Téma: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Mám DLS W310D v ozvučnici o objemu 28l, ladění BR na 49 Hz, když projedu vrcholy a sedla na impedančce, zdá se, že podle WinISD všechno sedí, dokonce i ta výchylka membrány je v okolí 50 Hz nejnižší, takže štěrbina (ač úzká cca 1x40cm) je naladěná dobře. Ozývá se to od nějakých 30 Hz, dál to od 40 Hz hraje někam k 60 ti celkem stejně, ale někde mezi 70 a 80 Hz nastává velmi razantně narůstat citlivost, což zpúsobuje, že při použití crossoveru 12 dB/oct někde na 50 Hz je to ještě na 100Hz dost slyšet a to se mi nelíbí, zkoušel jsem bednu prázdnou/bednu plnou vaty, ale nějakej brutální rozdíl se nekoná, co sakra s tím? sad

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Kde si to zkoušel? Vliv na to má prostředí(místnost)

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Dalsi vec je subjektivni vnimani hlasitosti s frekvenci pri dane SPL.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

A také by to chtělo strmější řezání.

(upravil Nepér 27. 8. 2008 9:36)

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Řezání je jen na zesu, mám hloupý rádio...
Zkoušel jsem to u mě v pokoji, celkem velkej objem, šikmá stěna, sádrokartón smile
Ale v autě je to podobný.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

tak potom je to spôsobené malým objemom bedne a vysokým ladením. Reprák má asi vyššie Qts a robí na 70-90Hz hrb, podobne ako keď dáš do basreflexu TVM 8". Zapchať BR.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Objem bedny a ladění BR je přesně podle výrobce.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Nepere, jenze DLS, jako ortodoxni autovyrobce prave chce, aby ti to kolem 75 pekne dunelo. To je preci to pravy zuzo, ne? Pokud sedi ladeni bedny (z impedancky) tak nemusi byt vse v poradku s TS parametry...
Zkusils to i v akusticky "jinem" prostoru nez v aute a male mistnosti?

(upravil Nepér 27. 8. 2008 12:39)

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Venku jsem to nezkoušel. A nějaký 70Hz hučení alá tuba McFun mi moc žůžo nepříde.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Vyber to von a skus tak, miestost vie robit riadny bordel.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Zkusím ještě, jak se to na těchto vyšších kmitočtech chová s BR a s ucpaným a asi to zkusím o víkendu předělat na dva kruhový nátrubky, stejně to krapet fouká...

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Nepér napsal:

Objem bedny a ladění BR je přesně podle výrobce.

veď práve, neznalý autohifík si povie ako mu to pekne duní.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Když nasypu doporučený hodnoty (objem, ladění) od výrobce do WinISD, vypadá to rozumně a hrb se nekoná.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Proto vidim prave zradu v parametrech.
Vyrobce uda takove parametry, aby jeho doporucene ladeni vypadalo v simulacich hezky. Fakticky jsou TS parametry jine a ladeni podle papiru je pekne pekne, ale realita krivky uplne jina. Nerikam, ze je to tenhle pripad, ale v autohifi je to celkem bezna praxe.

Taky uz konecne pochop, ze chara v ISD nema se subjektivnim akustickym vysledkem v mistnosi nebo aute temer nic spolecneho a subjektivne pres ruzne frekvence pri ruznych frekvencich uz vubec ne. Predstava, ze bedna ladena na rovno bude pri preladovani generatoru hrat vsechny frekvence stejne nahlas zavani utopii.

Vstupuje to tam zejmena mistnost. Schvalne si to zkus poslechout z jineho mista, nebo ten sub dej jinam.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

btw, jak by to správně mělo podle ISD vypadat, sem zjistil, že jsem to měl ladit na 45 místo 49 Hz, hovada napíšou nátrubek 3" a myslej tím jejich 3" nátrubek, kterej má vnitřní průměr 67 mm...
Jo a když je nátrubek mírně kónickej, tj. že se ke konci zužuje, co se počítá jako průměr pro simulace?
Je mi jasný, že ISD versus realita je něco jinýho, ale lepší, než nic...

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Subwoofer ladeny na temer 50hz je bolehlav a tucadlo. To jde tak v PA. V jakemkoliv uzavrenem prostoru to udela prave to, co popisujes.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Velmi konstruktivní odpověď na položenou otázku...

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

ISD  udava trochu skreslene udaje, ale pre zaobleny natrubok treba ratat s vacsou dlzkou podla polomeru zaoblenia, treba tam priratat priblizne ten polomer. Zaoblene trubky rata napr BassBox Pro.
Pokial sa zuzuje, tak treba ratat najpravdepodobnejsie (aspon si myslim) priemer plochy z jedneho+ druheho konca. I ked z pohladu objemu v tej trubke by to bol nejaky vazeny primer, teda skor trochu vacsi ako stredny polomer trubky. Napr > jeden koniec 50mm, druhy 55mm, tak stred nebude 52,5 ale asi 53. Konieckoncov je zaujimavy objem vzduchu natrubku (prierez a dlzka su pomocne udaje pre navrh a zostrojenie) a to rata aj software. Tzn rata sa objem kuzela, teda jeho tazisko je asi 2/3 od sirsej podstavy (asi smile).

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

WinISD má možnosť zvoliť zaoblenie(end correction). A nátrubky udáva trochu dlhšie ako by v reále mali byť.

Re: DLS W310D, nárůst citlivosti nad 75Hz

Já to tam vrazím a budu zkracovat po půl cm, dokud to nebude na těch 45 Hz... nejspíš podle výchylky membrány.