(upravil hranatybraska 29. 7. 2008 8:03)

Téma: Jak odstranit rušení na vedení

Pořádáme jedno čtrnáctidenní pásmo přednášek a koncertů (Akademické týdny v Novém Městě nad Metují) a všechny přednášky se nahrávají. Já se starám o technickou stránku věci. Nastala nutnost přenášet signál z haly, která je cca 40m vzdálená, čili asi 50m kabelu. V hale je mixážní pult Behringer, ze kterého beru signál pro nahrávání z cinche Rec out. To se vede klasickým stíněným kabelem (mono) těch 50m do nahrávárny, kde jsem udělal na posílení linkovej zesilovač s operákem LM072, protože potom signál perem do 9ti kazeťáků Sony, externí zvukovky a příposlechu. Ukázalo se nutný ještě oddělit vstut toho zesičku trafíčkem (z čb. televize tesla, jak tady někde píše sinclair), protože nahrávárna a hala jsou na jiným potenciálu a když jsme země spojili, tak to nehorázně bručelo. Ale i teď mám problém s brumem. Sice to není nic markantního, ale brum, kterej má odtup od signálu 40dB přece jenom už je slyšet. Nahrávky pálíme na CD. Nejspíš se prostě nachytá na to dlouhý vedení, to, že by se jednalo o zbytky rušení kvůli rozdílnejm potenciálům jsem vyloučil, vrní to stejně, ikdyž v hale vytáhnu mixák ze zásuvky. sad Zkoušel jsem země propojit alespoň koďourem 4n7/1500V, a nic.. Buď je to málo, nebo je to naprd. Za tím oddělovacím trefíčkem mám poťák 25k, tak je to snad zatlumený dost. Přizemnit to vedení na druhý straně nemůžu. Co s tím? Mám nějakou šanci to rušení nějak odstranit? Co vést to symetricky?

Web

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Ano, symetrie není jenom estetika pro idioty. Nebo to rovnou narvat do optiky, jako v Kongresovém centru...

Web

Re: Jak odstranit rušení na vedení

A těch padesát metrů je určitě ta nejlacinější dvojlinka za osm korun metr, co má místo stínění tři chlupy, co?
Kup pořádný stíněný kabel a výstup pro nahrávání si klidně vem paralelně ze symetrického výstupu toho mixu. To oddělovací trafko symetrii linky nijak neporuší. Mimochodem, to oddělovací tráfko musí být ještě stíněné /v plechové krabičce/, tím bych začal jako prvním opatřením.

Web

(upravil hranatybraska 29. 7. 2008 9:53)

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Nj.. je to tak, je tam prostě ta obyč tenká stíněná černá dvoulinka, tenhle post technika jsem zdědil po jednom bastlíři. A znáte neziskovky - hlavně aby to moc nestálo. sad Vidíš, stíněný to tráfko nemám, mám to v v umělohmotný krabičce. Nestačila by ta krabička v nouzi nejvyšší obalit alobalem a ukostřit? Byla by to prasárna, ale nemůžu to už moc radikálně předělávat, program už běží a je potřeba nahrávat.

Web

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Jenže z psího lejna se bič neuplete ani na neziskovce. Mne vždycky dojímá, že chce někdo nejhoršími prostředky řešit to, co se často blbě řeší i s kvalitní technikou sad

Web

(upravil hranatybraska 29. 7. 2008 10:20)

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Jo mě to taky sere, ale nic jinýho mě nezbejvá. Už rok hustím do šéfa, že by bylo potřeba koupit aspoň dibox a pořádnej kabel. A taky limiter pro nahrávače, aby nemuseli furt točit s poťákem jak kreténi. Ale nejsou na to prostě prachy. Už jsme prej do techniky nainvestovali dost. Tahle akce se dělá 18let a letos se už neví, jestli tahle akce bude vůbec ještě příští rok. Prostě mě nezbejvá nic jinýho, než si poradit.

edit: Tenhle problém vzniknul až letos, kdy bylo potřeba přidat to tráfko, předtím se používal dlouhou dobu stařičký mix dvoukolíkem, a tak ty země nedělaly problémy.

Web

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Natáhni síť k mixu od sebe z nahravárny a zkus mu odpojit kostru. V mém podobném případě to pomohlo.

(upravil sinclair 29. 7. 2008 14:03)

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Ále, ochranný vodič bych neodpojoval, stát se může ledacos...
Alobal je samozřejmě k ničemu, potřebuješ to trafko stínit proti elektromagnetickému poli 50Hz, alobal stíní jen elektrostaticky a to ještě blbě. Šikovná plechová krabička z Fe 1mm plechu se dá koupit skoro kdekoliv, třeba EZK.
Ostatně plechová krabička pro to tráfko a malý plošáček se dá z kusu plechu, při trošce pečlivosti, poohýbat i ve svěráku. Nebude tak hezká jako kupovaná, ale bude vlastnoruční a zadarmo.

Web

(upravil Thales 29. 7. 2008 14:59)

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Co strmý filtr 50Hz? 50Hz se v řeči stejně neuplatní. Není to sice systémové řešení ale v nouzi by to mohlo pomoci.

Re: Jak odstranit rušení na vedení

Děkuju za rady, bohužel tem mix je jen 4vstupovej, má xlr jen na vstupech, výstup jen jack. sad Ale do příště se pořídí dibox a pořádnej kabel. Ten brum není čistejch 50Hz, je tam hodně harmonickejch. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem dal za výstup z mixu budící trafíčko ze staršího zesilovače. Zadělal jsem to do plechový krabičky od čaje. Primár jsem zapojil na výstup mixu a sekundár má souměrnej, takže jsem střed uzemnil a připojil na stínění a konce vinutí posloužily jako souměrný výstup. Takže teď jsou v cestě signálu defakto dvě trafa za sebou, není to asi košer, ale pomohlo to smile.

Web