 90% konstrukcí(výhybka, objem..) a ty to odkejveš a v podstatě napíšeš že vždycky 90 i víc % zvuku dělaj bedny což je neskutečná kravina. Máš odvahu sem dát fotku, ok! Věžičkou ty bedny využíváš sotva na 50%, místnost samá tvrdá, rovná plocha bez koberce a podle toho co píšeš ti rodina nedovolí s tím cokoliv udělat. Tobě prakticky nic jinýho než to ladit bednou nezbývá a vzhledem k tvýmu věku a spokojenosti si troufám tvrdit že jsi hluchej a vyjadřování se k tématu a hanění ostatních mě přijde od tebe dost irelevatní. Moc sem nelezu, nevim jakou zde máš reputaci a hlavně to nemyslim nijak špatně nebo hanlivě! Chce to trochu sebereflexe.

(upravil mechanik 17. 8. 2020 20:32)

Re: Zmeniť repro??

Tu by som si tiež dovolil nesúhlasiť:

tatko Tom napsal:

Tieto bedničky...majú "malé" stredobasy, majú BR vzadu... skvelo zvučia od zhruba 27Hz s presnou stredovou lokalizáciou.
"Dovoľujem" si ich kŕmiť "vežičkou" PHILIPS (samozrejme s výbornými parametrami zosilňovača) 2x30 Watt

a to hneď z niekolkých dôvodov:

- 7" môžu byť ladené (BR) tak na 45Hz. Dá sa povedať že 40Hz by bol výborný výsledok a ide to len s drahšími reproduktormi so silnejším magnetom tažšou membránou a nižšou citlivostou. Chcel som hlavne povedať že pod ladením BR ide reproduktor velmi prudko do akustického skratu kedy by nemal hrať takmer nič. Pôjde skôr o rozne "parazitné" zvuky...

- 7" bude mať skreslenie pod 50Hz kludne v desiatkach precent. Na 27Hz nie je žiaden 7" a už vôbec lacný rozumne použitelný.

- pod ladením BR prudko rastie výchylka reproduktoru. Už pri zlomkovom výkone prekračuje svoju maximálnu linearnu výchylku. Čím hlbšie má tendenciu hrať tým je to horšie a opačne... Z toho dôvodu sa používa subsonický filter. Pretože ak by v nahrávke boli tieto kmitočty s minimálnym poklesom amplitúdy oproti zvyšku 7" reproduktor je možné takmer poškodiť.

- zároveň tu máme vplyv miestnosti. Ak je malá mal by takto nízko byť už pokles. Ja mám 6m a dostanem sa na tých 27Hz akurát, potom to postupne padá. Ale neviem kolko a kde máš dverí a okien ktoré to môžu trochu zmeniť...

- mám nejednu skúsenosť že takto nízko pod ladením BR už budú v BR slušné turbulencie. Potreboval by si velký priemer a na oboch stranách rádius ako prasa...

- celý čas sa nebavíme ani o 7" "subwoofer" reproduktore, ani o woofer ale o lacnom stredobasáku.

Mal som 7" stredobasáky konkretne L18RNX/P. Fotka v mojom avatare. Používal som ich v 2007. Môžem potvrdiť že niečo z toho "lezie". Ak chceš seriozne počuť skutočných 27Hz tak potrebuješ slušný 10" ladený na 27Hz a nižšie. To čo počuješ ty sú turbulencie v BR, vyššie harmonické a možno niečo pripomínajúce tých 27Hz s velkým poklesom. Doporučujem vypočuť reprobednu čo tých 27Hz skutočne seriozne hrá a porovnať.

(upravil tatko Tom 17. 8. 2020 22:00)

Re: Zmeniť repro??

Máš pravdu.
Len ma prekvapilo, že to od necelých tridsať Hertz naozaj vyžari (pod tou frekvenciou sa prejavia vyššie násobky...) a od tých zhruba 40 po... vcelku uspokojivo.
Nemám zatlmenú miestnosť ani merací mikrofón no vzhľadom ku kvalite mikrofónov v mobiloch to viem "indikovať" apkou Spectroid. Nie je to meranie, no stačí na získanie "obrazu" odkial pokial reprodukujú.
Aj na zistenie dosť veľkých rozdielov v rámci frekvencií vinou nezatlmenej miestnosti.
Teória je správna smile

Re: Zmeniť repro??

Ono by bolo ideálne okrem frekvenčky pozrieť aj na spektrum. Dá to celkovejší obraz smile

Re: Zmeniť repro??

Spectroid to vie - možno by bolo zaujímavé pustiť ružový šum a testnúť.porovnať smile
Len ten, čo mám k dispozícii, nie je "lineárny"
https://i.postimg.cc/rDm2SzVh/um.jpg

Re: Zmeniť repro??

Nemyslel som šum. Tam sa to všetko zamaskuje.

Re: Zmeniť repro??

Moja možno chybná úvaha - porovnať, čo vidím na tomto "grafe" s tým, čo ukáže tá apka.
Dnes to nejde - manželka vegetí v obývke.

Re: Zmeniť repro??

pošli do prádelny...

Re: Zmeniť repro??

Ja by sa nejakym ploginom do telefonu nezaoberal... Takto niečo riešiť nemá zmysel...

Re: Zmeniť repro??

Každý podľa chuti, možností a záujmov. Ja sa zas nezaoberám úpravami miestnosti, serióznym meraním, extra káblami, odhmotňovacími hrotmi a mnohým iným - hlavne počúvam, neriešim prkotiny smile

(upravil jurajc 19. 8. 2020 10:11)

Re: Zmeniť repro??

Ahoj, neviem vlozit obrazok, inac som "jablkovy" smile .
Repro su rozmiestnene od seba cca 1,6m, jedna bedna z nich je v pravom rohu, druha ani nie v strede kratsej steny kvoli TV, ten je medzi nimi. Posluchove miesto sa meni (2,5 - 3,5)m ale je to vacsinou rovnako od oboch repro ale nie je to rovnostranny trojuholnik. To posluchove miesto je asi meter od rohu protilahlej kratsej steny. Miesto meniť smerom do "stredu" kratsej steny nemozem, prave kvoli dveram.
Dufam, ze som to napisal aspon trochu zrozumitelne

Bobuxin parada, ja si vyhybku neviem zrobit, tak som kupil stavebnicu bez reprobedni, tie som si uz spravil sam.

Příspěvky [21 až 36 z 36]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Zmeniť repro??

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£