Téma: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

Všude když tak si projíždí celý audioweb tak všude se baví o kvalitě zvuku a jejich části.Zajímalo jestli by se dal použít analogový výstup z PC CD mechanik jako zdroj zvuku/pazvuku? Může se aspoň přiblížit kvalitě klasických CD přehrávačů? Má smysl vůbec nad tímto nápadem dál uvažovat? big_smile

(upravil opamp 30. 1. 2008 11:14)

Re: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

Je to bohužel naprostý nesmysl.
Použité převodníky jsou zvukově nevyhovující, u těch pár, u kterých jsem vůbec dohledal údaje, se uvádí dynamický rozsah 75-80dB a o zkreslení radši údaje nejsou... Pro porovnání - starý, klasický CD přehrávač osazený 16bitovým DACem Philips TDA1541A má dynamický rozsah asi 95dB a zkreslení při 0dB v tisícinách procenta.

Při poslechu to pak zní hůř než průměrný kazeťák...

Aby toho nebylo málo, prakticky u všech CD mechanik je výstupní signál na zadním i na sluchátkovém výstupu zamořen rušením ze zdroje a datové sběrnice.

Jediná průchodná šance je použít digital out a externí dac... ale otázku je, jaký jitter ty mechaniky mají...

Web

Re: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

Vlastní zkušenost: Lite-Onky měly velmi příjemný, nešumící a perfektně použitelný audio out vepředu, Artecy ještě docela ušly, ale drtivá většina CDROMek šuměla, prskala a signál byl zarušený k nepoužitelnosti.. pomohlo oddělit trafem, asi zadělaná země.

Web

(upravil Bubacek077 1. 2. 2008 22:31)

Re: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

musím souhlasit s dj-bobrem, mám doma jednu prastarou lite-onku napájenou z AT zdroje a přes analog out připojenou k zesilovači. Poslechově velice příjemná, šum nedovedu posoudit, muj předzesilovač má odstup 82dB...

EDIT: sluchátkovej výstup hraje líp...

Re: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

Dyť to všechno slyšitelně zkresluje a zrní na vejškách... Vám to nevadí?

Web

(upravil Jarous 31. 1. 2008 9:06)

Re: Kvalita zvuku v analogu z CD mechanik

Jediná pro mne použitelná mechanika co jsem kdy slyšel, je stařičký SCSI NEC CDR-502 která má caddy pouzdro a na čele displej a tlačítka pro ovládání přehrávání CD, jednu mám ještě v šuplíku. Externí stabilizovaný, nespínaný zdroj je nutnost. Beru to ale jako krajní a nouzové řešení. Takhle ten "zázrak" vypadá http://www.dtvcontrol.com/ebay/CDR502.jpg