Téma: usměrňovač

chlapi když je usměrňovač v podobě greazova můsku jaké se dávají kondíky (typ asi keramické a hodnota?), které jsou paralelně s diodama? ještě otázka, proč se tam vůbec strkají??
Díky za odpovědi

(upravil sinclair 31. 5. 2008 11:20)

Re: usměrňovač

Keramické kondíky 10-22n/50V jen do střídavého napětí maximálně 15V u malých usměrňovačů pro menší proudy.
Pro vyšší napětí na vstupu usměrňovače už jen zásadně fóliové na 100V, lépe 250V, případně i keramické, ale na 500V či 1000V, u nich je ale trochu problém s vyššími hodnotami kapacit.
Hodnota paralelních kondíků je dle zatížení usměrňovače, při větších proudech může dosáhnout i 470n. Konkrétní hodnota ovšem nejde nijak spočítat a neplatí pro ni žádná pravidla - určí se zkušebně při měření rychlým osciloskopem na výstupu zatíženého zdroje.
Kondíky se tam dávají pro odstranění rušení, které produkují diody při otvírání a zavírání. U usměrňovačů s rychlými nebo Schottky diodami jsou téměř nezbytně nutné.
Někdy se dávají ještě i kondenzátory paralelně a symetricky přímo k sekundárnímu vinutí, fóliovými kondenzátory kolem 100-330n je dobré i paralelně překlenout filtrační elektrolyty.
Stačí tak?

Web

Re: usměrňovač

Ty kondenzátory u sekundáru a filtrace jsou pro potlačení lupnutí? Jakou hodnotu a provedení k sekundáru u trafa pro dvě SPS50?

Web

Re: usměrňovač

Jak tě tohle napadlo? 
Pro potlačení prásknutí při vypínání zesilovače je nejlepší paralelní kyblíček k primáru trafa, cca 68-150n/275V AC.

Web

(upravil Lojzek 31. 5. 2008 12:45)

Re: usměrňovač

jo  jasné diky.... wink dělam takoveho špunta jen k napájení ochrany proti proud.nárazu a k napájení http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/hsi5555.htm tohoto. takže proudy a i U budou malé... ale díky... nikdo mi nedokázal vysvětlit k čemu to tam vlastně je.. ikdyž se to tam dává.