Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Přepěťová ochrana vstupu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Přepěťová ochrana vstupu

Dobrý den,
mám dotaz, zda-li někdo nemá fígl, jak ochránit vstup zesilovače před zavlečením cizího napětí. Mělo by to fungovat i naopak, že při závadě zesilovače se nedostane napětí o nebezpečné velikosti zpět do zdroje signálu. Vytvořil jsem model, jak by to asi mělo vypadat.
http://img805.imageshack.us/img805/9002/omezovac.png

Mohlo by to tedy fungovat? Nebude signál deformován? (Vycházím z předpokladu, že vstupní úrovně jsou ve stovkách mV, ale nevím, zda dynamické vlastnosti těch diod to nepokazí).
Dík za odpovědi smile

(upravil sinclair 27. 5. 2011 11:24)

Re: Přepěťová ochrana vstupu

Je to taková malá blbost - směrem od vstupu k zesilovači to fungovat bude, zenerky ovšem budou muset být na vyšší napětí, minimálně 6V8, aby neořezávaly užitečný signál.
Směrem od zesilovače ke zdroji signálu je to kravina-co by se asi v zesilovači mohlo tak strašlivě posrat, aby se na XLR vstupu objevilo třeba 10V /které notabene zdroji signálu, linkovému zesilovači v mixu neublíží, protože má značně menší vnitřní odpor/? Takže jestli chceš chránit vstup zesilovače, zapoj mezi piny 2 a 3 dvě antisériově zapojené zenerky tak, jak máš nakresleno, ale minimálně 6V8 a předřadné odpory do každého pinu okolo 1k.
Máme tímto způsobem /ještě o cosi dokonalejším/ chráněny vstupy v SubSenioru, když jsem to testoval, napral jsem do vstupu kladných i záporných 20V a čekal, co se bude dít. Nic, zenerky se otevřely, do vstupu prošlo asi 3,5V stejnosměrných, které mu nijak neublíží a zbytek ztráty z 20V byl na předřadných odporech. Ty zenerky tam máme čtyři, klidně bych Ti tady dal výřez schématu, ale Pierre by řval, dohodli jsme se, že schémata Juniora ani Seniora nikdy zveřejňovat nebudeme. Tak zkoušej, měř, koumej a určitě přijdeš na to, co já.
Rejpalové typu Danharda by určitě opřeli křemíkové diody o napájení, to se ale neosvědčilo, alespoň ne při úrovních, které oba moduly zpracovávají.

P.S.: vstupní napětí profesionálních koncových zesilovačů bývají od 1,33V do 2,5V rms, takže tam bys s takovým obvodem pohořel. Zenerky by limitovaly tak měkce, jak velký by byl předřadný odpor, v praxi se to dokonce používá, číňani to v home subwooferech Magnat a Heco používají běžně, výhodu to má tu, že to v podstatě nelze přebudit a koncová TDA7294 /většinou/ je tak částečně chráněna proti poškození. Číňani ovšem používají sériovou řadu obyčejných křemíkových diod, které mají při otevření kulatější koleno, než zenerky, zenerky se zase strměji otevírají, transily ještě strměji. Je třeba si vybrat, co od toho očekáváš a hlavně jakou má chráněné zařízení cenu. Ujišťuju Tě, že zesilovač za 70.000 bude mít vstupy už z výroby chráněny tak, že jim v podstatě nelze ublížit, sračka za 5000 nebude mít ochranu žádnou, ale otázkou zůstává, zdali se vůbec vyplatí investovat čas, strávený experimenty, do takové srágory, kupř. Omnitroniců nebo všelijakých těch McCryptů a podobných.

Web

Re: Přepěťová ochrana vstupu

Já bych tam ty diody dal na co největší přípustné napětí. Možná 6V8 by vstup snesl. Nezapomeň na kapacity diod, které se se zvyšujícím zenerovým napětím zmenšují. Pro těch 6V8 dělá u BZX79 kapacita asi 200pF, zatímco pro 2V4 je 450pF.

Re: Přepěťová ochrana vstupu

Ta kapacita je spíš výhodou, spolu s předřadným odporem funguje jako vf filtr, pokud tam už žádný další není. Možná by Kovas měl postnout schéma konce, který chce chránit a podle toho se může odvíjet další debata.

Web

(upravil Kovas 27. 5. 2011 11:50)

Re: Přepěťová ochrana vstupu

Díky za odpovědi. Hrabu se v tom, protože jsem  si chtěl spíchnout Opampovo TWX na kolej, no a nechci přijít o notebook, nebo zvukovou kartu v PC, ...
Odkaz tady: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=10397
Taky mám ještě na DPS TWX(trápí mě tam ta zpětná vazba přímo na vstup a ještě před vazební elyt, btw ten elektrolyt v děliči pro budič, nemá být zapojený před výstupním kondem? Ve schématu je za) ještě místo a zenerky a odpory se mi válí doma, takže náklady jsou v podstatě nulové, tak proč bych to tam nedal. Je to pro strýčka Příhodu. Zatím jsem ve fázi návrhu, nemám na to moc času, tak si tak v podstatě hraju. wink

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Přepěťová ochrana vstupu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£