Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 100W

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 40]

Re: Zesilovač 100W

Martine, ona je vážně hloupost prohánět každým párem koncáků 100mA kliďáku. Sice 20mA, jak tu píše jeden trotl je taky hloupost, to je skutečně málo, ale velmi vhodný kompromis pro tyhle MJčka je cca 45mA/pár. Při tomhle proudu už přechodové zkreslení a většina nelinearit spolehlivě mizí. Nesmíš věřit všemu, co ti kde kdo nakukal, například že "víc pootevřená AB třída" je zvukově lepší". Je to naprostej nesmysl, jediným efektem je roztočenej elektroměr a roztopený chladiče, nic jiného.

A co se týče filtrací - speciálně Dandovi:
To, že QSCčka běžných řad mají zcela evidentně poddimenzovanou filtraci je dost známá věc, ono stačí si ten zes položit na stůl, vypnout limitéry, připojit k výstupu slušnej osciloskop, 4R zátěž a vybudit jeden kanál do mírné limitace. Na slušném škopku uvidíš vršky, orvané jak borůvky vlivem zvlnění z nedostatečné filtrace.
U dobrých hifi zesilovačů není filtrace cca 30G/kanál žádná výjimka, například vcelku standardní hifi koncák NAD C272 má filtraci 40G/kanál.

Web

Re: Zesilovač 100W

Sinclair: Ten "trotl, co nakukal" 20 mA, jsem byl já, jak je výše vidět. Ze své letité praxe vím, že tato hodnota OBVYKLE vyhovuje, někdy více, jindy méně. Nastavuji osciloskopem tak, aby přechodová zkreslení zmizela, ale aby proud tranzistory byl co nejmenší. Nevidím důvod vytápět chladiče desítami Wattů TRVALÉHO TEPLA! (U napájení +- 60V a 100mA...)
Další věcí jsou filtrační kapacity. Zase píšu ze své zkušenosti. Pokud budu zesilovač testovat sinusovým signálem až do limitace, bude vrchol sinusovky vždy modulovaný sí'tovým zvlněním. To nás (přiměřeně!) nemusí až tak moc pálit, neb budeme zesilovat hudební signál se spoustou vrcholů i propadů ve výkonu, kondenzátory přiměřené kapacity si to vyrovnají, a nikoliv sinusový signál.Aby tomu tak nebylo, bylo by nutno použít enormní filtrační kapacity, což je drahé, velké, neekonomické. Nevím, co má NAD za filtrace, ale pro takovéto hodnoty už nevidím jakékoliv opodstatnění. Možná marketingový tah, že "náš zesilovač má 40G filtrace a ten šmejd od konkurence akorát 30G!"

Apropos: ty TROTLY si nech pro jiné, já nejsem žádnej soploš z Horní_Dolní!

Web

Re: Zesilovač 100W

Já se ani tak neřídil tim co mi nějakej trotl nakukal, jako spíš tím co doporučovali v KE kde ten zesík vyšel. Jestli tenco to publikoval byl trotl už nezjistím. Díky za radu, zkusím to snížit na těch 45 mA a uvidim co ukáže osciloskop.
Je fakt že takhle jak to je, za pět minut je z toho topení.
A 2x20G pro 275W zesilovač snad není přehnaně moc. Funguje to, a těch pár stovek navíc za dva (pro dva konce čtyři) kondenzátory mě nevytrhne.

Re: Zesilovač 100W

Dando, jsi vážně vůl a po těchhle pár tvých příspěvcích už ti to těžko někdo odpáře. A je mi vcelku jedno, jestli jsi z Horních Prdelákovic anebo co děláš.
Nechápeš, že dostatečné filtrační kapacity jsou NUTNÉ právě proto, aby zesilovaný signál NEBYL ve špičkách modulovanej zvlněním ??? Jestli nechápeš tohle, tak si svoje rozumy nech pro slepice na dvoře a nedělej tu ze sebe pitomce.
Velikosti filtračních kapacit u hifi zesilovačů nejsou žádné marketingové tahy, je to naprosto běžná praxe a jenom céčkové sračky s hodnotou tak do deseti tisíc to mají vyřešeno jako podle tebe, tedy "ekonomicky".

S těmi dvaceti miliampéry běž taky tak akorát do řiti. Kup si pořádný osciloskop a nebo běž k očaři, to za prvé.
Za druhé - při nastavených 20mA a ohřátí zesilovače klidový proud při správně -podotýkám správně- kompenzovaném zesilovači mírně poklesne a stane se co? Naběhne přechodový zkreslení..

Web

Re: Zesilovač 100W

Řekl bych, že je to věc kompromisu, při 10G je zvlnění pro 200W/4R zesilovač kolem 2V na každý větvi 50V napájení při plném vybuzení.
Leoši, tvůj oblíbenec Janda měl na celej stereofonní zesilovač 2G kond v napájení, ještě jsem od tebe neslyšel, že byl vůl ?
A taky miluju reklamní kecy kde je, že zesilovač má 78G filtrační kapacity a když se podívám do krabice, tak zjistím že do toho započetli všechny filtráky, včetně těch, co mají u +5V u ovládací logiky smile

(upravil sinclair 8. 4. 2009 22:58)

Re: Zesilovač 100W

Ale nevrč, já taky nikde netvrdil, že měl všude a všecko Janda dobře. To je jeden extrém, ony ty jeho minimalistický sklony byly vidět skoro všude, ostatně to napovídá i název jím založené firmy AUdio RAcionálně..
Ale podívej se na to z druhý strany, kde byl Janda s jeho TW40 v roce 1975 a kde byl ve stejném roce se svými zesilovači gigant TESLA...Uměl z běžně dostupnejch věcí poměrně chytře a levně poskládat bezvadně fungující přístroje, uvést je na trh a rozhodit mezi desetitisíce lidí. Takže pana Jandu nechejme klidně spát.

