(upravil reeb 26. 4. 2024 13:12)

Re: multimetr

K té metrologii- všechny firmy co jedou pod ISO musí kalibrovat  měřící techniku, asi jednou za 3 roky (nebo jak si určí), a je to to první co se kontroluje při auditu. Kalibrace stojí řádově několik tisíc, Fluke 87V u nás v práci kolem 3,5tis,co si pamatuju.

Pokud nevadí Čína tak vcelku povedené multimetry jsou

UNI-T UT161E  prip. UT-117C

Web

(upravil ransom 26. 4. 2024 12:31)

Re: multimetr

Jo, a samozřejmě ne jenom elektrické měřáky. Metry, šuplery, váhy, odměřování na CNC, úchylkoměry, hlukoměry, luxmetry. Kde se tiskne, tak barevné skenery, to je kurva drahá záležitost.

Na bastlstole jsem vždycky válel starý laciný UNI-T UT-33C. Nevzpomínám si, kdy jsem naposled sáhnul do skříně pro lepší. Protože v opravovaným zesilovači potřebuju co: DC napětí. Zkusit rezistor, když blbě vidím proužky. Proudy mi ukazuje zdroj, kliďák se určuje z úbytku na emitorovém odporu. Ostatní měření buď osciloskopem nebo zvukovkou. Na součásti RLCmetr, protože měření kapacity na multimetru je vyloženě orientační a nepozná vady kondenzátoru, nedá se zvolit měřící frekvence atd. Když třiatřicítka odešla, vzal jem UT60EU. Že má jen tři rozsahy proudu je v 99% případů naprosto fuk.

RMS měření je zajímavá věc, ale jediné co na to elektrobastlíř reálně využije, je možnost jakž změřit napětí na nf frekvencích, takže není nutné zrovna tahat osciloskop nebo nf milivoltmetr. Efektivní hodnota šišatého síťového napětí je zrovna u audia a domácí elektroniky naprosto nezajímavá. To spíš spektrální analýza - jaký je podíl harmonických a jak vysoko jdou. Řeklo by se, že by RMS hodnota jednoho zajímala u nějaké UPSky s modifikovanou sinusovkou. Ale na co? Co napájím z trafa, je závislé na vrcholové hodnotě. Co má spínané zdroje, tomu je to jedno úplně a chodí to už od 50V libovolného průběhu. Když se na něco takového chci kouknout z pouhé zvědavosti, mnohem víc mi prozradí ruční osciloskop za pár drobných, protože zajímavější než přesná efektivní hodnota je tvar a amplituda.

I na automatickou volbu rozsahů je potřeba dávat majzla. Aby se nestalo jako když jsem navigoval po telefonu jednoho neelektrotechnika při hledání závady v rozvaděči. Všude měřil nějaká divná napětí a chvíli trvalo, než jsme se dohodli. Měl nějaký multimetr z Lidlu s automatickou volbou rozsahů, a já po telefonu neviděl, že se mu to přepnulo na AC mV, takže měří něco indukovaného do odpojených vodičů místo přítomnosti/nepřítomnosti 24V DC. On to měl prostě na Volty a nenapadlo ho, že to m je tam navíc. Až když mi to vyfotil, bylo jasno.
Nebo třeba automatická volba malého/velkého vstupního odporu přístroje (u těch lepších multimetrů) může práci právě tak ulehčit jako zkomplikovat.

Zajímavý nároky na měřáky jsou třeba při práci na CRT monitorech nebo na mikrovlnce...