Téma: Soundblaster X-FI HD

Ahoj.
Mám takový problém. Na mojí X-FI HD THX se mi nedopatřením povedlo popravit LINE IN vstupy (pustil jsem tam signál o vysokým napětí a pravý vstup je úplně mrtvý, levý s útlmem). Pro jednoduchou výměnu a spokojenost s kartou jsem objednal stejnou. Jediný rozdíl, který jsem zbadal je to, že místo THX je SBX.
No a teď ten problém. V naději, že ty zvukovky jsou stejný (označení SB1240) jsem připojil novou. Hrát to hraje, ale vstupy nefungují. Ani se mi nezobrazí na mixu a "creative volume panel" nefungoval vubec. Tak jsem ovladače a program odinstaloval, nainstaloval nanovo z přiloženýho CD. Bohužel, výsledný efekt je stejný. Vstupy se mi ani nezobrazí. Otevřel jsem tedy stránku Creative a stáhnul ovladač od nich...po spuštění instalace to vyhlásí, že nenašlo žádný podporovaný produkt. Operační systém mám WIN XP SP3.
Nevím, co dál...zkusit na nějaký HDD nainstalovat WIN7 a vyzkoušet rozchodit zvukárnu tam, nebo jí zkusit vrátit s tím, že výrobek nemá deklarované vlastnosti a pod XP nechodí (i když výrobce ovladače pro XP uvádí a tím asi i deklaruje funkčnost výrobku pod tímhle OS)? Nebo je na o nějaký fígl? Máte někdo zkušenost?

(upravil orhore 28. 2. 2014 17:20)

Re: Soundblaster X-FI HD

Přesně tuhle zvukovku mám doma, ale odloženou ve skříni a je THX. winXP už nepoužívám hodně dlouho, jen novější systémy. Ale často bývá kopanec právě ve špatně odinstalovaných ovládačích. Stáhni si Driver Cleaner Professional: http://www.majorgeeks.com/files/details … ional.html
Pak nejdříve odinstaluj standardním způsobem ovladače creative a doprovodný software. Nemusí to být jako jeden uninstall. Pak restart do nouzového režimu a pak použiješ driver cleaner pro. Z roletky vybereš Creative a klepneš na Clean. Pak restart a normální spuštění win. Pak teprve připojíš zvukovku a zkusíš nainstalovat ovladače. Pokud to nepomůže, tak mě napadá jen reinstal, ale to už je asi poslední řešení. A nemáš náhodou v položce záznam špatně nastavené zobrazení daných zařízení pro záznam??? To by se teoreticky neobjevilo ani v tom softu od creative.

Re: Soundblaster X-FI HD

To s tím odinstalováním ovladaču zkusím. Položku záznam mám nastavenou OK...soundblaster HD, ale ponuka pro výběr vstupu (Line, MIC, Phono) je už prázdná. Zatím mi bylo řečeno, že pod XP běžely jen starý THX-ky, novější SBX už jen pod Vista a výše...
Tak uvidím, až přijedu večer dom. Ten Cleaner professional rozhodně zkusím a taky tu zvukovku zkusím nainstalovat na notebook, kde je Win7...

Re: Soundblaster X-FI HD

Jsem se díval na oficiální stránky produktu SBX verze a je tam uvedeno i Windows XP SP2, SP3. Dokonce v ovládačích ke stažení je přímo uvedeno:
Microsoft® Windows® 8.1 32-bit or 64-bit, Windows 8 32-bit or 64-bit, Windows 7 32-bit or 64-bit, Windows Vista® 32-bit or 64-bit (SP1, SP2), Windows XP 32-bit or 64-bit (SP2, SP3)
Takže by to mělo jít. Ale pokud už jednou nějaká zvukovka creative ve winxp byla, tak to někdy vzdoruje. Dokonce i když se jedná o tentýž produkt, ale jen označený jinou seriovou verzí na štítku.

Re: Soundblaster X-FI HD

Asi to tak nějak bude. Právě proto jsem psal, že samotný výrobce nabízí ovladače pro XP, tak jsem to bral tak, že by to mělo být plně funkční a nikdy by mě nenapadlo, že se dvě v podstatě stejné zvukárny poperou mezi sebou. Uvidíme...

Re: Soundblaster X-FI HD

Takže SBX pod XP-čky nefachá. Zkoušej jsem jí nahodit i na surovej windows a nic. Zato stará THX funguje bez problému i na nových ovladačích.
Vzal jsem tedy jeden starý 80GB disk a nainstaloval win7. Všechno Ok, mixák fachá...bohužel při aktivaci linkovýho vstupu slyším jen ohromný šum a nějaký pazvuky...při zapojení nějakýho signálu do LINE IN slyším jen malý rozdíl v šumu a malou změnu pazvuku. Stejně se to chová po přepnutí na PHONO IN...
Jsem z toho zoufalej. Takový problémy s jednou idiotskou zvukovkou jsem ještě neměl... Mám pocit, že ta karta je vadná. Neboje třeba ještě něco komplikovaným zpusobem přepnout?

