Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Korekce pro 12LX60

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil Pepa 24. 4. 2008 9:42)

Téma: Korekce pro 12LX60

Právě mi došel 12LX60 z Dexonu (doprodej) a rozhodl jsem se při stavbě subíku okopírovat řešení BV audia (pan Bunta nechť promine) - dám jej do BR 80 ltr. Budu jej pohánět koncem SPV250 přes aktivní výhybku.  12LX60 má v tomto objemu pokles na nízkých frekvencích, který BV řeší korekčním členem v koncovém zesilovači (snad nějaký RC člen?). A tady je moje prosba: je někdo schopen mi navrhnout obdobnou korekci pro SPV250? Na odměně se určitě domluvíme. Pokud nepoužiji tuto korekci, musím použít pásmový ekvalizér, což bych nerad. Vím, že by to vyřešil Sub Senior, ale ten zatím použít rovněž nechci.

(upravil check 24. 4. 2008 16:09)

Re: Korekce pro 12LX60

Jedná se o prachsprostou 6dB dolní propusť (45-70Hz podle nároku na rovnost), která zároveň řeší i kompenzaci baffle stepu. Jednoduché ale setsakra účinné řešení. Jedná se buď o minicívečku na vstupu zesilovače nebo jeden operační zesilovač s bižuterií. Já to nemám v hlavě, ale někdo s hodnotama součástek jistě přispěchá. Budu potřebovat zrovna taky. Vzhledem k tomu, že to máš do subu, kopie to není.

edit: taková přeladitelná 20-70Hz 6dB dolní propusť by byla výborná smile
edit: No chce to do subu spíš Linkwitz transform circuit, akorát sem ještě nepřišel na to, jak dostat kladné k a zároveň rovnou cháru.

Web

Re: Korekce pro 12LX60

Uplne stejne to ma reseny peerless v originalu s XLS, jenom niz.

(upravil check 25. 4. 2008 12:22)

Re: Korekce pro 12LX60

Podle způsobu jakým navazuješ na satelity použij buď Linkwitzovu transformaci nebo 6dB spodní propusť.
Charakteristika se dá hodně upravit, aby chára odpovídala zisku pokoje. Pokud v cháře objevíš průser o vlnové délce pokoje, nevěš hlavu a použij parametrický ekvalizér s vysokým Q (elektricky; třeba Q=4 u Seniora) nebo Helmholzův rezonátor (mechanicky) na zatlumení.
Linkwitzova transformace by měla vypadat takhle podle schématu, charakteristika 12LX60 v 80l a BR 25Hz bude vypada takhle. Obvod před sebe potřebuje sledovač, otestovat se to dá na zkušební drátovací desce. Sledovač a Linkwitze zvládneš jedním operákem NE5532AP, raději kup ten dražší - originální (třeba v Aldaxu).
Pokud bych tudle aplikaci měl vztáhnout na sortiment aldaxu, budeš potřebovat trafo TR3A, zesilovač SPV250P+, předzesilovač SubJuinor nebo SubSenior (podle toho jestli potřebuješ parametrák) a AudioSwitch+ (z něj budeš napájet i Linkwitze).

edit: opraven link
Já tomu taky vůbec nerozumím, ale podle těch schémat to je jednoduchý. Nejdřív signál povedeš do sledovače a z něj do Linkwitze, tedy nejdřív do první části opampu a pak do druhé...
Softstart, který je mimojiné obsažen v AudioSwitchi, budeš tak jako tak potřebovat, zapínat kapacitu 40G na tvrdo těm kondenzátorům škodí.

Web

Re: Korekce pro 12LX60

Díky za rady, ale já jsem jen "drátař", který umí moduly propojit, ale elektronikem se vzhledem ke svýmu věku již nestanu. Trafo i SPV 250 mám, se subem budu experimentovat - možná jsem jej neměl subem nazvat, spíš se bude jednat o basovou sekci třípásmovek, proto jsem chtěl poradit se zařazením útlumového členu před koncák, tak jak ho má BV. Toho se však neodvažuji zeptat, poněvadž by mně nejspíš slušně odmítl a nejsem si jistý, jestli by jeho udělátko fungovalo ve spojení s SPV. Možná to přijde divný, ales trašně rád zkouším to, co bych nejspíš i levněji mohl koupit, ale je to určitá forma relaxace. Mám několik druhů el. výhybek, některá repra jsem vyzkoušel - drahý, ale pěkný koníček. Zkoušel jsem mj. i ARN312, zvuk dobrý, takový měkký, ale pro vysokou hlasitost, při které poslouchám (hlavně bigboš), je nevhodný. Proto zkusím 12LX60. Pokud to bude dobrý, udělám si s nima třípásma.

Re: Korekce pro 12LX60

pepa
Stačí odpor 2k2 v sérii so signálom do vstupu SPV250, za tým sériová kombinácia  odporu 1k5 a kapacity 1u (fóliový) do zeme. Podľa vstupnej impedancie SPV250(delič 2k2/Rin SPV) to trochu zoslabí signál,ale to je zanedbateľné.

Re: Korekce pro 12LX60

Děkuji pane Bunto, jste zlatý člověk.

(upravil check 15. 6. 2008 20:41)

Re: Korekce pro 12LX60

Co bych měl hodit před SPV100 (vstupní impedance 10kOhm/1kHz), abych dostal LP na 22-24Hz? Díky.
Hodím to podle - 1/(2*Pi*C*R), odpor držet pod 3k. Thx Klon.
Hozeno 3u14F a 2k2R, funguje obstojně.

Web

Re: Korekce pro 12LX60

check   Huuuuaaaaaa, máš hustý elektrický kecy. Co na co transformuješ v Linkwitzově transformaci?

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Korekce pro 12LX60

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£