Téma: multimetr

nemáte někdo zkušenost s Brymen BM789 nebo  Metraline DM62. Klidně i další doporučení v téhle kategorii.
Děkuji

(upravil reeb 23. 4. 2024 16:01)

Re: multimetr

Brymen má super multimetry, parádní poměr cena-kvalita. Da se vyhodne koupit na https://brymen.eu/

https://www.youtube.com/watch?v=i9b0LnQZjS4

https://www.youtube.com/watch?v=qZC6d0DIKGY&t=312s

Web

Re: multimetr

díky ty videa jsem již  viděl, ale viděl jsem i video kde se řešily špatné otočné přepínače u Brymenu (o třídu nižší typ multimetru).

Re: multimetr

A potýkal se s tím i EEVblog u prodávaných kusů, zas je to měřák za 6 litrů, tak co čekat, pár let sloužit bude i tak, prý to nějak vylepšili, otázka je tedy jak je na tom současná produkce Brymenu.

Re: multimetr

Petře myslel jsem že měřák za 6 litrů je nesmrtelnej.

Re: multimetr

Nejdražsi rucni multaky jsou kolem 30tis. takže 6 je láce smile

Fluke vydrzi hodne ale zas nemaji moc fci

Web

Re: multimetr

reebe koukni na tohle
https://www.gmc.cz/katalog/prenosna-tec … t-im-serie
i těch 30 se krčí

(upravil dawsoo 24. 4. 2024 11:19)

Re: multimetr

Kluci v čem jsou ty drahý mulťáky lepší? V přesnosti (počet zobraz míst) nebo funkcema? Jen mě to fakt zajímá není to žádný rejpání.

Já mam nejdražší asi za 2,5-3k v práci (zobrazuje max obyč 1999) používám ho prakticky denně a stačil mi zatím dlouhá léta (10+) bohatě na vše co potřebuju,jen měnim baterku.

Není co dodávat...

(upravil ransom 24. 4. 2024 12:50)

Re: multimetr

Tak RMS do 100kHz jako umí BM789, není úplně běžná výbava.
Jiná otázka je, kdo to opravdu využije. To je dobré třeba pro seriózní práci na pohonech. Frekvenční měniče, krokové motory, PWM řízení a tak.

Čtyřvodičový mikroohmmetr v Metrahitu ani měření izolace kilovoltem rovněž není běžná věc.

Re: multimetr

Jasný rozumím,průmyslový speciality... to dává smysl spíš mě zajímalo zda roli hraje přesnost (s možností autokalibrace),výdrž nebo tak něco.  To RMS i pro nesinový průběhy bych třeba zrovna občas využil. Díky za odpově´d.

Není co dodávat...

Re: multimetr

Jasně jsou to nesmysly. Pro mě je 5-6k strop. Jen jsem se ptal zda nemá někdo osobní zkušenost multimetry viz výše. Brymen měl potíže s tím otočným přepínačem. Na dotaz do Brymenu.pl mě bylo odpovězeno že došlo ke zlepšení a že neevidují reklamaci spojenou s otočným přepínačem což jsou trošku dvě věci proti sobě. Na Y běží video kde ze 4 kusů měli 3 kusy vadný přepínač, ale je to trošku starší datum. Tak jim asi budu věřit. 3roky záruka jen se to řeší až u našich severních sousedů.

(upravil dawsoo 24. 4. 2024 14:00)

Re: multimetr

Ne naopak, je dobře že se o tom diskutuje... a je možný si vyměnit zkušenosti,já takhle drahej mul´ták nikdy neměl, tak mě to taky zajímalo.

Není co dodávat...

(upravil reeb 1. 5. 2024 22:10)

Re: multimetr

Mají vyšší presnost- 0,02% u SS a nějaké fce navíc, šířka pásma pro ac napětí až 100kHz,TrueRMS i pro proud a jsou odolnější, vyšší IP krytí, bezpečnější HRC pojistky.. Pro běžného bastlire docela zbytečnost

Seznam high-end multimetru

https://lygte-info.dk/info/DMMHigh-end%20UK.html

Gossen Metrawat má šílené ceny, když se člověk podívá na cenu sw nebo USB kabelu ...8,3 tis.

https://cz.rs-online.com/web/p/prisluse … ry/6063776

big_smile

nebo analog za 13 tis.

https://www.conrad.cz/cs/p/gossen-metra … fresh=true

Web

Re: multimetr

dobrej seznam... I ten číňan stojí na ali minimálně 10kKč. Hioki má zakrývání "špatnejch" zdířek, to je dost dobrý...
Já si pořizoval  OWON OW18E jako přesnější multimetr pro DC napětí (neoficiálně prošel kalibrační laboratoří s tím, že s rezervou splňuje údaje výrobce) a to jsem si říkal, že jsem se rozšoupnul až moc. Mám k tomu jinej přístup: po baráku se mi válí několik variací na klasickej DT9205 , hlavně musí mít auto off, protože multimetr s vybitou baterkou je k ničemu, jeden DC klešťák SK213 co umí snad nějak i true rms, a na časový průběhy mám osciloskop...

(upravil reeb 25. 4. 2024 8:54)

Re: multimetr

To zakrývání svorek může být dvojsečné, u Gossenu se zaseklo v poloze napětí a odkryte jsou svorky proudu smile takže nelze vubec používat.
https://i.postimg.cc/4yNTQJx0/IMG-20240425-082640.jpg
U Hioki se zase při přepínání proudu zasekávala, asi nějaký bordel, spona takže měření proudu nepoužívají...holt mechanická záležitost.

