(upravil Wili 30. 1. 2023 11:06)

Téma: current source do current sink

Ahoj, akurat ked som kreslil DC long tailed pair invertor priamo viazany na predosly stupen narazil som na zaujimavost s ktorou si niesom isty ako dobre/zle bude fungovat. Aby bol LTP pekne symetricky musi mat na katode current sink. Samozrejme najjednoduchsie by bolo ak by predosly stupen mal jednoducho anodovy odpor. Lenze ked uz tam je referencia ponuka sa myslienka hodit current source namiesto anodoveho odporu predosleho stupna a mozu zdielat referenciu.

Problem, a mozno to problem ani nie je? co sa stane ak pre ochranu g1 mriezky LTP dam medzi mriezku a katodu diodu a elektronky este budu studene. V podstate horny current sink bude priamo cez diodu napojeny na current source. Vrchom pojde 1mA a spodkom 10mA. Co sa stane? jednoducho to pritiane T4 dolu a ked sa elektronky nahreju tak si to "sadne" kam ma? alebo moze vzniknut nejaky iny problem o ktorom neviem? moze to vtedy kmitat alebo inym sposobom byt nestabilne?

Schema: https://i.postimg.cc/hGBPGR7g/ccs-ccs.jpg

Re: current source do current sink

Vrchom pojde 1mA a spodkom 10mA.

To dosť dobre nebude možné, tie prúdové zdroje budú vtedy (než sa to nažhaví..)spojené v sérii cez D3 . Kolektor T1 klesne niekam k napätiu na D1. Až keď začne tiecť prúd cez V2A/B tak sa to ustáli.  Kmitať by to nemalo, prípadne použi nejaké kapacity (33-100p) medzi C-B pri T1, T4.

Re: current source do current sink

Taky bych si to myslel, na začátku, tj "bez lamp" tam poteče 1mA přes T2, T4, D3, T1 a T3 prakticky otevřený a na R9 úbytek napětí  podle zenerky. Až se ohřeje V2A+B tak by se to napětí mělo rozdělit taak, jak máš naplánovaný, bez hodnot odporů to nedokážu posoudit, ale pokud to sedí v simulaci, tak proč ne. Spíš jestli to ten MJ350 ( potažmo BC 556 ) zvládne výkonově, netuším, na jakým to má být napětí a jak máš namyšlený rozdělení napětí mezi BC a MJ. Ostatně to platí i pro ten spodní zdroj proudu, co když někdo vytáhne V1A z patice? potom se z V2 A,B stane "kus drátu" a na BC+MJ bude skoro plný napětí, snížený jenom o úbytek na odporech R10 - R11. Ona nemusí být ta lampa ani vytažená z patice, stačí, když se z nějakýho důvodu bude pomalej žhavit...

Re: current source do current sink

Dik za postrehy, je to vlastne ako som si myslel. V podstate vsetko stiahne dolu T1 a potecie tamad 1mA limitovany zdrojom T4...

Ohladom napati: Napajanie bude 300V. Hodnoty odporov som este nedopasovaval ale vrchom pojde okolo 7-10V zenerka a cca 15V cez male BC a zvysok cez MJE bez chladica (1mA a nejakych 270V by mohlo zvladnut aj bez chladica aj keby elektronky neboli osadene..., pripadne mozno dam SMD, bude lepsie chladene pre pripadne chyby/spicky)

Spodok zase cca 15V cez BC a zvysok cez MJE340, prud okolo 10-11mA a ubytok cca 90V, tento bude s chldicom aby to prezil. V podstate pri vytiahnutych/studenych elektronkach by nim malo tiect aj tak len 1mA co ide z mje350...