A Ty Vašku víš dobře, že já na reklamní kecy nedám a co nevidím na vlastní oči, nebo si nezměřím, tomu nevěřím.
Opravdu slušné přístroje s výkonem okolo 80-100W na kanál mají ve zdrojích zcela běžně 15-20G/větev, slušnější i víc, například starší model NAD C370 /2x150-4/ má 24G/větev.

Web

Re: Zesilovač 100W

Sinclair: Chtěl jsem tu věc ještě doplnit, např. citovat p. Dudka (že by taky blbec...?) z jeho seriálu v AR 92, ale nechám to být, je to marné. Akorát jsem měl o tobě mínění jako o ODBORNÍKOVI. Pokud ale odborník místo argumentů a diskuse začne nadávat, prudit, urážet atd., diskvalifikuje se u mě do kategorie namyšlenýho, arogantního BURANA. Přeber si to jak chceš, třeba mě odtud vykopněte, já nikomu vlezdoprdelizovat nebudu, ale taky nehodlám o sobě číst tyto věci, já to o nikom taky nepíšu.
Už se k tomu vyjadřovat nebudu.

Web

Re: Zesilovač 100W

Ani není třeba.
Tvoje argumenty s dvaceti miliampéry a poddimenzovanou filtrací u QSCček mě ani nikoho jiného, kdo do problematiky trochu vidí, příliš nepřesvědčily. Když jsme u těch QSCček, tak se zkus podívat, jaké filtrace má třeba RMX2450 a na rozdíl k tomu třeba RMX4050HD.
Velikost filtračních kapacit nejenže souvisí s celkovým chováním zesilovače na nízkých kmitočtech, ale má bezprostřední vliv na celkové IMD zesilovače - stačí si jen uvědomit, že napájecí napětí a tím i průchozí signál je při plném buzení zesilovače vlastně nežádaně modulován kmitočtem 100Hz a IMD tak okamžitě vyskočí na jednotky procent i více. Proto mají hifi zesilovače takové na první pohled "nesmyslné" kapacity ve zdrojích - zcela jednoduše proto, aby zdroj při plném buzení udržel zvlnění na minimální hodnotě a kvalita ss napájecího napětí tak neovlivňovala průchozí signál.
To, že tobě něco "takhle stačí" a nebo že to tak dělají ti či oni výrobci neznamená, že je to tak dobře. Zvláště v hromadné sériové výrobě s limitovanou cenou jsou tyhle věci záležitostí silného kompromisu. Amatéři tolik šetřit nemusí a kompromisy nemusí dělat tak velké.
V hromadné sériovce znamenají dva či čtyři kondenzátory statisíce dolarů mínusu ze zisku, kdežto amatéra tři stovky za čtyři kondenzátory navíc nijak zvlášť nepálí.

Web

Re: Zesilovač 100W

Snad nebudu moc OT. pokud ano nechť mne někdo smaže:)
Mám dotaz.
Je nějaký problém v použití více druhů párů kondenzátorů ve filtraci? Myslím tím rozdílné výrobce či kapacity.

Re: Zesilovač 100W

Technický problém v tom není.

Web

(upravil iMartin 10. 4. 2009 11:22)

Re: Zesilovač 100W

A co když někdo použije na jednu větěv nižší kapacitu filtrace než na druhou? Tak to totiž udělal jeden kámoš, co stavěl mýmu spolužákovi zesilovač, ztratil mu jeden za čtyř 4G7 filtráků, tak tam dal místo něj jeden 3G3. Říkal jsem mu že to je prasárna, a když něco ztratim, tak na vlastní náklady koupim náhradu, ale pořád tvrdil že "to ničemu neva, jen to blbě vypadá".
Když se tedy jedna větev začně vlnit dřív než druhá, tak co? Stoupne IMD ještě víc, než kdyby se vlnily obě?

Re: Zesilovač 100W

Ano.

Web

Re: Zesilovač 100W

nemáte někdo schéma na leache, kterého prodával ondra ch v bazaru?? a ještě by mě zajímalo, když má třeba 5stereo vstupů a jeden stereo výstup, a chci to přepínat relátkama, tak jestli GND všech vstupů a výstupů může být spojeno??

Re: Zesilovač 100W

Muze a nemusi smile Jsou konstrukce, kde je vstupni zem oddelena od vystupni malym odporem, treba Opampova Lama nebo ten posledni Sinclairuv kousek v posledni publikovany verzi (je 11. 4.). Kazdopadne je potreba znat zasady spravneho zemeni (stejne dlouhy draty do jednoho bodu a ten jeden bod do stredu filtrace -- receno zjednodusene).

Re: Zesilovač 100W

a co to udělat podle první části následujícího schématu,

http://s19.postimg.cc/u28lcg67j/87_clipboard.jpg

akorát nevim proč jsou ty signálový vodiče spojený přes odpor se zemí

Re: Zesilovač 100W

Říká ti něco horní a dolní propust chlape? smile

Re: Zesilovač 100W

jo to říká, ale odpor proti zemi mi teda nepřipadá jako nějaká propust

Re: Zesilovač 100W

Aha tak to jo

Re: Zesilovač 100W

snad by to mohlo bejt i kvůli přeslechům krz relé.

Re: Zesilovač 100W

Spíš udržení nulového napětí na vstupech, pak se tím předejde impulsům při přepínání vstupů a nabíjení oddělovacích kondenzátorů..

Web

Příspěvky [21 až 40 z 40]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 100W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£