(upravil mechanik 26. 4. 2023 2:05)

Re: Mikropájka

kaed, presne... Ja som si kúpil asi 5 druhov ihiel a zistil som že cez to nič nepretlačím... Ibaže som cez to chcel tlačiť tú "cínovú pastu". Inak mám tiež Amtech RMA223 a ešte niečo podobné.

reeb, to sú pekné stroje smile Možno časom smile Osciloskop mám 2x200MHz Tektronix. Už roky pozerám po stolovom multimetri, stolovom LCR a velmi by ma zaujímal spektrálny analyzátor. Na rozdiel od mikroskopu meria v logaritmickom merítku so slušným rozlíšením kludne neharmonický signál. Čo je super pretože to človek nezmeria ničím, rozhodne ani zvukovkou. Ale sú to dosť drahé stroje big_smile Takže tak skoro nič kupovať nebudem.

(upravil DJ_Rix 26. 4. 2023 7:10)

Re: Mikropájka

Elox napsal:

Teď koukám, originál za 330,- EUR a pajc za 257,-. Kdyby to dal číňan za třetinu, tak možná, ale tenhle malý rozdíl za to nestojí.

Nehledal jsem kde to mají nejlevněji, ale originál JBC je na TME za 13200,-Kč (tedy 560 Eur, nikoliv 330 Eur, pozor na to, že ten odkaz výše je bez daně, tj 330 + DPH = 400Eur = aktuálním kurzem cca 9500 ) a BST je za 6 tisíc, to je pořád stejné jak to bývalo, číňan je zhruba za polovic. Ale souhlasím že je to na zvážení, u číňana nemáte záruku a jak to zdechne bude to neopravitelný. Pokud by bylo z toho eleshopu levný poštovný a bezproblémová reklamace asi je lepší si připlatit ty necelý 4 tisíce za originál.

(upravil armaman 26. 4. 2023 7:29)

Re: Mikropájka

Ono niekedy vobec nezaskodi byt tak trochu nad vecou. A nemliet si iba to svoje megalomanske ja, ja, ja a zase len JA.
Poznal som jedneho a ten tiez mlel iba to svoje. Volal sa Odar. Urcite ho mnohi poznaju.
To je tak ked dakto trpi napoleonskym komplexom. Ale takmer v kazdej diskusi sa jeden taky najde.
Radsej ako sa tu zapajat dalej do diskusie, tak to si pozriem na YT dake nicim a nikym nezaujate video.
A hlavne bez komplexov v akejkolvek podobe.
Prajem pekny zvysok diskusie.

Re: Mikropájka

armaman pokud jsi chabrus na nervy, měl by sis omývat přirození vlažnou vodou wink

Re: Mikropájka

mechanik napsal:

Osciloskop mám 2x200MHz Tektronix. Už roky pozerám po stolovom multimetri

Pri tvych nekompromisnich pozadavcich bych doporucil levne Keithley DMM6500 nebo Keysight 34465 smile nebo rovnou neco 7,5mistneho big_smile

Web

(upravil mechanik 26. 4. 2023 13:02)

Re: Mikropájka

armaman, dal som sem doporučenie na skutočne kvalitný stroj. Ten tip nie je len pre teba. Ktokolvek to tu bude čítať tak aspoň bude vedieť o alternatívach k lacnej číne. Ten stroj má výbornú ergonomiu a spracovanie, po rozbalení funguje, nič tam netreba opravovať ani prerábať a má klasicky záruku. Či to niekomu stojí za kúpu alebo nie je už jeho vec ale doporučenie hádam nevadí. Väčšina ľudí má asi drahší telefon než je celá tá spájkovačka...

reeb, tú spájkovačku využijem alebo tú kvalitu spracovania nejakym spôsobom docením ale 7,5 miesta na displeji by som nevyužil. Aspoň zatial si myslím že nie.

(upravil reeb 26. 4. 2023 16:16)

Re: Mikropájka

Elox napsal:

Teď koukám, originál za 330,- EUR (400 s DPH) a pajc za 257,-

Je tu něco i za 147,- smile SUGON-A9

https://vi.aliexpress.com/item/10050037 … eo7WTwEMEW

Web

Re: Mikropájka

Ja k tomu nemam uplne moc dodat, jen takovou malickost. Okolo roku 2005 jsem si poridil ersu icon. Mam ji dodnes, bez jakekoliv zavady, jedno topne teleso umrelo vycerpanim a nekolik hrotu. Slouzi naprosto perfektne dodnes, velmi rychle zhavi a da se s ni pajet i docela zverstva na mikropajku. Ja s ni jsem opravdu hodne spokojeny a neni zase o tolik drahsi, samozrejme ale cenou s cinanem nemuze konkurovat. Vzhledem k tomu vysokemu veku co se dozila a faktu ze dodnes nemam potrebu menit si myslim ze to byla dobra koupe a nebal bych se ji komukoliv doporucit.

Re: Mikropájka

V práci máme taky nějaké ERSA pájky (stáří 10+) a proti KSGERu je to katastrofa..dlouho najiždí (snad minutu), snimani teploty kdesi v čudu, hrozné ovládání...