(upravil orhore 1. 3. 2014 18:16)

Re: Soundblaster X-FI HD

Takže jsi mě donutil vytáhnout ze skříně svoji Creative zvukovku s logem THX smile. Používám Windows 7 Ultimate 64 bit. Připojil jsem usb kabel do PC.  Windows zvukovku detekoval a sám přiřadil ovladače. Po tomto kroku zvukovka ještě nehrála a bylo třeba provést restart PC. Po restartu jsem pak zvolil jako výchozí creative zvukovku, protože mám ještě jednu interní. Připojil jsem do vstupu line in creative zdroj zvuku - cd player. Pak jsem na záložce zařízení pro záznam zvolil jako výchozí line vstup creative, a ve vlastnostech jsem zvolil volbu "poslouchat toto zařízení" a z creative se ozval zvuk. Takže bez problému a bez rušivých elementů jaké jsi popisoval. Pokud hudba nehraje, tak neslyším vůbec nic, jen hrobové ticho. ALE, nepoužil jsem žádný software od creative, ale jen ty co mi přiřadil windows. Ty zřejmě používáš právě soft od creative a kdoví jestli v tomhle nebude zrada. Ale bohužel nevím jaká. Nechce se mi zrovna "zasrat" pc "nežádoucím" softem smile. Ještě mě napadlo zda jsi nepopisoval šumy a pazvuky line vstupu u předchozí, poškozené THX zvukovky. Když tak upřesni.
Dále přikládám obrázky se zákládním nastavením zvukovky a že je funkční. Ještě jsem doplnil obrázek ovladače jestli to pomůže.

https://i.postimg.cc/Q9NFbJft/2166848.jpg https://i.postimg.cc/McmcVFbN/2166849.jpg https://i.postimg.cc/HJgcJg5b/2166851.jpg https://i.postimg.cc/zbdVPHQk/2166852.jpg

(upravil Dohnalik 1. 3. 2014 18:13)

Re: Soundblaster X-FI HD

Creative a ovladače, klasika.

Kolik bys chtěl za tu spálenou X-Fi HD? Kdybych ji měl doma, tak ti pak i snad můžu pomoct ji zprovoznit, nicméně s úplně jinýma ovladačema smile

//zkus ještě ve winu nastavit stejné vzorkovací frekvence a bitové hloubky pro všechny vstupy i výstupy.

(upravil orhore 1. 3. 2014 18:26)

Re: Soundblaster X-FI HD

Dohnalik: ty jiné ovladače myslíš pod Linuxem? smile
Jinak mi prošlo rukama docela gigantické množství zvukovek creative, hlavně těch interních a pravda, někdy byly problémy s drivery, ale nakonec to šlo vždy nějak vyřešit. Daleko horší bylo zprovozňování některých TV karet, jak interních, tak usb. To bylo skoro peklo smile

Re: Soundblaster X-FI HD

Chlapi, už to konečně funguje...stačilo zvukovku odpojit od USB a novu připojit. Pak už vstup hrál normálně. Něco se mi ale stejně nezdá, protože po odpojení empétrosky od zvukovky a připojení jinýho zařízení se problém zopakoval. Takže znovu odpojení a připojení zvukovky. Je to nějaký celý háklivý...
Stará THX mi takový brikule nikdy nedělala. Šlapala pod jakýmkoli systémem, se vstupy nikdy problém nebyl. A tahle SBX je jakýsi neštěstí...akorát při loopback měření přes ARTA jsem zjistil že na rozdíl od THX je úplně rovná. Starší THX už nad 12kHz začínala padat.

Dohnalík: Starou neprodávám, dal jsem si jí k HTPC, tam mi nevadí, že má vykouřený vstupy.

Re: Soundblaster X-FI HD

Nevím, jestli to tu náhodou nepadlo, ale tyhle zvukovky nemají mixér, vlastně ani blbý nastavení hlasitosti ne -- všechno se dělá softwarově.

Re: Soundblaster X-FI HD

Gavin: Jseš jsi jistý? Co vím tak v minulosti používal Creative s oblibou DSP a není problém přes USB descriptory a na základě UAC1/2 komunikovat Host=>DSP. A celé ty drivery pak fungují pouze jako rozhraní. Upřímně by to mělo větší logiku než to celé emulovat na straně hostu softwarem.

Web

Re: Soundblaster X-FI HD

Chlapi, tomuhle já nějak extra nerozumím. Mě šlo o to, že když jsem na XP otevřel ovládání hlasitosti, tak jsem na systémovým mixu (nebo panelu hlasitostí creative) neměl ani Line In, ani Mic, ani Phono. A v nabídce záznam jsem neměl absolutně nic.
Ve WIN7 je to ovládání sice krkolomnější, ale aspoň to funguje. Ty ostatní podrobnosti neovládám...ani moc nechci, nemám k počítači nijak kladný vztah. smile

Re: Soundblaster X-FI HD

xmarek: X-Fi Surround a X-Fi HD skutečně nemá mixer, starší verze X-Fi Surround měly problémy i s USB 2.0. Výhodou je ovšem dálkové ovládání, kterému rozumí většina IR serverů. To kolečko na hlasitost je jen kodér, který posílá po USB signály pro IR server "točím vlevo", "točím vpravo" a "stisknuto". Teprve software ovladače to propojuje s mixérem, ten je ovšem jen softwarová emulace DSP. X-Fi HD by snad měla být lepší, ale nemá ani kolečko ani dálkové ovládání. Ten crystalizer a X-Fi kodek jsou samozřejmě ve firmware zvukovky.

Dají se s tím dělat všelijaká kouzla, třeba si naprogramovat vlastní výhybku pro subwoofer nebo pseudoquadro.