Téma: Výměna elektronek

Hele kluci.
Zesík Vincent226MK - potřebuju vyměnit elektronky. Původní osazení 4x12AX7, to podle katalogu. Potřeboval bych znát elternativu a kde je nejlépe sehnat. Vy jste kluci šikovný, tak mi určitě poradíte. Předem díky.
Jo a jestli víte o nějaké potencionální komplikaci při jejich výměně /případný šotek/, tak si to prosím nenechte pro sebe, ale upozorněte mě-ano?

Re: Výměna elektronek

Ak chceš, máme skladom 12AX7 od EH. Prípadne ECC83 od JJ, tie skladom nie sú, ale nie je problém ich mať.

Re: Výměna elektronek

Je mezi nima rozdíl řekněme třeba zvukovej? Jaká je cena?

Re: Výměna elektronek

Zvukovej rozdíl je i mezi různejma ECC83 i mezi různejma 12AX7...

(upravil Sendy 13. 12. 2007 19:11)

Re: Výměna elektronek

Jestli mocí mermo chceš, mám i pár E83CC od soudruha Siemense, a určitě cena Vincka znatelně naroste smile. Kolega má pár "kryogenně stabilizovaných" NOS Mullardů, mají dokonce shodu systémů kolem 2%.

Asi takhle - u některých přístrojů téměř nezáleží na osazení aktivními prvky, zpětné vazby si to nějak srovnají. Samozřejmě v jistém rozsahu.

Web

Re: Výměna elektronek

No vida. První šotkové jsou na světě. Já věděl, že to nebude tak jednoduchý. Můžu to ale chápat tak, že výměnou za jiný typy nebudu zvuk degradovat. Že nééé!!

Re: Výměna elektronek

To snad né... Ono je to více méně ekvivalentní, ale nejsou všechny stejný.

Re: Výměna elektronek

Co je to "degradovat" ?
Pokud toho vincka neosadíš postupně všemi dostupnými elektronkami předepsaného druhu, nejlépe postupně několika kusy s parametry v rozsahu výrobní tolerance, a to ještě zkusíš porůznu zkombinovat a nezměříš to, jak se to chová, je vše jen spekulace.

Web

Re: Výměna elektronek

..a nedělej si iluze, že se s tím Číňan kdovíjak sere.... smile

Re: Výměna elektronek

Asi tak nějak. Rok, maximálně dva a pak koukej, milý zákazníku, doklusat znova...
Nic nezkazíš /spíš naopak/, když to přeflaškuješ sortimentem od pana Jurči /JJ/.

Web

Re: Výměna elektronek

Nevím jak vincek, ale některé čínské věci překvapily příjemně, akorát se vždycky něco najde... třeba věc za 80K, pěkný design, nitrid titanu, perfektní povrchovka, a vespod jsou sprosté lisované vaklavé šroubky, které jsou v každém noname PC...

Web

Re: Výměna elektronek

Ad kazzatel: přesně tohle sem si taky říkal. Navíc si myslím, že ani v Mellise je nemaj vyselektovaný tak, aby byl kus jako kus.
Ad Sendy, mengel: mohli byste mi sem hodit nějakou orientační cenu k těm jednotlivým typům?

Re: Výměna elektronek

Stručně - ceny běžných elek (EH, Sovtek, Tung Sol) viz ges.cz -10%, jiné typy, které nemají v nabídce - 12AX7WC (205.00), 12AX7LP (nikoliv LPS - 340.00), NOS elektronky - na dotaz, JAN - ceny bych musel dohledat, ale cca kolem 12-20USD + doprava a veškerá finanční buzerace k tomu.  Jsou na cestě čínské 12AX7A, cena bude možná pod 80Kč.
Tyhle ceny jsou za "surovinu", pokud chceš elky s nějakou zárukou parametrů (šum, mikrofoničnost, tolerance charakteristik apod.), tak +20-50% ceny navíc, u číňanů +100%.

Web

Re: Výměna elektronek

Bezva, díky. promyslím, ozvu se a vyřídíme to

Re: Výměna elektronek

BTW, jak víš, že ty lampy potřebuješ vyměnit ?

Web

Re: Výměna elektronek

Naprosto krizovka to není, ale po dvou letech, když to hraje minimálně deset hodin denně?

Re: Výměna elektronek

Jseš si jist, že se podílejí na zvuku, nebo jsou jen balastní topidlo ? smile
Slušné preampové elky mají životnost běžně 5-10000hodin a při omezení žhavení a ztrát. výkonu i o dost víc.

Web

Re: Výměna elektronek

Já si myslím, že ten stroj je solidně udělanej a ty elektronky tam určitě nejsou jen na topení. Nejsem ale žádnej odborník přes zesilovače. K tomu by se musel vyjádřit někdo, kdo měl tenhle zesík rozpitvanej. Taky mám takovej dojem, že se zhoršil trochu šum, což by mohlo signalizovat právě problém kterej řeším. Ale možná, že mi jenom víc šumí v hlavě. Nicméně, nechci čekat až ty elektronky odejdou úplně a pak teprve něco narychlo shánět. Radši je vyměním dřív.

(upravil Sendy 15. 12. 2007 11:34)

Re: Výměna elektronek

Jestli chceš zaručit co nejpůvodnější zvuk, musíš použít elky, které budou shodné, nebo shodné charakteristiky. Co v tom je teď, jednodolarové Shuguang Hang s tmavou anodou a lesklým stínicím plechem ?

Web

Re: Výměna elektronek

Já se v těch označeních nevyznám. Ani nemám teď možnost to rozebrat, ale podle toho co sem čet, tak by tam měly být snad ještě ruský. Zřejmě nevyčerpané zásoby že?