Téma: satelity

minule som uz v sekcii "reprosoustavy" rozoberal temu 2-pasmovky ohladom vyberu reproduktorov vhodnych na male profi 2-pasmo, som dost dlho patral po nete a pre mna lahko dostupne som nasiel tieto ale neviem sa rozhodnut co by bolo lepsie...ide o kombinaciu bud 8" s 1" driverom alebo 12" s 1" driverom...

repra:

monacor - img stage line - neodym typ SP-30/200NEO a k nemu MHD-240 alebo D220Ti

alebo od BCspeakers 8" typ 8PE21 s vyskou tiez MHD-240 alebo D220Ti

co by bolo najvhodnejsou kombinaciou ? ide mi o to aby to nebolo nejako extra velke takze nepise ze za podobnu cenu mozem mat 15"deltu a podobne, nechcem velke bedne. Spodok bude doplnany snekom....
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=4617

Re: satelity

Stavět jako dvoupásmo 8" s driverem na profi nemá vůbec cenu. Tudíž je to jasné.

Re: satelity

Zdar,
možná bude lepší kombinace 12"+1" než 8"+1". S 12" uhraješ obvykle více než s 8".  Kolik chceš vrazit do reproduktorů a kolik lidí / jak velké akce to má uhrát? Živá muzika nebo jen reprodukovaná?

Co myslíš tím šnekem? Je to něco na způsob Tesly ARS 2100 nebo Megatonu MT12BT? Tedy kvádřík o rozměrech cca 1*1*0,55 metru? Takové subíčky je nejlepší dělit co nejníže, kolem 100 Hz, pokud bys ho chtěl dělit výš, nebude se Ti zvuk pravděpodobně moc líbit, šneky tam mají tendenci bučet, hučet, prostě tam mají značnou citlivost a je dobré je řezat poměrně strmě kolem 100 Hz, ale třeba i níže. To je zase v rozporu s vlastnostmi 8PE21, což je poměrně nastředovaná osmička a ke 100 Hz se jí příliš chtít nebude. Ať jí budeš přemlouvat jak chceš, nepůjde a nepůjde, dokonce bude brát roha už pod 200 Hz, taková je to protivná holka. O něco lépe je na tom její sestřička 8PS21, ta už by si dala říci (obvzláště např. v rozumně naladěném basreflexu) a se šnekem by se mohla kamarádit o něco lépe. Bude to ovšem na úkor citlivosti ve středním pásmu. Mám za to, že kombinace 8PE21 se šnekem bude dělat díru na vyšších basech - nižších středech a jako celek to nebude úplně v pořádku. Občas je problém sladit i 12" se subem, natož 8" a ještě k tomu se šnekem. Nebo jak si to představuješ ty? Z čeho jsi vydedukoval, že právě 8PE21 je vhodným kandidátem?

Jinak se mi tvůj nápad líbí, 8"+1" a pořádnej bas, rozkošná kombinace. Určitě by sis všechno zjednodušil použitím 12" místo 8", ale 12" nebývají tak roztomilé jako 8", škoda.

Re: satelity

8PE21 je typicky stredovy reproduktor, toto zase nieje dobre riesenie, ako pripad tej Beymy.
Co tak skusit 8" koaxial? Najdi si taky.

Re: satelity

jj moula ty tomu presne chapes co chcem big_smile tie 8" su presne ako vravis roztomile smile nebude to na velke akcie a bude to na pustanie hudby nie pre hudobnikov, preto aj ten snek. No ten snek je horna od visatonu a do toho vsadena EM delta 15Lf a krmene to je leachom v mostiku co dava 600W sin., bal som sa zo zaciatku o tu deltu aby sa nespalila lebo kazdy tam dava kappu-lf ale som velmi milo prekvapeny ze po cca 1 hodine na plny vykon toho leachu ktory v spickach dava nieco okolo 1000W a ta delta bola uplne v pohode a po hned naslednom otvoreni ozvucnice magnet nebol nejako brutalne horuci pekne sa to vsetko chladilo...a hralo to uzasne a vyrovnane... nooo na ten snek pouzivam aktivnu vyhybku orezanu niekde okolo 100-120Hz / 12dB a potom este pred basakom mam len cisto s nim do serie tlmivku na zeleznom jadre s hodnotou 6,4mH ale akurat tu mi zdravy rozum hovori, ze tu tlmivku by bolo dobre dat prec ale podla mna s nou to hra lepsie, lebo je to este strmejsie orezane a kto vie, mozno preto to ta delta vykonovo vydrzi. Mno a k tym satelitom mno tie BCspeakery som si vybral ako variantu preto, ze boli jedine v prodance ktore boli male s dobrou citlivostou a este respektovatelnou cenou. Mno a tie IMG stage line mozem kupit v jednom obchode pri nas blizko za 2600Sk/kus a ked som ich videl nazivo celkom sa mi zapacili. Len neviem ako mam verit tym neo magnetom nemam v to velku doveru, teda psychika mi vravi ze cosi nie je dobre ak basak nevazi aspon 5-6Kg big_smile ale neviem ako to moze hrat, pisu ze citlivost 98dB a dost rovnu fr charakteristiku to ma do cca 2,5kHz takze krasne by to slo naviazat na vysak. Myslite si ze su neodymove magnety na reproduktoroch vyhoda alebo skor nieco ako minus ? Viem ze pri prenasani to je velka vyhoda to je jasne ale zvukovo myslim...Jedna vec co sa mi na neodymovych repro paci je ako je vyriesene chladenie cievky.. ze dokonca po bokoch magnetu su mriezky ktore odvadzaju teplo prec.

