Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » CD-ROMka jako transport a SPDIF výstup

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [2]

(upravil Zorg 1. 10. 2008 21:23)

Téma: CD-ROMka jako transport a SPDIF výstup

Občas si doma hraju s CD-ROMkou, kde vyvedu zadní 2 piny "digi-out" přímo do digital-in na mym receiveru. Nějak to hraje, ale celkem často vypadává zvuk, jen třeba na 1/10s, úplný ticho. Čím to může bejt - že by tak velkej jitter? Kabl je stíněnej, cinch na jedný straně a na druhý je to píchlý na ty 2 piny přímo zezadu CD-ROMky.
Prakticky do toho nevidím, ale našel jsem http://usenet.jyxo.cz/cz.comp.ibmpc/020 … drom.html:

Vesely karel napsal:

Casteji a spravneji se oznacuje S/PDIF. Vse to zacalo v 80-tych letech minuleho stoleti.
Vychazi z normy IEC958. Dalsi varianta je AES/EBU.
S/PDIF (IEC958): 75ohm koax, konektor RCA nebo BNC. Napet. urovne 0,5-1V
AES/EBU: 3-pin XLR, 110ohm, 3-10V
To co je na zvukovkach a CD-ROMech je mimo normu a ne zrovna vhodne. Casto se pouziva cinch nebo jeste lepe (ale ne casto) BNC. S/PDIF jsou jen dva draty, stineny a zivy, je to druh fazove modulace. Prave na zvukovkach a CD-ROM je mimo normu i napeti, protoze tam byva urovnen TTL (5V), ma byt max. 1V a to okolo 0V, tedy +/-1V. Pruchodem nulou a fazi se signal prave koduje. S/PDIF, AES/EBU jsou seriova data tlacena jen po jednom dratu (+zem).
I kdyz pro ten "CD-ROMacky" S/PDIF vybocujici z veskerych norem... :- )))
Prijmace S/PDIF (integraky) se musi zavesit na prijmany signal, dekodovat vzorkovaci frekvenci a data (hodiny i data jdou kodovane a po tomto jednom dratu lezou najednou), odstranit jitter ("clock phaze noise", cili neco jako nepresnost vzorkovani, soufazovosti prijmace a vysilace. Muze se to projevit dost slysitelne) a na vystupu musi mit oddelene hodiny a data. (tzv. "biphaze mark code").

Tzn, že to vypadávání může bejt způsobený jinou napěťovou logikou u CDROM než předpokládá receiver? To by to ale nehrálo vůbec, ne... Je to Teac CD-552E, rozebral jsem to a nějakej šváb na SPDIF koding tam je (je na něm napsáno BA5954FP, 241 H18. Teda pokud to není řízení motorku, hlavy a podobně). Né že bych na tom nějak bazíroval, jen mě to zajímá, je to celkem levná možnost jak si pustit cédo.

Re: CD-ROMka jako transport a SPDIF výstup

Kdybych se tak blbě neptal a víc hledal, tak tady je ten převod TTL -> S/PDIF popsanej:
http://www.belza.cz/digiaudio/spdifc.htm

Ale ono je to ještě jinak: i když jsem to převedl na optiku, tak výpadky byly +/- pořád. Zkusil jsem teda dost poškrábaný CD a najednou jich bylo víc. Tzn. ta mechanika jakoby nic neopravovala, nedopočítávala, prostě když něco nepřečte, tak výpadek. Ani na poškrábaným CD se nesnaží, prostě čte furt dál a zahazuje...
Podotýkám, že tohle nastává pokud PŘEHRÁVÁM audio, nejsem v OS a nemám to ani píchlý na sběrnici, prostě jen zmáčknu na předním panelu play. Kdybych to graboval ve Windows, tj. extrahoval data, tak to bude perfektní kopie. Tj. jakoby to blbne jen v módu přehráváni audio CD...
Dělají to všechny a nebo mám smůlu na typ? Doporučíte mi někdo nějakou na přehrávání audio CD?

Příspěvky [2]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » CD-ROMka jako transport a SPDIF výstup

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£