Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

(upravil sweeper 22. 9. 2010 19:32)

Téma: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Zdravim vospolok!
Chcel by som sa spytat ci tu niekto nevie o nejakom koncovom nf mono zosilovaci s vykonom aspon 50W s asymetrickym napajanim 12V - ako keby do auta. Nieco na sposob NE020 z sos.sk lenze vykonnejsie a schopnejsie staci schema a popis zapojenia- potrebujem to na soc-ku do skoly.
Dakujem

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Ono už jde udělat 50W z 12V?

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Do 2ohmov by to bolo možné smile

(upravil sweeper 22. 9. 2010 20:52)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

NE020 ma 30W no zda sa mi to malo chcem na to pouzit napajanie z 12V baterie ktora bude dobijana z adaptera ...  btw autoradia maju 4x50W a tiez su napajane z 12V takze v tom nevidim problem..zavisi len na prudovom zatazeni a ked pouzijem olovenny akumulator 2Ah tak problem nebude...ide len o to najst schemu a zapojenie ktore je funkcne pretoze som zatial nic nenasiel a okrem toho reproduktory chcem pouzit so 4 ohmovou impedanciou

(upravil ato-mic 22. 9. 2010 21:01)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

A co něco s TDA1562?

Edit: http://djmayo.wz.cz/pdf/tda1562.pdf

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

ato-mic napsal:

A co něco s TDA1562?

nieco konkretne?  niesom taky vyspely elektrotechnik aby som si navrhol koncak alebo upravil uxistujucu schemu vymenou operacneho zosilnovaca...... nechcem skusat nieco co nebolo este vyskusane a zbytocne minat peniaze na nieco co nepojde.. chcel by som nejake overene zapojenie ktore slape e nepotrebuje nejaky brutalny zasah do zapojenia

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

ato-mic napsal:

A co něco s TDA1562?

Edit: http://djmayo.wz.cz/pdf/tda1562.pdf

hmm vyzera to slubne mas s tym skusenosti?

(upravil ato-mic 22. 9. 2010 21:07)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Něco málo si přečti tady http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=8985

Sinclair to docela hezky popsal.. Stavěl jsem asi dva kusy, měl jsem je i v autě, po pravdě nic moc.. ale za ty peníze..

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

pekny popis ale mne nejde o to stavat sub do auta... ide mi o projekt na maturitnu pracu do skoly nieco ako kombo s vlastnym napajanim z olovennej baterky a nejakymi blbinkami funkciami okolo toho napriklad indikacia vybudenia k tomu mikrofonovo-gitarovy predzosilovac indikacia nabitia baterky a take nieco pouzit tam chcem
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=46281 a http://www.sos.sk/?str=371&artnum=46392 samozrejme s nejakou vyhybkou. vsetko v jednej bedni......bude to dostatocne???

(upravil ato-mic 22. 9. 2010 21:32)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Jestli sis všiml, tak to pdf co jsem posílal je bez aktivní výhybky..
Jinak pro takovéto pokusy spíš doporučím TDA8560Q

S reprem Ti moc neporadím..

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

nechcem aktivnu vyhybku chcem pasivnu vyhybku hoci aj hotovu kupenu ... nechcem koncak pripojit napriamo na vstup napr mp3 ale nasiel som jednoduchu schemu na korekcny mono predzosilovac s dobrymi parametrami a aj s dobrimi skusenostami s filtraciou

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Tak moment, to TDA1562 nedá trvale 50 a už vôbec nie 70W. To platí pre špičky hudobného signálu, kedy sa pripája pomocný zdroj napätia tvorený externými kondenzátormi. Trvalý výkon je cca 35W.

Na čo ti bude tvrdý 12V zdroj keď jeho prúdovú rezervu do 4ohmovej záťaže nevyužiješ. Prosím ťa pozri si Ohmov zákon a zrátaj si aspoň približne aké je potrebné výstupné napätie pre 50W a 4 ohm záťaž. Z 12V zdroja bez meniča napätia 50W nikdy nedostaneš.

Teraz keď si priblížil na čo to má slúžiť, tak namiesto naháňania sa za pár watmi navyše, by si mal v prvom rade použiť dostatočne citlivé meniče a ak to má byť kombo tak úplne iné. Zvažoval by som nejaké širokopásmo napr.: http://dexon.cz/katalog/reproduktory/be … onovy.html

Neber to zle, ale myslím, že vzhľadom na tvoje znalosti si si zvolil náročný projekt a nie som si istý či si schopný ho aj zrealizovať.

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Já se blbě zeptám - proč tak trváš na těch 12V a baterce dobíjené z adaptéru?
Pro 50W trvalého výkonu do 4Ohm potřebuješ výstupní vrcholové napětí +/-20V, takže jedině výstupní trafo a zesilovač schopný pracovat do 1Ohm zátěže. To nebude zrovna jednoduché.
Navíc stejně adaptér musí být schopný dodat plný výkon, protože tu baterku vytřískáš během hodiny.
Není tedy elegantnější postavit klasický zesilovač s pořádným zdrojem?

