Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

Téma: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Zdravím, rád bych vyměnil ve starších sousatavách kondezátory u výškáčů - jsou tam bipoláry a hovňáky. Dají se použít kondezátory WIMA MKS4 viz foto.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/1G … directlink

Jsou jen na 63V a nejsem si jistý zdali to stačí a vůbec zdali je tento typ do vyhýbek vhodný. Jedná se o ARS9204 - tam je výškáč ARV161 + cívka + 6M8 a v druhých bednách od Elektroniky je ARV3608 + cívka + 4M7. Díky.

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Obecně polyesterové kondenzátory nejsou do výhybek vhodné. Doporučené jsou polypropylenové kondenzátory MKP.
Pokud přihlédnu k faktu, kam chceš ty kondy strkat, tak z těch na obrázku by se daly použít teslácký TC279.

(upravil Xhibit 9. 11. 2010 20:08)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Není to tak že MKP má menší ztráty v dielektriku se vzrůstající frekvencí nez MKS/T ? Vše bude snad lepší než bipolár na této pozici..

EDIT: A ještě zde: smile  http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … highlight=

(upravil Hippo007 9. 11. 2010 22:41)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Ano, MKS/T mají na 10kHz dovolené napětí v řádu jednotek voltů, MKP v řádu desítek voltů. S rostoucí kapacitou a frekvencí se dovolené napětí na příslušném kmitočtu snižuje. Na kondenzátoru uvedené provozní napětí platí pro 50Hz.
EDIT: On asi i polyester, pokud se přes něj nebude pouštět velký proud vyhoví, proto říkám, že TC279 by šly, ale ty WIMA se mi zdají už dost malý na to, aby se stačily uchladit.

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Nebude jednodušší ty kondy vyskládat třeba ze scitků řady TC 2.....Zrovna do těhle beden bych to neřešil i tak to bude HIGH END.

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Díky všem za reakce. Sehnal TC205 to by mělo být jako MKT z ESO, původně jsem chtěl koupit přímo v ESO, ale podle toho jejich ceníku nemají ty potřebné hodnoty aktuálně k dispozici.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/fA … directlink

hodnoty co potřebuji teď mám, nevím teď ty tolerance  J K M co kolik znamená procent. Co se týká toho potřebného napětí, lze to nějak stanovit alepoň řádově, pro jaké příkony soustav jsou takové kondenzátory vhodné? Já jsem si samozřejmě prošel i nějaké příspěvky v jiných vláknech a článek o repasi soustav na audioweb.cz - podle toho jsou TC205 vhodné, ale z některých příspěvků Výše o tom mám pochybnocti - jaké jsou aktuálně ještě další vhodné dostupné kondenzátory? Moc velký výběr jsem e-shopech se součástkama nenašel - GES a Gm mají prakticky jen bipoláry, dexon nabízí ESO a bipoláry.

(upravil Hippo007 11. 11. 2010 8:50)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

TC205 je to samé jako MKT205, jen vyrobené o pár let dříve ve stejné továrně. Tolerance J=5%, K=10%, M=20%
Pokud pominu extrémě drahá řešení, tak z technického hlediska nejlepší je všude použít nízkoindukční kondenzátory WIMA MKP4. Levnější řešení je použít polypropylenové koéndenzátory svitkové, např. Bennic, dají se koupit třeba v http://eshop.prodance.cz/default.asp?CatID=730 Ještě levnější řešení je použití kondenzátorů MKT, ale tady už musíš zvážit, zda budou v daném zapojení vyhovovat - pro vyšší výkony je nedoporučuji, protože jak už jsem psal výše, snesou na vyšších frekvencích trvale napětí v řádu jednotek voltů (při použití v 150W bednách napájených ze 100W zesilovače bych se obával, že se budou přehřívat). Pro jaké výkony použít MKT jsem se nikde nedočetl, záleží na tom, jaké hodnoty kondenzátorů použiješ, jaká je impedance beden a jakou muziku na bednách budeš poslouchat. Odhaduji, že bedny určené pro zesilovač 20W/8Ohm nebo 40W/4ohm jsou maximum pro osazení kondy MKT. Dovolená trvalá napětí v závislosti na přivedeném kmitočtu bývají uvedena v grafech v katalogových listech kondenzátorů, má je ESO u řady MKT205 http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz … _209NN.pdf i u MKP380 http://www.es-ostrava.cz/pdf/katalog_cz … _209NN.pdf nebo WIMA u svých řad MKP, MKT. Z ekonomických důvodů se pro velké kapacity v obvodech středobasů používají bipoláry, při jejich použití opět doporučuji zkontrolovat možný procházející proud s dovoleným proudem dle katalogových hodnot.

