Téma: rozmiestnenie reproduktorov

Aky vplyv na kvalitu zvuku ma rozmiestnenie reproduktorov vo vodorovnej osi, tzn. napr. vyskove a stredove repro bu neboli predne osovo nad sebou, ale vyskovy by bol posunuty?Viem ze z hladiska zvislych vzdialenosti maju byt podla nejaky pravidiel menice co najviac pri sebe, ale plati nejake pravidlo aj pre ich vodorovnu vzdialenost?

dik

Re: rozmiestnenie reproduktorov

vyskak a stredak maju byt vzdialene podla vlnovej dlszky na delicacom kmitocte ... ale zjdednodusene staci cim blizsie tym lepsie
poloha vyskaca sa vacsinou dava podla toho aby boli co najmensie difrakcie... pohraj sa s edge (to je program a urcite ho dakde najdes)

Re: rozmiestnenie reproduktorov

Na tu vzdálenost v rovině os mrkni do seriálu od Sýkory. Teoreticky by vzdálenost měničů navazujících pásem měla být taková, aby v okolí děličky byl zachován co nejnižší index směrovosti. Při obvyklých rozměrech měničů to znamená vyhnout se intervalu 0,5 až 1λ. Lépe vejít se do cca 0,4λ a když to nejde, tak zvolit až 1,25λ. Ale nebral bych to jako dogma, protože s rostoucí vzdáleností se zužuje hlavní lalok, který je nejdůležitější. Teorie také vychází z bodových zářičů a vztahy platí přesně jen v rovině procházející osami měničů.  Efektem by mělo být to, že se v okolí děličky nebude měnit charakter zvuku v tom smyslu, že zůstane co nejvíce zachován poměr mezi přímým a rozptýleným. V praxi je to trochu jinak. Každý ladí výhybku tak, aby měl rovnou charku v ose a co se vyzáří mimo, na to buď nekouká nebo doladí podle poslechu v místnosti. Reprák spodního pásma většinou už pěkně směruje sám od sebe, takže je celá teorie k prdu.
To vychýlení do strany je přesně jak píše Shade.