(upravil sweeper 23. 9. 2010 9:07)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

na ne020 som mal sirokopasmo nehralo to zle ale nebolo to ono ako ked som to napojil na sustavu bass+ vyska s vyhybkou ale potom to zase bolo moc skreslene pri vacsom vybudeni

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Lidi zdarec,
trochu odbočím a hloupě se zeptám. Když se počítá výstupní výkon dělí se napětí na druhou impedancí beden, jde mi o to jaké bude to napětí vůči napájecímu. Jak u symetriky tak u nesymetriky. Děkuji všem za odpovědi a omlouvám se za nevhodný dotaz.

(upravil sinclair 23. 9. 2010 14:35)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Těch 4x50W u autorádií bych hrozně moc rád viděl. Je to něco podobného, jako když na autozesilovač někdo napíše "1000W maximal" a uvnitř jsou třeba čtyři koncové stupně s výkonem 70W/4R na kanál.
Existuje jenom velmi málo výjimek, kdy je to, co je psáno na kastli, pravda. Jedním z nich je Dčkový monoblok MAC Fearless One a ještě předtím starší MacAudio Pulsar 1XL. Ani MacAudio staré řady Z nejsou špatné, udávaný výkon bývá většinou pravda.
Jinak je celé "autohifi" jeden velký podvod, oblbování a naprosto nestydaté okrádání zákazníka. Za podprůměrný subwooferový 12" reproduktor, o který by znalý člověk, nebo profesionál ani nezavadil /86dB-W-m/ lze zaplatit klidně i osm až deset tisíc, přičemž reálná cena toho reproduktoru /viděl jsem občas faktury/ je zhruba desetinová....
Co si mám např. myslet o značkovém zesilovači, na kterém se hrdě skví "500W power, 1 ohm stable", pojistka je na něm jen jedna 25A a při zatížení jedním ohmem to vyhoří až do základů...

Web

(upravil Hordek 28. 6. 2014 11:48)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

.

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

mne skratka islo o to aby to bolo mobilne a aby som nebol obmedzovany zasuvkou a nechcem aby to bolo nejake chrcatko co nezahra ani vysky ani basy len nieco medzi tym a chcel som to spravit ako maturitnu pracu aby to nebolo nieco co tam uz niekolko x-krat videli

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

A co konstrukční příloha AR 1990, je tam tuším měnič k zesilovači s výstupním U asi 2x 35V, měla by to být konstrukce p. Pavla Dudka

Web

(upravil PavelTl 23. 9. 2010 20:57)

Re: mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

BOSS VM: Výpočet výstupního výkonu není za tak přesný, nejlepší je si to změřit. Největší neznámou je tvrdost zdroje a tedy pokles napájecího napětí napětí při zatížení. Ale orientačně můžeš brát pokles třeba 20% (ale klidně může být 10% nebo i 40%, u šmejdů i větší).

Je v podstatě jedno jestli jej napájíš symetricky nebo nesymetricky, při symetrickém napájení bereš hodnotu napětí jedné větve a při nesymetrickém pak polovinu napájecího napětí (+/-35 nebo +70V dá tedy vždy napětí 35V). Od něj musíš odečíst pokles napětí při zatížení (35-20% = 28V) a úbytek napětí na saturaci tranzistoru cca 1V (28-1=27V). Tohle je však vrcholové napětí a ty potřebuješ k výpočtu efektivní (27/1,41=19V).
Pokud si změříš výstupní napětí do zátěže víš to přesně.

No a teď už stačí ohmův zákon (19*19V/4Ohm = 100W).

A hned vidím že mám v předchozím příspěvku chybu - ona druhá odmocnina z 200 není 20, ale 14.

Ad autozesíky: tam je zdroj nekonečně tvrdý, takže 13,2/2=6,6V je polovina 6,6-1=5,6V je možné výstupní napětí vrcholové, 5,6/1,41=4V výstupní  efektivní, 4*4/4=4W výstupní sinusový výkon. V můstku 8*8/4=16W.
Pokud vezmeme že za běhu motoru se baterie dobíjí až na 14,8V tak se dostaneme na 5W, respektive 20W v můstku.
Kde tam kdo chce vzít těch 50W?
V nových jsou samozřejmě nábojové pumpy, jenže ty jsou vhodné na dynamické špičky a ne na trvalý výkon.

Edit: Ano velké zesilovače mívají napěťový měnič. Bohužel v autorádiích jej najdeš jen velice vyjímečně (co vím tak několik modelů mělo pro napájení konců externí měnič).

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » mono zosilovac 50W asymetricke napajanie 12V

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£