EDIT: oprava funkčnosti odkazů

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Ahoj
Pro tvé dvoupásma stačí ty TC 205 v pohodě.U výkonějších beden je lepší použít kondenzátory na 250V,nebo je složit z více kusů.Bipoláry jedině v basové sekci do kompenzací.Co se týče výkonu-do výškové sekce teče jen zlomek z celkového výkonu reprobeden,takže kondenzátory na 100V stačí myslím s přehledem.

(upravil Hippo007 13. 11. 2010 2:23)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Moc si nepomůžeš použitím polyesterových kondů ve výkonějších bednách. MKT206 na 250V= mají na 10kHz dovolené trvalé ~ napětí u 2u2 jen 7V a 10uF dokonce jen něco málo přes 3V

EDIT: opraveny hodnoty napětí

(upravil marcin 13. 11. 2010 2:09)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Dovolím si nesúhlasiť, Hippo007 hovoríš o prípustných napätiach na určitej frekvencii. Kontrolní otázka: Bude kondenzátor 10uF/160V/AC/50Hz poškodený, alebo nedovolene zaťažovaný, nekonečne tvrdým zdrojom napätia 20V/AC, pri frekvencii 10kHz ak bude pred ním reálny odpor povedzme 10 ohm? Nápoveda, tie grafy o tom nevypovedajú smile

michal: MKT od ESO budú postačujúce (MKP sú vhodnejšie, drahšie ale je otázne, či do nich investovať). Myslím si, že Bennic sú vyhodené peniaze pre tieto meniče. Vymeň hlavne sériové kondenzátory s výškou a k stredobasu bude stačiť aj bibolár.

(upravil Hippo007 13. 11. 2010 3:32)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

OK, na kondu v příkladu bude 2,75V.
U skutečných beden to bude s napětím na kondenzátoru vlivem L a C ve výhybce a komplexní impedance reproduktoru trochu složitější. U starých beden s tesláckýma reproduktorama bych to neřešil, psal jsem nahoře, že ty TC279 se dají použít. U nových beden se složitější výhybkou a lepšími měniči bych se už hodně rozmýšlel, jaké kondenzátory tam dát.

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Nie, tak som to nemyslel. Možno sa mýlim, ale tie grafy závislosti napätia od frekvencie sú pri impulzných prúdoch. Nie som elektrotechnik, tak to poviem laicky: grafy vyjadrujú prípustné napätia pri priamom pripojení kondenzátora na tvrdý zdroj s určitou frekvenciou. A to kondenzátor vo výhybke na takýto zdroj pripojený nebude.

(upravil stiglitz 13. 5. 2013 20:46)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Myslíte si někdo, že tohle má ještě smysl, a že se to projeví?
Koukám na to jako zjara,
http://www.audiodiy.cz/cs/kondenzatory- … -tftf.html
jsou tam ještě ale daleko dražší.
http://www.audiodiy.cz/cs/duelund-cast- … st-ag.html

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Ahoj
Jistě že se to projeví,vyluxuje ti to peněženku tak že výšky budou obzvláště vypečené.Je to vždy o tom že slyšíš to co chceš slyšet,
takže ten kondík přece můůůůůsi být super-za tu cenu.Nějaké rozdíly můžná budou,na velmi kvalitní aparatuře slyšitelné,ale jestli je to skutečnost nebo placebo- kdo ví.

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Tak slyšet je všechno, ale každej se musí rozmyslet, co ještě má smysl a co ne.
Dávat kondík 4x dražší, než vejškový repro je velká blbost. big_smile

(upravil mechanik 23. 9. 2013 23:33)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Skúšal ste niekto ten rozdiel medzi polyesterom a  polypropylenom na lepšej zostave? Teda lepšia zvukovka alebo prevodník, nejake rýchle DPA a lepšie reprobedne. Ja mám v provizornej výhybke stále polyester, no možno by ma mal viac trápiť ten elektrolyt na výstupe zvukovky :| big_smile Prípde asi čas že to všetko vymením

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Počul som rozdiel medzi tesláckym bipolárom a MKT-čkom ERO...už pri meraní vykazoval bipolár na 10kHz pri výkone 1W pokles charakteristiky výškovej vetvy o celé 3dB (v osi 1m).
Ale rozdiely medzi MKS, MKT a MKP som sluchom nepostrehol. No čo..som hluchý, ale šťastný. big_smile

(upravil mechanik 29. 9. 2013 14:36)

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

tak už som si to skúsil, sice polypropylen bol na 2,5x vyššie napätie... je to v prospech polypropylenu smile

Re: náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Ja som mal všetky na 100-160V...:)

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » náhrada bipoláru ve vyhýbce pro výškový reproduktor

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£