Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc s návrhem mini-obvůdku

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil madeindoma 27. 8. 2014 19:15)

Téma: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Nazdar, potřeboval bych radu od obvodářů. Mám laserovou jednotku kterou chci spínat pomocí optobrány se spožděným vypnutím cca 0.5s. Něco jsem sesmolil dohromady, ale nerad bych vyrobil destičku napájel součástky a vončo to nejelo. Napájení 2x AAA 1.5V. Funkce optobrány následující: paprsek přerušen asi na jednu setinu vteřiny (průlet kuličky) poté zase na sebe vidí ale potřebuju aby to zůstalo viset alespoň dvě desetiny vteřiny, zde je moje schéma zapojení:

http://img99.rajce.idnes.cz/d9903/10/10322/10322637_72cc8e038e421737a4090535f9e74a76/images/laserschema.jpg?ver=0

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Já to nepočítal na časový konstanty, ale první nástřel od boku:
Co nabije ten kondenzátor za 0,01s, jestlže se přes odpor 1k vybíjí 0,2s a nabíjí se přes tento + 1k5?

Optickou bránu bych použil jen jako detektor a následný impulz pak generoval třeba pomocí NE555 zapojenou kako MKO.

(upravil madeindoma 27. 8. 2014 20:36)

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

O tom mluvím, nemám šajna kde co a hodnoty ale rád se přiučím. Nejsem žádnej průkopník elektroniky, ale jak se bude tvářit ta NE555 na 3V s postupným poklesem napětí a zejména při zapnutému laseru který si řekne asi o 350mA? Nějaký schéma na netu jsem viděl na 3V ale nemám osobní zkušenost s takhle nízkým napájením

PS: něco jsem našel zkusím to udělat podle toho: http://amarokcz.wz.cz/555.htm

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Použij CMOS verzi obvodu 555.

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Proč je tam laser s velikou spotřebou a proč je to na baterky ?

(upravil madeindoma 28. 8. 2014 17:50)

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Hippo: děkuju

Dneska jsem to měřil a spotřeba je při 3V cca 280mA = 30mW laser unit. Jardag: nasvětlovací jednotka pro airsoftové zbraně.

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

madeindoma: a to víš, že laserový zaměřovač je zakázaný doplněk zbraně?
viz zákon 119/2002 Sb., §4 písm c)
tak pozor na policajty wink

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

ot:
když jsem tůle jel po dálnici, tak roti mě svítili z autobusu nějakým zeleným lejzrem, pěkně sem se lekl. Ale byla po něm vidět pěkně ta dráha toho svitu big_smile

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Fajn diskuse, ale má to nějaký závěr? CMOS 555?
Já bych tohle řešil principem zapojení indikace Clipu u zesilovače, primitivní, osvědčené, 3 trandy, 3 odpory, jeden kond. A pak už jen laser a snímač - vysílač. Vlastní odběr do 1 mA.
Jen takhle umět vložit obrázek do příspěvku, toť můj problém, který se mi nechce řešit smile.

(upravil madeindoma 29. 8. 2014 16:50)

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

nemáš nějaký odkaz na obrázek na netu? Všude nacházím jen zapojení clipu se OZ

rvx73: neboj není to laserový zaměřovač, vlastně to světlo není vůbec vidět a svítit na někoho 30mW bych si nelajznul smile

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Našel jsem slabinu zapojení, podmínkou je, že musí snímač v případě nepřerušeného toku světla mít zbytkové napětí pod 0,5 V (If cca 0,2 mA), jinak nesplním nízké počty součástek. Je to samozřejmě úprava principu klipového zapojení.
Pokud chceš, hodím ti to do zprávy a můžeš to sem třeba hodit.

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

buď tý dobroty, děkuju, jakmile to vyřeším a bude to fungovat dle požadavků určo se pochlubím nějakými fotkami

(upravil Otas 31. 8. 2014 18:43)

Re: Pomoc s návrhem mini-obvůdku

2 Madeindoma: Zprávu jsem odeslal, nějak ji ale nemám v seznamu. Došla?

Edit: Odesláno.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Pomoc s návrhem mini-obvůdku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£