Téma: Equalizer - ano či ne ?

Zdravíčko.. Mám jen otázku ohledně EQ na audiosestavu do auta. Vyplatí se investovat do nějakého externího equalizeru? Zlepší se znatelně audio s externím EQ oproti EQ v radiu? Díky za rady a Vaše poznatky smile

Re: Equalizer - ano či ne ?

To je celkem složité. Záleží na komplexním provedení instalace. Pokud jsi při montáži např udělal hrubé chyby, tak EQ moc nepomůže. Ale takto na dálku, ti asi těžko někdo poradí. Jaký EQ by jsi chtěl použít a jak ho nastavit ? Dle ucha, měřením ?

Web

Re: Equalizer - ano či ne ?

Otázka byla myšlena spíše obecně, než konkrétně. Dříve jsem musel mít externí EQ kvůli rádiu Clarion, které bez něj nehrálo. Momentálně jsem koupil nové, podstatně lepší, ale k tomu v jiném topicu, kde budu řešit kompletní přestavbu celého systému smile Jestli jsem dobře pochopil, moc si nepřilepším, tedy znatelně nepřilepším.

Re: Equalizer - ano či ne ?

Řekl bych, že ekvalizérem se vůbec nic nezkazí. Naopak si můžeš doladit zvuk tak, aby se ti líbil, případně dohnat nedostatky v instalaci, protože máš možnost korekce více kmitočtů narozdíl od rádia(B,S,V).

Re: Equalizer - ano či ne ?

já měl vždy za to, že ekvalizér slouží k "doladění" zvuku tak, aby mi to vyhovovalo a dobře se mi to poslouchalo. Vždy jsem radši poslouchal zvuk co se mi líbí, než suchý "studiový" přednes wink

Re: Equalizer - ano či ne ?

IMHO máte pravdu oba dva..

Re: Equalizer - ano či ne ?

já bych se EQ taky nebál, třebas já bych ho celkem uvítal, u kompových výšek mám při vyšších hlasitostech neříjemné sikavky, EQ by to mohl alespon častečně upravit..Nechce se mi ale už moc penez vyhazovat a už jsem si na zvuk zvyk..

To samý i u basů, -> můžeš minimalizovat typické hučení, vyhrát si s tím dle libosti..
Pak ti nic nebrání v tom , aby jsi dal EQ do roviny a poslouchal bez ekvalizace..

muj nazor-> pokud mas penize navic, urcite nim nic nezkazíš ...

Re: Equalizer - ano či ne ?

Když bych se tedy přiklonil k variantě pořídit, v jaké cenové kategorii se pohybovat, abych měl představu? Konkrétní kus, značku atd..

Re: Equalizer - ano či ne ?

Myslím, že než začne člověk něco ladit na ucho, měl by to nastavit měřením. Potom už se dá z něčeho vyjít a drobně upravit. V reálu vůbec nechápu realizaci nastavení 2p a více dle ucha. Bude záležet na konkrétní nahrávce a na jiné to bude hrát jinak. Nejlépe ozvučená auta mají třeba Gregi a Oskar. Jsou nastavená měřením a nikdo si nestěžoval, že by to bylo umělé. Takto "uměle" vznikají i samotné nahrávky. Koneckonců jste tu na audiowebu a nevím tu o nikom kdo by stavěl reprosoustavy a upravoval výhybky ušima.

Web

Re: Equalizer - ano či ne ?

1) pokud muzes, pouzijes oboje - usi i merak
2) Oskar a Gregi maji systemy, kde na ucho nenaladis ani prd. Kazdej kanal je nastavitelnej samostatne a to nedas dohromady, ani kdyby ses zblaznil smile
3) nez kurvitko, tak radsi nic. Idealne PXA, DEQ, Audison One, nektere Alto. Coz jsou zase hracky do drazsich instalaci.

(upravil stiglitz 19. 2. 2024 17:09)

Re: Equalizer - ano či ne ?

Ahoj, zase po delší době. Takže - koupil jsem si před lety u ALI takovej - no, dva VU metry, a modul, takovej retro vzhled. Asi sedm let to tu leželo. Udělal jsem na to takovou retro skříňku, dal do ní trafíčko, co krmí ten modul, a přes dva cinche do toho natáhnul signál ze zesilovače. No. Tak to zapojím, VUčka naběhly do nějaký hladiny, a vícedméně staticky tam setrvávaly, ty rafičky, když končila skladba šly na nulu, a pak líně, velice líně reagovaly. Nechápal jsem to, protože když jsem ten krám zapojil zkusmo kroucenými spoji a připojil na CD přehrávač, co tu mám v depozitu, lítalo to jako blázen. Nepobíral jsem.
A pak jsem vypnul equalizér.
Budíky najednou ožily - ale to byl mazec.
Co víc - hudba dostala dynamiku, tělo, nevím, jak to popsat. Léta, co jsem měl EQ, jsem nikdy neposlouchal bez něj. Automaticky jsem měl za to, že to přece musí hrát líp. Nehraje.
Když ten krám zapnu, hudba měla najednou jiskru. Ale to je jen první dojem!
Zkusil jsem to na druhé sestavě, s dost podobným výsledkem.
Myslíte, myslíte, že to je možný? Chová se to stejně, i když jsou jezdci v jedný lajně, vlastně tedy jakoby bez korekcí...
Myslíte, že eq je vlastně prznič?

Re: Equalizer - ano či ne ?

Možná nestabilita toho EQ, kmitanie vysoko nad akustickým pásmom?

(upravil kaed 19. 2. 2024 17:44)

Re: Equalizer - ano či ne ?

může to být i jinak, ony korekce v nule nejsou nikdy v nule, možná jsi sluchově citlivej i na změny fáze v hudebním signálu, což běžně korekční obvody způsobují, i když amplituda se nemění... Ale i to kmitání může být příčinou.

(upravil BV 19. 2. 2024 18:40)

Re: Equalizer - ano či ne ?

Chová se to stejně, i když jsou jezdci v jedný lajně, vlastně tedy jakoby bez korekcí...

Sú poťáky pritom (v jedný lajně) na nule (0dB)? Aký je to EQ ?

(upravil stiglitz 19. 2. 2024 19:02)

Re: Equalizer - ano či ne ?

Jsou na nule. Onkyo EQ-240. Další sestava je zapojená s EQ Technics SH-GE90. Mám pocit, že obě sestavy jsou s vypnutými EQ čistší, s větší dynamikou.

Re: Equalizer - ano či ne ?

Môže byť prebudený (skreslenie..), môže to " komprimovať" , menovitá vstupná citlivosť je 150mV.

Re: Equalizer - ano či ne ?

Právě si pohrávám s myšlenkou to provozovat bez nich. Jako kdysi. Mám dojem, že to co potom leze ze soustav je vyžehlené, ploché. Zkreslené.