Téma: Čelní stěna třípásma v EDGE

Dobrý den pánové, mám objednaný materiál na třípásmo a teď řeším difrakce čelní stěny bedny. Stáhnul jsem si Edge a hraju si. Celkem chápu, že tweeter musím umístit tak, aby to nedělalo Gerlachovský štít kolem 6 kilo... Problém mám se středy, v podstatě v každém umístění je na křivce obrovský hrb +10 dB kolem 500 Hz. Můžete mi poradit, jak vlastně má vypadat uspokojivý výsledek?

Mimochodem jde o Seas L26 a L15 s výškou Visaton KE25, takže by bylo hodně škoda to pokazit... Výhybku plánuju od Pistoleho z jeho threadu, samozřejmě pak by se provedlo doměření...

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

je dobrý to umístit dost nesymetricky a zaoblit velkym rádiusem, ale rád bych slyšel pistoleho... smile

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

S nesymetrickým umístěním jsem se už smířil, i když se mi to moc nelíbí. Navíc to vypadá že budu muset udělat co nejužší sloup, původně jsem chtěl udělat velkou regálovku na zavěšení. Jenže při šířce čelní stěny třeba 32 cm to všechno bude ještě mnohem horší...

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Nerozhodí nesymetricky umístěný vejškáč  sfázování mimo osu, a ještě k tomu na každou stranu jinak ?

(upravil MaBat 26. 6. 2008 16:24)

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Jj, neni az tak dulezity, co to dela na ose, jako mimo ni. Ted si nevybavuju, jestli se v Edge da simulovat i chovani off-axis, protoze jestli ne, nema moc velkej smysl s tim laborovat...ono to asi vzdycky bude tak nejak naprd smile

Ale tech +10dB na 500Hz - to je nejaky divny...

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

pepe, můžeš udělat úzkou ozvučnici a dole u basáku rozšířit.

Já bych simulaci v EDGE moc nepodceňoval. Dělá v tom Dawsoo a ten ví smile

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Edge to přímo neumí, ale dá se posouvat pozice mikrofonu a tak nasimulovat úhel odlišný od 90´.

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

To sice ano, ale to ukazuje jak se mění difrakce, a nikoliv jak moc se točí mimo osu fáze.

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Já bych si s rozhozením fáze mimo osu nelámal hlavu. To, co jde mimo osu, se stejně nesčetnými odrazy rozhází po místnosti, fáze, nefáze.

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Já bych řek, že to je takový šílený. Řešíte tu píčoviny a ani neumíte udělat pořádnou výhybku. Já samozřejmě taky ne.

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Děkuji Frňákovi za podnětný příspěvek smile Právě proto použiju simulaci od Pistoleho, těžko seženu něco kvalitnějšího. Ale s tou zúženou ozvučnicí máš pravdu, existují minimálně dva podobné velmi dobré projekty...

S tím zkoumáním difrakcí mimo osu posouváním mikrofonu je to dobrý nápad, na fázi odrazů kašlu, to se stejně nedá vychytat.

Ještě otázka - průměr se zadává podle aktivní plochy membrány? Je nějaká databáze měničů, kterou EDGE používá?

(upravil MethMan 29. 6. 2008 23:44)

Re: Čelní stěna třípásma v EDGE

Nesymetrické umístění reproduktorů, úzké bedny - podle mne obojí zbytečné. Zamysli se co to jsou difrakce, jak vznikají a na čem je závislá jejich intenzita a dojdeš k první větě.
Jelikož EDGE obsahuje chybu a víceméně je k ničemu, už ho nepoužívám. Nevím jestli si pamatuju dobře, ale nezahrnoval taky vliv bafflestepu?