Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [9]

(upravil MaBat 19. 6. 2008 15:32)

Téma: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Vracím se k příspěvkům http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=40412#p40412http://audioweb.cz/viewtopic.php?pid=40488#p40488 a k tomu, co tam říká v reakci na ně opamp.

Chci se zeptat - to, o čem tam mluví Ondra (emitorový sledovač aj.) - nedal by se tím nahradit ten OZ tak, aby mohla být použita jen ta volná patice, bez zásahu do desky?

(upravil opamp 19. 6. 2008 17:53)

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

No, po několika nových zkušenostech s úspěšnými i méně úspěšnými tuningy to vidím už zas maličko jinak. Ono hodně záleží taky na tom, z jak čistýho/zarušenýho zdroje to je napájený. Zrovna si libuju při poslechu přehrávače osazenýho blbými 5532D, dokonce od JRC, po výměně všech blokovacích kondů (na první pohled dobře dimenzovaných, až vypájení a změření na drahým můstku ukázalo, jak to "filtruje" na výškách) v napájení za Low ESR Nichicony.

Asi bych to potřeboval nejdřív slyšet, abych mohl zodpovědněji říct, co bych s tím zkusil udělat. V tom schématu, jak teď na to znovu čučím, jsou zřejmě v signálový cestě před operákama tlumivky (pod těma tlustejma černejma čárama je prd vidět), čili autoři dělali něco pro to, aby do operáku nelezlo moc vf bordelu. To je dobře.

Každopádně, pokud to je slušný DAC se slušným rozlišením (18 a víc bitů) a dobrou linearitou, určitě se nic nezkazí použitím dejme tomu LME49720 smile nebo i nějakýho feťáka, třeba i obyč OPA2134... to chce poslechnout a posoudit na vlastní uši.

Když se odstraní zásadní průsery, je na jednu stranu už skoro jedno, co tam je za švába (s výjimkou NJM4558), protože to se vším hraje dobře, na druhou stranu se už dá výběrem operáku vytvořit "vlastní zvukový ideál".

Web

(upravil MaBat 20. 6. 2008 8:21)

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Dík opampe. Mám doma LME49720 a AD826, NE5532 a OPA2134. Ještě jsem žádný poslechový porovnání nedělal, jen mě napadlo jestli se tam nedá toho švába úplne zbavit. Zdroje má ta Yamaha dva (tj. digitál/analog, předpokládám) - dvě trafa, atd. Součástky se taky tváří značkově. Možná bych to někdy dopravil k Tobě, kdybys měl náladu, trochu se bojím, že sám bych nakonec slyšel stejně prd big_smile


Kdyby to někoho zajímalo, celý datasheet: http://leteckaposta.cz/344214844

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

S tím, co píše Ondra se dá naprosto souhlasit, dívám se na to s odstupem času také jinak, více než výměna OZ, pomůže kvalitní zdroj napájení. OZ pak ve své podstatě určují, jaké bude mít zvuk výsledné zabarvení a kde to bude. I s relativně levným OZ, pokud má kvalitní napájení je správně nastavený a má kolem sebe slušnou součástkovou základnu, se dají dělat divy. Diskrétní zapojení jsem měl možnost slyšet, když jsem měl doma přehrávač od Marantze, který měl HADAM, což je jejich název pro zapojení bez OZ, hrálo to výborně, ale bylo to příliš složité zapojení na to, abys to např. oprásknul a nahrazoval s tím někde OZ. Pokud by tě zajímal onen celodiskrétní HADAM, tak na Slovanetu je o tom plno povídání a Pavel Macura to i měřil.

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Já jen reagoval na to, co říkal opamp (že nechápe, co je vedlo k tomu tam ten OZ dát), předpokládal jsem tedy, že funkce, kterou tam má, se dá nějak jednoduše nahradit pár tranzistory a odpory...

Už to nechám plavat...hraje to dobře i bez tuningu smile

(upravil opamp 20. 6. 2008 13:24)

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

MaBat: Ono by to asi šlo, udělat destičku s SMD součástkama a "operákovými" vývody vespod... ale muselo by tam být místo kolem, určitě by to půdorysně zabralo větší plochu. Sám bych to chtěl někdy vyzkoušet, ale je to poměrně hodně "sraní" smile Zkus tam ty operáky, co máš doma, možná nebudeš litovat. Jestli se bojíš pájení, tak se můžem domluvit...

Pár příkladů "tuningu":

Technics  SL-P202A od Jarouše byl obvodově navržen tak slušně, že hrál skoro stejně dobře s původním LM833 + NJM4560 a běžnýma elytama jako po tuningu s 2x LME49720 a Low-ESR Nichiconama... tak jsem těch 500 Kč za tuning utratil defakto zbytečně. Rozdíl k lepšímu tam je, ale očekávaný posun do kategorie hájend se nedostavil smile

Naproti tomu, Grundig FineArts CD-3, původně mírně řečeno zvukově nezajímavý stroj, byť s 20-bitovým DACanem TDA1547, hrál mizerně vlastně pouze díky debilně řešenýmu napájení. Výměna všech elytů za Low-ESR Nichicony v tomto případě zvedla zvuk na úroveň, kterou jsem doma dosud neměl. Nad úroveň výše zmíněnýho Technicse.

A varovný případ: Tesla MC902, důvěrně známý mohykán, 16-bitová klasika. Zde lze doporučit hraní si s operáky, ale varuju před výměnou elytů za Low-ESR! Co se nestalo - zvuk se tak pročistil a zdetailněl, že naplno, "v celý nahotě" vyniklo zkreslení toho starýho 16 bitovýho DACu. Dá se říct, že vf bordel, který tam předtím byl, tvořil jakýsi milosrdný závoj, jakýsi "přirozený dithering", který překryl detaily i zkreslení. No, nakonec jsem to vyřešil, osadil jsem tam patláka OPA2604 a zvuk je ohromující, krásný, průzračný... ale věrný ne smile

Web

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Ta destička by tam šla možná udělat spíš navejšku. Ale jak říkám, čert to vem smile

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Možná by stálo za hřích porovnání toho Tvýho plejeru s mými...

Web

Re: YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Vůbec nejsem proti, vlastně jsem se nikdy ještě žádné takové seance neúčastnil... smile
Pájení se nebojím, patice už jsem tam instaloval...jak moc se to líbilo tomu plošnýmu spoji si netroufám odhadnout.

Příspěvky [9]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » YAMAHA CDX-993 - náhrada OZ diskrétním zapojením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£