(upravil Wili 14. 3. 2024 12:14)

Téma: XLR earth / kostra

Pred tym nez sem postujem som si presiel GND vlakno no mam asi specificku situaciu a v predoslom vlakne sa nazory dost rozchadzali a niesom si velmi isty svojim pripadom....

Vymyslam symetricky lampovy preamp a akurat riesim vstupne / vystupne konektory. Nakupil som klasicke 3pin XLRka do DPS ktore su sice cele plastove ako chcem ale maju aj 4ty pin pre kostru. (bez kostriaceho pinu akurat nemali) Potreboval by som poradit ohladom 4-teho XLR pinu ktory je kostra - resp. je to pin medzi srubkou o krabicu, telom xlr konektoru ktory je na kabli a pin na dps.

Zo skusenosti pre najlepsie SNR bude preamp 1.triede s loopbreakerom kde:
- kostra je na krabici
- tieneny primar toroidu je o kostru
- zdroj a gnd preampu je prepojeny s kostrou v blizkosti vstupov cez loopbreaker diody + foliovy kond + odpor

kedze XLR ma kostriaci pin co s nim?

- o vstupnu alebo vystupnu zem ho pripojit nemozem, tym zrusim loopbreaker
- srubka o krabicu neviem ci bude mat vodivy spoj na lakovanu krabicu kym tam nedam vejarovu podlozku co som nemal v plane
- aj ked srubka nahodou bude vodiva, tak telo XLR konektoru ale bude tym padom spojene o krabicu co je asi ok
- natiahnut tento 4ty pin teda ku hlavnemu kostriacemu bodu k loopbreakeru RDC? (ako zicher, keby nahodou srubka nebola vodivo spojena s krabicou)

- ak 4ty pin nikam nepripojim moze sa stat ze telo XLR konektora bude nepripojene a bude plavat, pripadne podla toho ci je srubka vodivo spojena s krabicou tak by mal kostru. Musi mat telo konektora nejaku referenciu? pre lepsie snr predpokladam ze ano...

najlogickejsie mi pripada spojit vsetky 4te piny vsetkych XLR a priviest ich ku kostre kablikom kam ide loopbreaker z napajacej gnd, nic ine mi nenapada...

nejake ine napady co s tym? este som kdesi videl ze sa zvykne davat malicky kondenzator(100p?), ale to bude zrejme alternativa oneho loopbreakeru?

(upravil Otas 14. 3. 2024 15:23)

Re: XLR earth / kostra

Snad jsem tomu porozuměl správně.
Problém je, že tam jsou ty nejistoty - když to bude spojené - když to nebude spojené, jinak je to jasné....
4. pin by se měl dostat do kontaktu s kovovým pláštěm konektoru kabelu, předpokládám.
Vycházím z toho, že na XLR kabelu nikdy nespojuji plášť a pin 1. Pak je potřebné a bezpečné spojit ten kostrový pin konektoru s kostrou přístroje. Zmizí nejistota bude kontakt/nebude kontakt.  Kontakt bude a bude to chránit prostor uvnitř konektoru. Rozdíl napětí mezi GND a kostrou je minimální, hrozba nasáknutí něčeho z kostry je malá (proto je v členu diody - odpor - i kondenzátor, aby střídavý signál zkratoval). Signálová zem preampu je nekontaktně na pinu 1.
Běda ale, pokud bude někdo tvořivý pin 1 a kostru konektoru spojovat. Máš to nejspíš na doma, tak si ohlídáš, jaké šňůry používáš smile.

(upravil jardag69 16. 3. 2024 15:39)

Re: XLR earth / kostra

.

Re: XLR earth / kostra

K tomu kondu se někdy dává paralelně i vysokoohmový rezistor kvůli odvodu statiky - ale to záleží jak máš celkově řešený zemění

Re: XLR earth / kostra

diky za postrehy asi som si potreboval uvedomit toto

pin 4 = kostra

Re: XLR earth / kostra

Je to jak píšeš, obzvlášť u lakovaných/eloxovaných krabic je to "problém". Já to dělám tak, že v místě kde ty XLR mají ten plech nachystán pro spojení se skříní (mívá taky ostrou špičku, aby se zapíchla do zadního panelu po dotažení konektoru šroubkem, navíc vede v díře pro šroubek, takže šroub je spojen taky) pro jistotu skříňku obrousím/očistím tak, aby byla jistota že je to spojeno se zadním panelem. Tím, že je to zezadu panelu a pak to stejně překryje tělo konektoru, to není vidět a obroušení nevadí.
Loopbraker jak ho děláš ty nedělám, jen 10R rezistor 2W, zapojený mezi pin 4 a pin 1 na každém XLR.

(upravil Otas 15. 3. 2024 10:32)

Re: XLR earth / kostra

Ta (nejen má, obvyklá) praxe s nespojováním pinu 1 a kostry konektoru má jednu slabinu, kterou je neuzemněný, tedy nestíněný plášť konektorů XLR při kabelovém prodloužení, čili spojení konektorů od dvou šňůr. Nastavování XLR kabelů se snažím úplně vyhnout, zvláště u citlivých vedení nízkých signálů, např. mikrofonů.

Re: XLR earth / kostra

Je to znamy pin1 XLR problem

https://www.google.com/search?q=xlr+pin … p;ie=UTF-8

Web

Re: XLR earth / kostra

Diky, tak to pak sedi. Pisou tam ze je to “extension of enclosure” = krabice = kostra.

Jak uz je kostra spojena s gnd zalezi na tride…