(upravil Jarous 27. 5. 2008 13:09)

Téma: Čím "umýt" osazený plošný spoj od lepivé tekutiny

Neporadil by někdo, čím umýt osazený tišťák včetně součástek politý lepivou tekutinou typu kola, kafe, šťáva... Jde o to, že dětičky dotyčnému vylili zesilovač přes perforace pro odvětrání v krytu. Nebylo to naštěstí pod proudem, tak to neshořelo a teď je to normálně funkční(vylití zjištěno až po zapnutí, kdy se začalo odpařovat aroma), ovšem pěkně to v mezidobí zaschlo.

Re: Čím "umýt" osazený plošný spoj od lepivé tekutiny

Destlilovaná voda, a to mnohokrát, pak vysušit, ev. ještě umýt izopropanolem, velmi důkladně vysušit a nejlépe aplikovat ochranný lak. Ne vše se dá umýt, do něčeho se kapalina nesmí dostat ani vzlínáním.

Web

(upravil check 27. 5. 2008 14:44)

Re: Čím "umýt" osazený plošný spoj od lepivé tekutiny

Kazzatel? napsal:

Omytí po zaletování a oživení desky
I při použití kvalitních tzv. bezoplachových cínů je ve finále deska poměrně hodně znečištěna zbytky tavidla, což je obzvláště viditelné na desce s bílou maskou. Protože v amatérské praxi je použití profesionálních mycích roztoků typu Prozone prakticky nepoužitelné ( a navíc extrémně drahé ), byl jsem už dříve postaven před problém, kterak to vyřešit. Nejprve jsem zkoušel desky mýt lihem, ale výsledek byl nevalný - mytí trvalo neúměrně dlouho, navíc nebylo dokonalé a na plošném spoji zanechávalo zbytky tavidla, které vytvářelo " mapy ". Hledal jsem jinou chemikálii, která by byla běžně dostupná, dávala srovnatelné výsledky jako Prozone ( tj. nepoškozovala součástky a potisk ) a jejíž aplikace by byla snadná. Trvalo mi to docela dlouho, vyzkoušel jsem kde co, ale řešení jsem nakonec našel.
Dokonalý výsledek nakonec poskytlo omytí desky ve dvou lázních, v ředidle pro syntetické barvy 6006 a v lihu s Jarem.
Postup
Připravte si dvě mističky, jednu na ředidlo a druhou na líh s Jarem ( poměr cca 10 : 1 ), samozřejmě dva štětce s co nejdelším vlasem. Začněte nejprve mechanickým odstraněním zbytků tavidla, nemusíte odstranit vše, ale hlavně místa, kde je ho více a je zahnědlé. Následně rozpustěte zbytky tavidla " šmrdláním " štětcem, namočeným v ředidle. Ředidlem nešetřete a snažte se tavidlo opravdu rozpustit - buďte bez obav, jde to snadno. Začněte spodní stranou a pak to samé udělejte i na straně součástek ( předtím vyjměte z držáků kryty pojistek, pojistky a operační zesilovače ). Nemusíte mít obavu, ředidlo je k nápisům na součástkách a potisku inertní. Když je tavidlo na obou stranách rozpuštěno, stejný postup zopakujte se saponátovým roztokem v lihu a ani v tomto případě jím nijak nešetřete, ředidlo musí být dokonale vyplaveno. Závěrem vše opláchněte pod tekoucí horkou vodou, tu pak zpod součástek vyfoukejte a vše osušte utěrkou nebo ručníkem. Výsledkem je dokonale čistý plošňák, jemuž tato procedura nikterak neuškodila ( se zapnutím musíte samozřejmě nějakou dobu počkat, až vyschne i voda pod součástkami ).Věřím, že budete v šoku, jak se výsledný vzhled zlepší...

Snad ti to pomůže.

Web

Re: Čím "umýt" osazený plošný spoj od lepivé tekutiny

Děkuji, to jsem přesně potřeboval !

Re: Čím "umýt" osazený plošný spoj od lepivé tekutiny

A co nějakej ochrannej lak, aby neoxidovaly měděný cestičky?