(upravil leon 16. 1. 2008 10:03)

Téma: impedance

Otazka pro odborníky: Co se děje v klasickém zesiku, nebo v receiveru , za +- 10 tisíc, kde je napsáno 6 ohm nebo 8 ohm a výše
a jede se na 4 ohmy. Nemohlo by to mít vliv na zvuk? a tak.

Re: impedance

Už se to tu omílalo stokrát...

Web

Re: impedance

Hledal jsem, no něco málo jsem našel, ale šlo o debaty impedance verzus výkon, v tom mám samozřejmě nějak tak jasno.
Mě spíš šlo o to, jestli to třeba náhodou nemá nějakej vliv na linearitu charky a tak, tím že jdu s impedancí pod psanou a asi i konstrukční hranici.

Re: impedance

Vliv to mít může: U bipolárních tranzistorů klesá při velkých kolektorových proudech zesilovací činitel, čímž dostává víc po prdeli budič a rozkmit. Tedy při velkých výkonech je při nižší impedanci vyšší zkreslení. Rostou nároky na "tvrdost" zdroje - každý poddimenzování je víc znát. A tak dál.

Pak jsou tam záležitosti "životně důležitý" - dimenzování výkonových tranzistorů a chladičů.

Prostě si myslím, že výrobce dobře věděl, proč doporučit 6-8 ohmů smile

Web

Re: impedance

O životnost snad strach nemám, protože jsem se už párkrát setkal s tepelnou pojistkou, a bylo to opravdu po dlouhý době na velký pařbě, kde to opravdu hrálo po celý den. Jinak by snad zkreslení nemělo bejt? pokavaď to nebude moc vybuzovat.

(upravil lada 16. 1. 2008 12:20)

Re: impedance

Akorát že změřené parametry jednoho konce jsou uvedeny do 4 ohmů - je to tak přímo uvedeno v manuálu. Další důvod může být ten, ža nominální impedance na bedně není obvykle minimální,  takže se výrobce jistí. Reálně obdobný receiver stejně už asi dva roky provozuju do 4ohm, nemůžu se dokopat k tomu, abych připravené nové korektní bedničky vykitoval, stříknul a otapetoval a osadil. Jo, ale nehulím to...

Re: impedance

Ano. To je klasika treba u novych onkyi co ja vim.

Re: impedance

Jednoduše řečeno, nevadí to, když to nebudeš moc hulit.

Re: impedance

Kluci, ono ani tak o velký hulení nejde. Nejnepříznivější podmínky k práci má klasický AB koncový stupeň při cca 60% výstupního napětí.
Při současné koncepci spotřební elektroniky "dostaneš jen přesně to, co si zaplatíš" platí pravidlo, že NELZE jakkoliv spoléhat na nějaké rezervy v koncových či budicích tranzistorech atd. Vše je velmi dobře spočítáno a uděláno tak, že např. koncové tranzistory téměř vždy běží mimo své dovolené meze - výrobce už totiž rezervy koncových tranzistorů použil a spoléhá na to, že to nikdy "nebudete tak hulit". Platí to téměř ve 100% případů u AV receiverů a zesilovačů do cca 10.000 Kč.
Má servisní praxe mě bohužel opravňuje tohle tvrdit, počet vyměněných polovodičů /mnohdy pajců/, měření napájecích napětí, proudů a kalkulačka jsou dosti přesvědčivé.

Můžu jenom doporučit : pokud má receiver doporučenou nejnižší zatěžovací impedanci 6 ohmů, použijte osmiohmové bedny. Výkon se nijak citelně nesníží /napětí odlehčeného zdroje poněkud stoupne/ a odměnou Vám bude bezpečnější provoz i v "party" režimu.

Web

Re: impedance

Dobře. Ještě otázečka. Pokavaď, bohužel nemám manuál od daného receiveru, ale vím že má od 6 ohm, nebo od 8 ohm a výše, pojedu na 4 ohm(na basech mám cívku 0,59 ohm) a budu se vyvarovat "party" režimu, tak se s problémem hlavně zvukovým nesetkám?

Re: impedance

kdyz uz je tady rec o Onkyich, tak na prednich bednach je jestli me pamet neklame 4-8ohmu, za predpokladu, ze nejsou zapojeny dalsi bedny v B kanalu (i kdyz se mi to moc nezda, ze by byly B zapojeny na jednom zesu s A...) kazdopadne ja na to uspesne uz pomerne dlouho hresim a zatim nic... a to to urcite nesetrim. basaky v prednich bednach maj nominalni impedenci 5ohmu... koneckoncu vetsina bedynek se dvema stredobasama ma taky dole 4ohmy a recievery vetsinou drzej...

(upravil opamp 17. 1. 2008 10:38)

Re: impedance

Leone, tohle Ti nikdo 100% nezodpoví. Jedině to změřit s danou zátěží smile

Asi takhle - pokud jsi se zvukem spokojen, asi tam problém není. Ale skoro každej zes, i ten dělanej pro 4-xxx ohmů, má při 8ohm zátěži skoro poloviční zkreslení než při 4ohmech...

Web