Web

(upravil mechanik 26. 4. 2023 16:43)

Re: Mikropájka

TomasT, tak práve ty by si spájkovačku s vyhrievaním rovno v hrote docenil. Práve na DAC. Ak máš napríklad vo vrstve 2 rozliatu zem + v top a potrebuješ vybrať nejaky THT elyt tak to je neporovnatelné... Aj keď teraz ma napadlo že ty tam máš SMD elyty ale aj tak myslím že keby si to vyskúšal už by si nič iné nechcel smile Ja som s týmto spájkoval Snap-In elity 10 000uF/80V od nipponu do prekovenej dosky 105um a ide to bez zaváhania a zmeny teploty a bez nejakeho super masívneho hrotu. Tak isto som nemal problém vybrať bez poškodenia z dosky chladič alebo masívny cinch. Ale paradoxne DAC je aj najväčší problém. Rozliate zeme a malé pady. Ešte by sa mi páčil nejaky široký hrot/ dláto na vyberanie TO-247/ TO-264 tranzistorov na jeden šup smile

Re: Mikropájka

Zeptám se takhle: Existuje to, co nazýváte KSGER, v solidním provedení od solidního výrobce se zárukou, nebo je to k mání pouze na čínských e-shopech bez jakýchkoliv záruk ať už ve směru kvality, tak možnosti reklamace ?

(upravil mechanik 27. 4. 2023 0:45)

Re: Mikropájka

Nie je to uplne k otázke ale s čínskymi vecami od našich dodavatelov tiež nemám dobrú skúsenosť. Konkretne pec na SMDčka pri nás stojí okolo 700e a z číny ju kúpiš asi za 200e. Ja som dopadol tak že som sa odhodlal kúpiť ju z alíku ale opäť konkretne tá moja je nejaka porouchaná a aliexpres mi vôbec neuznal reklamáciu. To som im urobil video... Opäť je to prevedením dosť sračka a mnoho ľudí sa v tom vrtá a všetko možné tam upravujú a prerábajú. Niesom extra spokojný ani s odsávačkou a to som kúpil tú najdrahšiu Quick 201B. Často sa to upcháva a má to kus divnú mechaniku... Ale je to to najlepšie čo sa dá kúpiť. ZD odsávačka z TME mi zhorela hneď čo som ju pustil big_smile Ale v TME mi okamžite uznali reklamáciu. Mna to mrzí ale skutočne nemám vela dobrých skúseností s čínou. Najlepší je mikroskop čo mám. Opäť najdrahší čo na alíku mali asi... Potom predhrev s turbínou na SMD je dosť dobrý. Kupovaný na SK. Ale tá čínska kvalita je vždy akosi poznať keď to ovládam. Ale je to moja skúsenosť. Rixovi tá pec funguje a dokonca má skúsenosť aj s nejakou funkčnou odsávačkou ZD.

(upravil wimshurst 27. 4. 2023 0:52)

Re: Mikropájka

Jo existuje.
KSGER je kopie hakko, to lze koupit i u nas.
Ma to ale par ale.
Je to drahe a do vyroby se to mozna vyplati, pokud to nese penize.
Ale zase ta kvalita a ovladatelnost, ale ani ergonomie, neni za tu cenu moc vysoka pridana hodnota.

Ja osobne peferuji cinske klony a klony klonu.
Je to z duvodu, ze na normalni servisni cinnost, me nelaka vyhodit ranec za neco, co se da ve stejne a mozna i lepsi kvalite poridit od cinana levne.
Dokonce sem si poridil i jednu uplne nejlevnejsi variantu na teliska T12, (pero z ovladanim) a funguje lepe, jako T100.
Stolni klon klonu, (plosak, display, pero a nastavce.. stavebnice), dostali krabici ze stolniho PC zdroje, PC zdroj sem nahradil za jiny zdroj a celkove to funguje nejaky ten rok.
Mam i origo hakko telisko, ale nelze rozeznat rozdil, ten citila jenom ma penezenka.
p.s.
Odsavacka veller, umrel ji spinany zdroj. Jiz po zaruce.
rucni pistolova od cinana, vydrzela dodnes.
A intenzitou prace, po smrti stolni odsavacky, zastupuje ti vellerku a pracuje spolehlive.

Vyznamny rozdil je v tom, ze nemuzes verit, musis to zkusit.

(upravil mechanik 27. 4. 2023 1:38)

Re: Mikropájka

wimshurst mohol by si napísať typ tej odsávači z číny a aj tej weller?

Ja som od welleru našiel toto za 1500e   https://sk.farnell.com/weller/wxd-2010/ … price=true   (a nevyzerá to ako niečo čo by nekonkurovalo tej číne nižšie)

Toto je ta ZD   https://www.tme.eu/sk/details/zd-915/od … e-stanice/   https://www.tme.eu/sk/details/sp-1010dr … lder-peak/

a ta Quick   https://www.tme.eu/sk/details/quick-201 … uick-201b/

Keď píšeš ručná tak ma napadne ešte mechanická   https://www.tme.eu/sk/details/ersa-vacx … rsa/0vacx/   Túto mám inak tiež doma.

