Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

Téma: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Mám ve volném poli dva bodové zdroje zvuku, A a B, se stejnou frekvencí, amplitudou a fází.

Ptám se, jak to bude s výslednou intenzitou zvuku (měřenou mikrofonem, ušima) v prostoru okolo těchto dvou bodů. Může vůbec do intenzity nějak promluvit interference? Bude intenzita záviset pouze na vzdálenosti od zdrojů, nebo bude také záležet na poloze/úhlu vzhledem k nim (popř. úhlu natočení mikrofonu/ucha)?

(upravil Shade 5. 2. 2008 14:50)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

podla mna ne... bo vlnenia musia byt koherentne na to aby sa nejako ovplyvnovali... a to budu len na priamke spravenu cez A a B
edit: k tomu natacaniu ucha... cim vyssi ton tym viac sa zosilni ked natocis ucho na reprak...jednoducho pre to ze vysky su smerovejsie a tym padom sa menej odrazaju od stien

(upravil MaBat 5. 2. 2008 15:00)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Jo, na tý spojnici je to jasný. Chci napsat program pro vizualizaci vlnění v místnosti (resp. sledování šíření a vzniku stojatýho)  a když jsem se k tomu ted dostal, zjistil jsem, že mi neni úplně jasný, jak a co mám vlastně sčítat... smile

Čekal bych, že se budou vektorově sčítat výchylky částic, ale má to zajímavý důsledky...

Edit: tady mi jde jen o volný prostor, tj. bez odrazů.

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

ja by som povedal ze podla sinusu uhlu ktory zvieraju ale to fakt tipujem

(upravil MaBat 5. 2. 2008 18:33)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Pokud bych vektorově sčítal výchylky, pak v rovině kolmé na spojnici, vedené jejím středem, by to kmitalo jen v této rovině, což je něco, s čímž úplně nevím, jak zacházet a co to znamená...

Edit: ale houby, plácám, je to samozřejmě spojitý.....jako bych nic neřek.

Na vysvětlenou: chtěl bych simulovat šíření a vývoj zvukového pole v (prázdné) místnosti daného tvaru. Zdroje pro začátek bodové, všesměrové. Vedl bych "paprsky" kolmo k vlnoplochám a v každém bodě prostoru pro daný čas sčítal okamžitou výchylku. Spočítat odrazy paprsků už je pak to nejmenší... Vlastně takový ray-tracing, ale pro zvuk a prostor.

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

a kolik odrazů chceš započítat? jen jeden? big_smile

(upravil MaBat 5. 2. 2008 19:42)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Nepočítaně, Crashi.

Co je to za dotaz? Odrazů bude tolik, kolik bude potřeba, tj. dokud se vlna neutlumí, ne? Horší bude to, aby byly paprsky dostatečně husté i po více odrazech, to musím ještě domyslet, co to udělá, vzhledem k rastru, ve kterém se to bude celé počítat, popř. jak tohle vyřešit.

Jinak, už vidím, že ta úplně první otázka nebyla moc domyšlená, nejdřív mě zmátl případ vyzařování v protifázi a už vidím, že tohle je podobné, jen naopak. Ovlivňovat se takhle samozřejmě budou, záleží na jejich vzdálenosti a tím víc, čím blíž to bude k přímce, vedoucí jejich spojnicí... V protifázy se naopak ruší v té rovině kolmé na jejich spojnici.

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Ted po ranu jsem nemel na to, abych cetl MaBata celeho a pochopoval ty roviny, ale jenom upozornim, ze zvuk je vlneni podelne. Ale asi s tim tak pocitas, prave jsem nepobral ty roviny...

Skalarni je pro nas (mne) tlak v prostoru mensim, nez delka vlny. To je pripad tech Sinclairovych nehrajicich autosubwooferu.

(upravil MaBat 6. 2. 2008 10:27)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Jinak, s těma rovinama je to myšlený tak, že v nich (resp. jejich bezprostředním okolí) kmitá masa vzduchu jen jedním směrem, a to radiálně od zdroje, ve smětu té roviny. Jedná se například o jakoukoliv rovinu, procházející bodovým zdrojem. Mě právě neni úplně jasný, jakým způsobem pak reaguje membrána mikrofonu, umístěná do této roviny, tj. ne namířená směrem ke zdroji, ale kolmo na tuto rovinu, tj. v ní ležící. Nejspíš zředění/zhuštění vzduchu v okolí membrány vyvolá podtlak/přetlak, uvádějící membránu v pohyb, vyvolaný přetlakem/podtlakem za membránou, ale jaká bude měřená intenzita zvuku v porovnání s případem "přímo" namířeného mikrofonu...to právě nevím. A hlavně nevím, jestli celá ta úvaha není nějaká zcestná.


Chci si nějakou vizualizační techniku vyrobit, protože bohužel já co si nedokážu nějak představit, neumím dost dobře pochopit - takovej můj handicap. Jen mám pocit, že se to takhle úplně nechová a bůhví, co z toho vyleze - nejspíš právě na vlnových délkách, srovnatelných s rozměry místnosti, které mě nejvíc zajímají... no, uvidím.

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Neviem MaBat. Domnievam sa, že sa pokúšaš o niečo, čo je ťažko zvládnuteľné.  Každá vlna sa odráža dovtedy, dokedy má dostatočnú energiu a podotýkam že sa odráža nielen v jednej rovine.  Skrátka popísať a vizualizovať zvukové pole v uzavretom priestore podľa mňa nie je jednoduché. Ak to dokážeš, vstúpiš do sveta zvukových guru.

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Nejedná se o popis celé vlny, ale o algoritmus hrubé síly na úrovni kmitání ve směru paprsků, navzájem se skládajících, tj. proveditelný jen na počítači sledováním desetitisíců (statisíců, milionu) paprsků a jejich odrazů. Tedy pokud se dá ovšem vlna v uzavřeném prosotru (dostatečného objemu, nebo na čem to záleží) principiálně simulovat rozvojem jejích paprsků... Pokud ne, tak pak jak jinak se to podle vás chová?

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Mě nějak není jasná ta myšlenka "paprsků"... takhle se zvuk přece vůbec nešíří.

Nápověda : Huygens-Fresnelův princip

(upravil MaBat 6. 2. 2008 13:23)

Re: Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Jo, Huygens-Fresnelův princip je jedna z představ, jak se vlny šíří, vysvětlující hlavně chování na překážkách a lom mezi prostředími, pokud se neptetu. Tady jsme ale v homogenním, uzavřeném prostoru. Nevyjde to nakonec stejně? Problém je v tom, že dělat to přes Huygense je asi dost nereálný. Jinak, paprsek je podle mě poměrně dobře definovaný jako vektor kolmý na vlnoplochu, ve směru jejího šíření, tj. ve směru kmitání.

Ono na tom nic nového není, v podstatě by se jedná např. o toto: http://www.c-mail.cz/ekosoft/clanky/modely.htm
Jen s tím rozdílem, že bych sčítal výchylky kmitání podél cest paprsků.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Interference zvuku v prostoru, aneb je pro nás tlak skalární veličina?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£