(upravil nibas 5. 3. 2015 1:31)

Téma: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Zdraví,
stavím subwoofer a neustále bojuji s brumem nebo různým cvrdlikáním v reproduktorech. Pročetl jsem snad všechny příspěvky na toto téma ale stále se mi nedaří problém odstranit.

Chtěl bych požádat o radu zdejší fundovanější členy. Přikládám blokové schema zapojení, které vykazovalo nejmenší rušení ale i tak nepoužitelné.


Předem díky za všechny rozumné rady a podměty.

Rosta

http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=0142220757616

Tak že se mi to podařilo vyřešit a subwoofer šlape jak hodinky.
- vstupní cinch odizolován a stínění spojeno se zemí přes C=100nF
- sdpojeno stínění  signálu korekce -> koncový zesilovač na strane koncového zesilovače
- 0V zdroje 55V a 0V zdroje 15V spojeno se zemí přes paralelní kombinaci R=10R , C=100nF a můstkový usměrňovač

Re: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Takhle na dálku se dá radit jen těžko, blokové schéma je tu celkem k ničemu. Naprostá většina brumu vzniká špatně navrženým zemněním v zesilovači, hlavně vznikem zemních smyček. Kvalitní zesilovač opravdu bez brumu zvládne jen ten, kdo už s tím má nějaké zkušenosti, druhá možnost je přesně okopírovat už vyzkoušené a prověřené zapojení. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že třeba jen změna - posunutí na DPS napojení vodičů napájení o pár cm už mělo na klidový brum vliv. Další možností je třeba i špatné stínění vstupu, zakmitávání (cvrlikání?)atd.

(upravil Jurawood 24. 2. 2015 15:28)

Re: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Necítím se fundovanější ale nevidím v tom zařízení výstup a asi bych neuzemňoval vstupní cinch se sítí.
A když to propojíš jen tak na stole bez krabice a zemnění tak to brumí? Pokud ne můžeš si druhou odpověď v tomhle vlákně vyloučit.

Re: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Samotný koncový zesilovač nebrumí, až když jsem to dal celé do hromady, tak to brumí.
Konec i korekce byly jednotlivě odzkoušeny na stole s nf generátorem a osciloskopem.

-výkonový zesilovač je od zosilnovace.sk JPA250-200W - tak že asi OK
-korekce jsou taktéž převzaté, tzn. odzkoušené
-konstrukce je umístěna na hliníkové desce - chladiči a vsazena zezadu do subwooferu

problém bude asi ve vedení a propojení jednotlivých komponentů.
Zkoušel jsem spojovat 0V na kostru, nezapojovat jeden konec stínění (jak se popisuje v jednom z příspěvků)
ale buď se problém zhoršil nebo zůstal stejný.

Jak velký vliv má vzájemná poloha vodičů 230VAC,  nf a DC, je nutné AC vodiče táhnout co nejdál od nf a DC?

Asi to celé naposledy rozeberu a budu to skládat a propojovat postupně a vždy to odzkouším s A/V zesilovačem a zdrojem signálu.
Už mě z toho hrabe!!

Re: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Párové vodiče by měly být kroucené. Zkusil jste vf blokování diod v můstku ve zdroji? Někdy to pomůže, někdy paradoxně i zhorší. Vzdálenosti vodičů různých úrovní (pokud nejde o mm) tady nejsou zase tak kritické.

Re: Stavba subwooferu a opět "zemění a rušení"

Zkus odpojit signálový vstup do konce z korekcí. Mělo by přestat. Vem multimetr a odporově změř GND na korekcích oproti GND na to JPA. Odpor by měl být nekonečný. Já osobně mám oddělné kostření šasi a signálu. Snažím se tahat napájecí a signálové co nejdál od sebe i když né vždycky to je všude možné. Zatím jsem neměl problém. Jaký vodiče používáš pro signálové cesty? Já používal tasker C118.

Zkus odpojit korekcím napájení. Vždycky jsem se snažil táhnout napájecí zvlášť. Co ten audioswitch? Zkus udělat bypass. Hoď sem nějaké fotky popř schéma pomocného napájecího zdroje. Korekce sis tavěl sám? Audioswitch sis stavěl sám? Brumí to v tomot zapojení nebo až připojíš nějaký zdroj signálu? Zkus připojit do jpa přímo signál třeba z PC. Zkus z korekcí přivést signál do PC na Line in.