Téma: pazvuky ze subu

Zdravim, mam problem.
Z mého subwoaferu se linou pazvuky, je to neco jako šum s velkým obsahem nižších kmotočtů (typický brum to neni).
Tento zvuk produkuje pouze po připojení výhybky. Myslím že je to špatně odrušeným zdrojem výhybky jenže nevím jak ho odrušit. Je to jen trafo v dps, můstek a filtrační kondík. (Výhybka je EZK zes. SDA50)
Pomůže stabilizátor nebo kondíky paralelně na diodách? Nebo něco jiného...?


PS: Ještě malá otázka.  Nízký klidový proud zesilovače zvyšuje zkreslení na vysokých kmitočtech??

(upravil Thales 13. 11. 2007 14:51)

Re: pazvuky ze subu

Která výhybka to přesně je?

Ano malý klidový proud tranzistory vede k přechodovému zkreslení které se projevuje na všech frekvencích ale lidské ucho ho vnímá lépe na vyšších frekvencích. Je znatelné hlavně při nízkých hlasitostech kdy je poměr mezi takto "poškozeným" signálem vůči celkové úrovni malý.

Re: pazvuky ze subu

Hele BOBO to je celý nějaký divný. Nemáš tu vyhybku přebuzenou?

Web

Re: pazvuky ze subu

Je to FNL7031.
Je na ní sice už jeden stabilizator, ale ja jsem ji zkoušel napájet síťovým zdrijem kerej byl stabilizovaný a bylo to mnohem lepší(pazvuk byl sladší) ovšem né dokonalé.

Opamp:
Sorry, blbě jsem se vyjádřil. Ten zvuk do dělá nevybuzené.

Re: pazvuky ze subu

OK. Ten filtrační kondík za usměrňovačem máš jak velkej? Kdyžtak načmárej celkový propojení.

Web

Re: pazvuky ze subu

Kondík 1G

Ten zdroj ještě napájí logiku pro spínání jednim tlačítkem s rele.

Re: pazvuky ze subu

Jestli tam náhodou nejsou nějaké moc dlouhé a tenké přívody a nekmitá to...

Re: pazvuky ze subu

Tak jsem načmáral schéma. Bude to asi k hovnu. Snad se aspon pobavíte jak neumim kreslit:)
http://img98.imageshack.us/img98/8743/zdrojul7.jpg
Ten stabilizator je přímo na dps výhybky. Pokud napájení připojim bez stabilizatoru tak je na vystupu asi 0,5mV stř. Radši jsem ani nepřipojoval reproduktor..
Napadlo mne jestli to nezpusobuje trafo od zesilovače(je to EI)

Re: pazvuky ze subu

Tak to rozebereme:

Trafem to nebude - kdyby se ti tam něco indukovalo nešumělo by to.
Jak máš dlouhé přívodní dráty k předzesilobvači a jak jsou tlusté?
Když ten modul připojíš na vstup jiného zesilovače (to je jedno jakého) tak je tam ten šum také? Mohl by si pořídit nahrávku toho šumu? Můžeš vyfotit jak to máš celé ubastlené?
Co to udělá když zkratuješ (vůči zemi) signálový vstup toho předzesilovače? Pořád na výstupu to samé? Pokud ano nelze vyloučit že kmitá a nebo že je vadný IO či jiný aktivní prvek. Máš od toho schema (asi máš - EZK dává - můžeš poslat na můj mail?). Má ten IO tam blokované napájení vůči zemi keramikami? Myslím někde hned vedle pouzdra. Nejsou ty kondy vadné nebo není tam studeňák? Občas při nešikovném pájení to odserou. Máš možnost to napájet z baterie? Jde mi o obejití toho stablíku jestli v něm třeba nějak extrémně nešumí ta zenerka ale to je nepravděpodobné. Fakt to zkus nahrát ať si to můžeme poslechnout.

(upravil BOBO 14. 11. 2007 12:25)

Re: pazvuky ze subu

Tak jsem to zkusil připojit k jinemu zesu a nic! Asi to teda nenahraju, leda by jsem nahraval z vystupu zesilovace ale to mi příde nevkusné...
Puvodně jsem měl k té vyhybce jiný zesilovač se stejným zdrojem a ten to dělal taky. Problem bude asi někde v kombinaci těch zdrojů(zesilovač a výhybka).
Nebo ještě zkusim ty přívodní dráty.

Ještě jsem přepájel ten keramický kond(C12) u IO a zdá se že je to trochu lepší. Všechny spoje na té desce mi přídou jako studené, koupil jsem to kdysi dávno od známého už sestavené. Bylo to levné a tet na to doplácím. Chtělo by to celé přepájet. Musim si koupit odsávačku:)

Thales: Máš na mailu to schéma.