Vlastne som od weller našiel ešte niečo lacnejšie   https://www.tme.eu/sk/details/wel.wdd81 … 53256699n/   (Ale táto nebude mať spínaný zdroj ale asi klasické trafo...)

Tie číny som mal obe v ruke a už spôsob odkladania toho pera stojí za prd... K technickej stránke som písal vyššie. Od Weller som mal spájkovačku ktorá až na odsávací mechanizmus vyzerá uplne ako tá lacnejšia v druhom odkaze a porovnávať to nejde...

Re: Mikropájka

Odsávačku Quick 201B mám a jsem s ní spokojený, krabice sice vypadá jak amatérská výroba, ale funguje, občas se musí vyčistit. Předtím jsem měl nějakou ZD a to byl teda super šmejd. Bohužel odsávačka od JBC stojí přes 30000Kč a co jsem viděl videa a srovnání, nevím jestli by to nebyly vyhozené peníze. Pájecí stanici od JBC používám s hroty T245 a spokojenost, ale jeden hrot umřel po hodině pájení, smůla. Pájecí hrot dláto vlastním a je fakt dobrý na odpájení DIP 8, 14 atd. a masívních zemních ploch. Co je super věc, tak  vyfukovačka, dělalo se to za bolševika, kompersor , elmag ventil, topné těleso plné keramických korálků, přes které se ohřívá vzduch a tryska na vyfukování. Ráz horkého vzduchu usměrněný tryskou profouk každý prokov.  Ale to je na THT součástky.

Re: Mikropájka

Dívám se na cenu té wellerky - přes 1000E za mikropájku, to bych si asi neprosadil. Mě už i Ksger za 55 USD přišel drahej... Ale každej to asi máme nastavený jinak. Já mám ještě spoustu  jinejch koníčků, a jenom průměrnej příjem, ze kterýho musí zůstat i něco pro rodinu...

Re: Mikropájka

mechanik napsal:

TomasT, tak práve ty by si spájkovačku s vyhrievaním rovno v hrote docenil. Práve na DAC. Ak máš napríklad vo vrstve 2 rozliatu zem + v top a potrebuješ vybrať nejaky THT elyt tak to je neporovnatelné... Aj keď teraz ma napadlo že ty tam máš SMD elyty ale aj tak myslím že keby si to vyskúšal už by si nič iné nechcel smile Ja som s týmto spájkoval Snap-In elity 10 000uF/80V od nipponu do prekovenej dosky 105um a ide to bez zaváhania a zmeny teploty a bez nejakeho super masívneho hrotu. Tak isto som nemal problém vybrať bez poškodenia z dosky chladič alebo masívny cinch. Ale paradoxne DAC je aj najväčší problém. Rozliate zeme a malé pady. Ešte by sa mi páčil nejaky široký hrot/ dláto na vyberanie TO-247/ TO-264 tranzistorov na jeden šup smile

Posoudit to nedokazu, musel bych to osahat, ale v zasade s tim udelam vsechno co potrebuju a necini mi to ultra velke potize, az teda na roztece 0,50, to neni uplne to co bych chtel pajet -) Jinak kdyz potrebuju vybrat nejakou tht vec, musim vzdy zvazit zdali se s tim znacne srat a riskovat nebo provest destrukci te tht soucastky a pote jen vytahat piny jeden po druhem. Zpravidla to tak delam pokud nezapomenu. Minule jsem zapomnel a stalo mne to holt desku.

(upravil dawsoo 27. 4. 2023 11:01)

Re: Mikropájka

My používáme s kolegy v práci dlouhá léta tyhle odsávačky: https://www.ame.cz/Elektronika/Merici-a … em-d179711

A žádnej problém,na THT paráda, jen se občas po čase (dělám skoro denně s tím) ucpou, když se odsává hodně pofidérního východního bezolova,jde buď vyměnit tryska a nebo to projet dlouhým vrtáčkem díly na to jsou a funguje bezproblémově min 15 let co ji mám.

Našel jsem k tomu i nějaký juťup videjko big_smile
https://www.youtube.com/watch?v=S6SHjafadGA

Není co dodávat...

Re: Mikropájka

dawsoo proboha co na tom stojí 13kKč? Trafopájka s kompresorkem ...

to co používám já nestojí ani kilčo - https://www.azvercajk.cz/antistaticka-o … 192/d12716

(upravil dawsoo 27. 4. 2023 12:36)

Re: Mikropájka

Rudlo je vidět že nevíš...podobných odpadků za kilo jsem měl kdysi doma stovky, tím odsaješ leda tak domado olovo bastly, nebo jednostranku, ale rozhodně ne žádný vícepin prokovy a vícevrstvý pcb ,ten Denon je kvalitní a hlavně trvanlivej a ne nadarmo ho maj servisáci nejen u nás ale i jinde,má docela silnej kompresor a funguje navíc obousměrně tj i jako horkovzduch ven, to jak je malá sice klame tělem,ale perfektně se s ní dělá a je to fakt malá ale výkonná mašinka,stejně jako třeba tyrkysová klasická wellerka, kterou pájim a která taky není nová za 700,- big_smile.

Není co dodávat...