Téma: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Prezentovaný efekt je kopií legendárního efektu Boss CE-2 Chorus. Pro stavbu jsem se rozhodl z důvodů, že se efekt už nevyrábí a nebo se dá sehnat (Ebay apod.) ale za dost peněz a ve většině v nevzhledném stavu (obouchaný, poškrábaný atd.).
Jelikož se jedná o kopii, je celá realizace tomu podřízena. Samotný výběr krabičky podobající se, alespoň vzdáleně, té originální co používá Boss pro své efekty. Tak i popisky jsou voleny jako u originálu. Samotné schéma je též celé převzaté ze servisního manuálu. Nijak jsem jej neupravoval ani nebylo potřeba.
Největším úzkalím při realizaci bylo sehnání originálních integrovaných obvodů MN3007 a MN3101. Jelikož se jedná o dost specifické obvody a většina e-shopů je nemá v sortimentu. Zbytek součástek je pak zcela běžný a snadno sehnatelný.
Návrh je realizován na jednostranné desce plošných spojů. Jelikož je v použité krabičce poměrně málo místa je DPS také malá. To vyvolalo menší problém při jejím návrhu. Snažil jsem se použít pouze THT součástky a tak jsem většinu rezistorů musel osadit "na stojáka" abych vyšel s místem na DPS. Integrace součástek na DPS je tak poměrně nahuštěná ale při osazování to nepředstavovalo nějaké větší úzkalí. Propojení desky s ostatními komponenty (konektory, potenciometry, atd.) je realizováno lankovými vodiči, stejně jako u originálu.
Text na krabičce je zhotoven za pomoci propisotu. Ve finále je krabička ztříknuta bezbarvým lakem. Stane se tak na omak hladší a "zafixuje se" propisot.

https://www.rajce.idnes.cz/f1477052981/400pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1477052985/400pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1477052986/400px


Fotky v plném rozlišení - https://pasecka.rajce.idnes.cz/Boss_Chorus_CE-2 .

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Velmi pěkná práce.

Také sem nedávno "zatoužil" po legendárním zvukovém projevu efektu Boss CE-2, ale sehnat jej v pěkném stavu byl problém a tak sem si nakonec (za nemalý) peníz pořídil tento --- https://kytary.cz/boss-ce-2w/HN166521/ --- hraje parádně, takže těch peněz nakonec nelituji.

Smekám však před tvým profi umem. smile

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Hodně hezká věc jak z pohledu provedení elektroniky, tak vnějšího vizainu - působí velmi odolným dojmem (což je v profi potřeba smile).
Za mne palec nahoru.

(upravil wimshurst 31. 1. 2021 17:13)

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Mas to paradni, jako obvykle, neda se nic delat, da se ted doma hodne bastlit.
.............
Pro zajimavost, Jana to muze zaujmout
Jinak jen pro zajimavost, ja sem nekrabickoval, ale pouze byl nedavno pozadan, abych ozivil, resp. privedl k zivotu dva efekty, meli zajimavy zvuk, jeden sem vubec neznal, prvne na pohled na desku, sem si myslel, ze se bastlir asi zmylil, ze tam dal jiny svab.
Ale ne, nezmylil, krome prehozene diody v napajeni a par drobnosti, vse pak fungovalo ok..
je to mene klasicky overdrive, spis zvukove fuzz. zajimave je tam pouziti 4049

http://beavisaudio.com/schematics/Images/Way-Huge-Red-Llama-Schematic.png

Z netu vytlaceny obr, mi bylo predstaveno, ale ja sem to nerealizoval, neco jako red lama 3S.
Princip spocival v seriovem razeni tech overdrive, kdy dva dalsi na vystupu toho prvniho, mely uz jen trimry v obv. gain.
Popisovane schema, predpokladalo neco jako stomp switch, ktery prepinal postupne prvni, dva do serie, tri do serie zasebou.
.............

Druhy, ale horsi pripad, je kentaur overdrive, ktery sem kdysi davno mel i postaveny, ale z jinym zdrojem, ponevac origo se onehda shanel spatne.
dostal sem na oziveni bastlenici, ktera prosla mnoha rukama, asi kvuli videum na trubkovinach, skratka ozivit toto dilo.
Na rozdil od prvniho red lamy, toto asi nekdy nafotim, ponevac se mi zda, ze korona, posunula bastleni na levely, ktere jeste neznam.
Dnes dik cine, bych toto na univerzalu nedelal, ale mozna kdyz me uvari, tak to dodelam.
Klasicky kentaur, je zajimavy a zvukove tezko napodobitelny efekt, prave kvuli napajeni.
Neobsahuje zadne zazracne svaby, ani nejake tezke obvodove reseni, je to efekt, ktery u "krabickaru" ma svoje misto.

Zdar!

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Skvělá, profesionální práce. Jaký používáš lak? Stříkal jsem krabičky bezbarvým lakem na auta 2k (dvousložkový ve spreji) a vydrží víc než jednosložkové laky.
Prozradíš, co je to za krabici? Já jsem se nehnul dál než k Hammond BB1590.

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Dnes je opravdu asi doba, kdy se dik prebytku casu, vyplati klonovat, treba i krabicky kytarovych efektu.
pro zajimavost, nektere drobnosti, ohledem kentaura..
https://www.electrosmash.com/klon-centaur-analysis
https://www.thomann.de/gb/klon_ktr_cent … rdrive.htm
Snad ne jenom pro zpusob napajeni, je to jedinecny efekt.
Diody se vyplati dobre vybirat, jinak zvuk neni "symetricky" omezeny.
Dobre je, si udelat i prepinac na pripadny klon, pro ruzne typy diod.
Ty ruske germania, zneji opravdu asi nejlepe..

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Joski: Používám "univerzální" sprej Montana Black - https://www.bio-farm.cz/montana-black/ . Krabička se jmenuje "Bare Box No. 1", odtud jsem je posledně bral - https://www.banzaimusic.com/Bare-Box-No.1.html . Ale nejsou momentálně skladem.

Wimshurst: Na toho Kentaura se podívám. Zkusím jej na prkénku a pokud se mi bude-li líbit, udělal bych mu nějaký pěkný kabátek.

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Fakt to máš moc hezký, stejně jako ty výrobky, co jsi sem v minulosti všechny dal. Ty odpory (jak píšeš rezistory) na stojáka vůbec, ale opravdu vůbec ničemu nevadí. Je to stejně umístěné v dokonale stíněné krabičce. S takhle koncipovanou DPS dodnes koupíš spoustu továrních výrobků.

Re: Kopie efektu BOSS CE-2 Chorus

Honza: díky za odkazy, banzai budu sledovat, ta krabička se mi dost líbí, vypadá to, že by se tam mohly vejít dva PCB nad sebe.