Téma: Typ ozvučnice

Chci se zeptat na vaše názory na tenhle typ uzvučnice viz odkaz

http://trendcomputer.cz/foto/m_tc02765_1.jpg

Myslim ten subwoofer.Já sem doma jen tak zkusil podobnou konstrukci s ARN 567 a ono to nehraje tak hrozně .Dodal sem do ozvučnice reproduktou více vatelínu aby to nezadunívalo a hraje to docela dobře.Nečekal sem od toho žádný zázrak ale naopak mě to překvapilo že to hrálo v tomto typu bedny docela dobře.Jsou slyšet i velmi nízké kmitočty a rád bych věděl jaký je váš názor na takovou bednu.Mohu dodat info o mém pokusu jako jak je velká bedna atd.
Děkuji za odpovědi

Re: Typ ozvučnice

Udělal jsi BandPass (pásmová propusť) subwoofer 4. řádu. Docela důležitý je napsat, jak jsi zvolil objemy komor a paramerty (průměr délka) nátrubku.

Ke komplu to strčí dunítko co máš na obrázku do kapsy (pokud se dobře naladí bassreflex) . Na doopravský HiFi to fakt není.

Web

Re: Typ ozvučnice

Bandpass je dunitko dobre na filmy. Neuznavam bandpassy (BP), mam aj osobne skusenosti a vravim nie. Na menšie repraky Closed (aj basserflexom sa vyhybam) a na večšie pripadne Šnek.

Re: Typ ozvučnice

Záleží na tom jak to naladíš, klidně to může hrát hodně dobře.
Jeden minisubwoofer v  4.řádu BP mám doma, jsou to sice bedýnky k pc, ale hraje to slušně.

(upravil dbmax 6. 2. 2008 18:42)

Re: Typ ozvučnice

bandpass nie je ziadne dunitko pozor na jazyk ! pokial je spravne navrhnuty a naladeny neni ziaden problem a dokonca vyhravaju v testoch !!!

Web

Re: Typ ozvučnice

cool lol big_smile
ten bol fakt dobry

Re: Typ ozvučnice

no, ale kde dnes vidieť/počuť dobrý bandpass? šecko čo som počul je mizerné...

Web

Re: Typ ozvučnice

Tak to ste este dobry bandpass nepoculi. Da sa to optimalne odladit, len s tym je viac roboty, ako navrhnut daku uzavretu skrinku.
Hlavne to chce skusit a nie hned nadavat.

Re: Typ ozvučnice

4.radu je strasnej zabijak na citlivost smile ale jinak bych BP reseni jako takovy nezatracoval... takovej sub se dvema long-throw 8-10"(kazdej se svym zesikem) v push pull by IMHO co se tyce nelinearniho zkresleni tyce moh bejt docela zajimavy reseni... push-pull potlaci 2h a koncepce se postara o vyssi... trochu horsi to ale bude s odezvou, trochu bych se bal, ze budou ty basy tak trochu pomalejsi... zvlast u 6.radu. vzledem k sirce pasma by ani IMD zkresleni nemuselo bejt tragicky, ale jak rikam, docela by me zajimala linearita takovyho reseni... dal by se tak za rozumny penize postavit sub, co pujde dost odspoda a nebude mit potize s hlasitosti (konkretne me napada treba dva TangBandy W8-740P, 70l/26Hz a 18l/53Hz, dve SPV100 a subjunior... cenove s prehledem do 10k)

Re: Typ ozvučnice

Reproduktor sem zvolil ARN 567 a jeho objem ozvučnice je 7 l hodně vyvatovanej.   2. ozvučnice má objem 12,2 litru.Bass reflex dlouhý 16 cm. a průměr 7 cm.  Stěny této ozvučnice taky vyvatované a celkově vám řeknu i když sem tomu moc nevěřil hraje to pěkně.Můj názor na tyhle typy ozvučnice byl takový že se to hodí jenom k filmům a k PC,prostě jenom dunítka nepoužitelná,ale co sem zkusil jeden projekt muj názor se změnil a překvapilo mě to,jak v málé ozvučnici to může hrát hezky protože Tesla a TVM sou dělaný většina do větších objemů.Děkuju vám za vaše příspěvky.

Re: Typ ozvučnice

Prednu komoru s natrubkom by som velmi netlmil, resp. to treba skusmo. Je to predsalen basreflex a ten sa tlmi striedmo. V mojom BP to spravilo to, ze sa jemne ukludnilo zadunievanie a harmonicke nasobky, ktore trubili, ale stratili sa detaily na basoch. Treba to s mierou.

Taktiez radsej robim strbinove basreflexy pre BP ozvucnice. Totiz treba ratat s tym, ze v hranatej ozvucnici sa tlak siri nerovnomerne. Optimalne by bolo spravit gulovu ozvucnicu, tam by bol trubicovy basreflex optimalne ucinny. So strbinovym basreflexom je mozne zrovnomernit sirenie akustickej vlny pozdlz nejakej steny.
Tiez sa treba vyvarovat prilis dlhych a uzkych natrubkov. Prejavuje sa s tam mechanicke trenie vzduchu; viskozita a dochadza k znizeniu Q natrubku.

(upravil Želvík 11. 2. 2008 22:19)

Re: Typ ozvučnice

Já sem vyvatoval ozvučnici před bass-reflexem jenom stěny jinak nic a hraje to moc hezky.Když sem to zkoušel poprví tak to zadunívalo a hodně sem vyvatoval ozvučnici reproduktoru a po stranách 2. ozvučnice to je vše ,potáhl sem to kobercem černou barvu.

Fotky zde:

http://img180.imageshack.us/my.php?imag … 538lf3.jpg

http://img219.imageshack.us/my.php?imag … 537zy9.jpg




Neni to nic moc ,ale hraje to vcelku pěkně.Koberec sem zvolil z důvodu protože dřevotříska kterou sem použil byla poničená a v dýze by všechno vyniklo.