Chcel som malicke satelitiky ale ak to s 8" nepojde tak sa na to vykaslem a postavim nieco s 12". Ale zrejme mate pravdu lebo ako tak pozeram tak najst male repro s citlivostou okolo 97 a viac dB a aby to zahralo aj tych 100Hz je priam nemozne, no zas vsetky 12" uz tuto podmienku lahko splnaju. Ak by som pouzil tie IMG stage line aku ozvucnicu by bolo vhodne pouzit ?

(upravil hanzs 23. 6. 2008 23:44)

Re: satelity

Mych par poznamek:
- male satelity ano, ale nejmene s 10ti palcem, u 8mi palce to opravdu nejde zkloubit, aby to zahralo basy a melo citlivost na stredech. Treba BC 10HPL51. Hledej neco, co ma dobrou citlivost, vetsi xmax nad 2,5mm, nizsi Fs pod 65Hz
- neodymy - jsou jednoznacne krokem vpred, umoznuji totiz kombinaci citlivosti, BL a xmax, kterou ferity jiz obvykle nezvladaji. I kdyz to uvadene IMG je dost slabe, a krom toho, ze je to neodym na nem neni nic zajimaveho.

- tlumivka v tom subbasu no,,, no nevim jake tam mas jadro, ale vzhledem k tomu, ze takove civky byvaji pouze na nizke zatizeni, civka se nasyti, tak tam ta civka asi dela slusnou brzdu...!

- a co se tyka volby driveru - mozna bych sahnul po necem mene vykonnem, ale kvalitnejsim treba RCF 1411, BC DE12

Re: satelity

Za tych 2600/kus som ti daval na vyber 18Sound, je udavanu citlivost urcite maju a k 100Hz sa dopracuju.

Ta cievka, co tam mas, je asi dovod, preco ti to doteraz nezhorelo, radsej to tam nechaj, ak chces, aby to tak bolo aj nadalej. Mas to orezane aj zdola? Lebo ten reprak pod 48Hz dostava v tom horne poriadne na prdel vychylkou.

Ak uz nenajdes ziadny dobry 8", najblizsia volba je 10", daju sa najst aj take, ktore by pracovali v cca 17L BR, aby si to nemal velke. Inak aj 18Sound 8" sa da slusne naladit v BR v 8L.

Re: satelity

S reproduktory s Nd magnety mám celkem dobré zkušenosti. Dva kolegové na středy používají od 18soundu 12ND610 (vcelku průrazný střeďák). Jsou s tím spokojeni. Jiný kolega má od téže značky 12ND710. Taky si neztěžuje. Já z neodymů MB12N351 od RCF, nehraje to špatně, zvláště přihlédneme-li k ceně. Uhraje jak zahradní party nebo svatbu, tak rockový koncert pro 200-300 lidí. Samozřejmě pokud mu sekundují podobně zdatné reproduktory na výškách a basech. Takže neodymů na středech bych se nebál...

Jinak je to vcelku jednoduché. S 12" uhraješ víc než s 8". Pokud má jít 8" lehce do basů, velkou citlivost mít nebude. Takže jde o to, jaký rambajz z toho chceš vydolovat. To už musíš vědět ty sám.

Další věc je (pochopil jsem správně?), že satelity chceš dělit pasivně? Pak budeš muset navrhnout výhybku a to obvykle není taková sranda, bez zkušeností a patřičného vybavení je to spíše k vzteku. Použitá výhybka ti ovlivní zvuk výrazně. Taky ti ho může úplně zkazit (i přes použité reproduktory vyšší kvality). Jestli se na to necítíš, zkus si vybrat kombinaci z www.profirepra.cz nebo z www.prodance.cz ze sekce měření/sestavy. Tím určitě chybu neuděláš. Pokud nemáš dost financí, nemusí to být přece nutně neodym, stačí i něco lacinějšího s Deltou12 a levnějším výškáčem od BC, Fane nebo třeba Selenia. Nebo 18sound má na webu taky odladěné kombinace http://www.eighteensound.com/index.aspx … nMenu=kits   
Tím tě odrazovat nechci odrazovat od použití repráků od f. Beyma (některé modely jsou mi opravdu sympatické) nebo třeba od Monacoru, ale tyhle kombinace jsou vyzkoušené a bedničky budou hrát dobře na první zapojení, žádné zdlouhavé ladění, prostě si ušetříš spoustu času. Tedy nechci tě podceňovat, klidně se ohraď , třeba už plán nějáký máš.

a jeste k těm BC 8PE21: repráky si nemůžes vybírat jen podle ceny a katalogové citlivosti a katalogového frekvenčního rozsahu a případně výkonu. Kdyby si stáhnul datasheet, musíš z TSek a frekvenční cháry hned vidět, že tohle na nepřímovyzařující bas nenavážeš, je to střeďák, ne středobas.

Re: satelity

jojo, je to tak vyhybka asi bude problem... mozna od moznosti jejiho reseni, by se asi mel odvijet dalsi smer vyberu repro.

Re: satelity

no asi zrejme postavim nieco co uz je odladene lebo zase "dopasovat" vyhybku odoka len tak na tie repra nebude lahke, takze skor nieco osvedcene jj ta stranka profirepra je celkom fajn. Asi sa skor obratim na eminence su dostupnejsie je s nimi vselico mozne odladene a vyskusane a nie su az tak drahe. A inak jasne ze dnu chcem dat pasivnu vyhybku ale od subu ich oddelim aktivne high pass filtrom na nejakych 100Hz/24dB to sa este uvidi podla zvuku.