Fluke má u proudových svorek optocleny a začne se vztekat, Conrad zase mikrospinace..

Web

(upravil ransom 25. 4. 2024 13:21)

Re: multimetr

dawsoo napsal:

Jasný rozumím,průmyslový speciality... to dává smysl spíš mě zajímalo zda roli hraje přesnost (s možností autokalibrace),výdrž nebo tak něco.  To RMS i pro nesinový průběhy bych třeba zrovna občas využil. Díky za odpově´d.

Vyrobit měřák přesnej není dnes vůbec problém. Dokonce i ty levné čínské multimetry dovedou přesnost v řádu několika setin procenta. Ani stabilita těch několika kritických součástek (rezistory v děliči, kapacity v integrátoru, termostatované oscilátory...) není velký problém. Uživatelskou výdrž dnes určují spíš součásti, co mají na starost podporu života celého systému. Tam když se šetří, přístroj časem zhebne dřív než ztratí přesnost.
Já sám jako bývalý metrolog upřednostňuju jednoduché a levné jednoúčelové přístroje. Na izolaci starý PU311, na malé odpory čtyřvodičový mikroohmmetr z Číny etc. Při bastlení se sofistikovaný měřák sotva využije, a jde víc o schopnost naměřené správně interpretovat než o špičkovou výbavu.
Profík v terénu ale určitě uvítá řešení All-In-One. Proč by s sebou všude tahal osm měřáků, že jo. Ty nejlepší ti navíc zrovna naměřené hodnoty zapíšou do elektronických protokolů. Je tam ale jiný háček. V průmyslu, při revizích, při profesionálním servisu, pokud nemáš kalibrační protokol, pak nemáš ani měřák. Jenom kus plastu s drátama. A kalibrace je velice drahá. Čím víc funkcí a rozsahů, tím dražší.
Na měrovém středisku jsem začínal v roce 1986. Už tehdy vyšla cena kalibrace multimetru řádově stejná jako jeho pořizovací cena. Protože to zabralo dva dny práce, plus ceny kalibrátorů - a jejich pravidelná (mnohem častější) kalibrace. Doma vystačím s oprávněnou nadějí, že mi to měří správně. Při výstupní kontrole, servisu, seřizování, revizích nikoli. Měřák sám o sobě je něco jako fleška, na které přenášíš hodnotu uloženou ve formě dat. Měřák je v podstatě médium, na kterém si přenášíš údaje z ověřeného etalonu - do té doby, než skončí jejich platnost. Sečteno a podtrženo, kdo si pořizuje měřák za 50k, měl by počítat s tím, že to bude 50k co dva roky, po celou dobu jeho používání.

Amatérovi bych radil: Kup si měřák (zdroj, osciloskop, generátor...) který dovede právě tolik, kolik reálně využiješ. Třeba s výhledem na nějaké rozšíření obzorů v dohlednu. A hlavně s ohledem na své znalosti. Aby to nedopadlo (reálná příhoda) tak, že přineseš domů multimetr, přepneš ho na 20A a vrazíš šňury do zásuvky, abys zjistil jaký tam je proud...

(upravil Ingwarr 25. 4. 2024 14:21)

Re: multimetr

BRYMEN pípa ak su privodne "kable" zasunute pre meranie prudu, ak nie je prepinač na pozicii merania prudu. Mam lacneho BRYMENA 235 tiež z Polska. Jedna nevyhoda že nema vypinač,  stale sa musí krutit  prepinačom. Takže použivam len na meranie teploty a frekvencie, na ostatne lacnu čínu. Ked som oba porovnaval napätie  a prud ukazuju skoro rovnako.

(upravil ransom 25. 4. 2024 19:20)

Re: multimetr

Tady nešlo o neshodu rozsahu s použitými zdířkami, ale o zkrat zásuvkového obvodu bočníkem. Protože měřák používal analfabet, který něvěděl, že se proud měří v sérii se spotřebičem.
(Pět minut před tím si přístroj rozbalil pod stromečkem.)
Teď mi došlo, že starej klešťák Chauvin Arnoux, co mám v práci (RMS napětí i proudy, DC proudy, fáze, účiník, výkon činný, zdánlivý i jalový, průměr, min/max, špička atd - tenkrát to byl jeden z nejlepších vůbec) šlape už skoro třicet let. A to ho nosím pohozený v kufru s hrubým vercajkem mezi bordelem.
Stál kdysi dvě moje výplaty. Dnes umí totéž klešťák z Aliexpressu za litr. A ani nevypadá zle. Jeden jsem měl nedávno v ruce, až jsem se divil.

Re: multimetr

ransom na té tvé reálný příhodě by šikovnej právník v určitý zemi vytřískal majlant.
Děkuji všem za postřehy a zkušenosti. Nakonec jsem rozebral svůj 15 let starej Mastech 8218 pořádně ho vyčistil a ono se zdá, že bude sloužit dál. Umí skoro to co uvažovanej Brymen 789.  No a když se opravdu odporoučí zkusím něco vybrat.

(upravil dawsoo 25. 4. 2024 23:54)

Re: multimetr

ransom:
Super díky za počtení,vzpomínám si že jsme v bejvalý práci měřáky v devadesátkách vozili na servis a kalibraci do Písku,bohužel si už nepamatuju tu firmu,ale dokázali i se starými kousky zázraky.

Není co dodávat...