(upravil mechanik 22. 2. 2014 22:46)

Téma: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Už dlhšiu dobu som mal pocit že sú tieto prípojky poruchové. Zaujímavé zo starými IDE som nikdy nemal najmenší problem. Vždy perfektne sedeli a káblik bol sice široký ale velmi ohybný. SATA prípojky sa hegajú do uplne každého smeru a celkovo sú velmi chatrnej konštrukcie a káblik je velmi tvrdý a neni možné ho príliš "ostro" ohýbať inak sa bojím že to vyvalím aj s protikusom. Je jedno či sú to tie s plieškom a zacvaknú alebo tie klasické.

Ked som za chodu PC hýbal káblikmi tak som dokonca počul ako sa HDD prestane na pár sekund točiť. Hovoril som si, mám starší počítač, asi sú tie prípojky už nejako zanesené, keby bol nový tak to minimálne prvé 2 roky nemusím riešiť ale staršia je len doska a tento problem som mal na strane HDD seagate ktorý je rovnako ako prípojka nový.
Podobné podozrenie som mal aj v dalšom PC... No ale posledné dni pozorujem pri HTPC pripojenom na HSDAC pri prehrávaní hudby občasné výpadky kedy sa z HiFi ozve monotonne eeeeeeeeeeeeeee a počítač sa na ten moment zasekne. Trvá to tak okolo 5 sekund. Po rozobraní som zistil že je to znovu kvôli blbej prípojke SATA tento krát na strane matičnej dosky. Pri tomto PC sa neni na čo vyhovárať je z high endových komponentov a je relativne nový, asi 2 roky big_smile . Fortron FSP ZEN 400. Mini ITX doska od ASUSu, 1TB disk SEAGATE a nejake káble SATA ktoré som kupoval tiež z alzy alebo boli k doske.

Máte podobnú skúsenosť? ako to riešite? Je to smutné že kvôli blbej prípojke môže zlihávať celý inak kvalitný počítač. Keby sa pokazil nejaky komponent tak si poradím ale ako riešiť mizerné prípojky vážne neviem.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

sata som si poskracoval presne podla potreby, bol to sice porod, lebo v tom konektore to je zakrimpovane, ale nadherne sa to pajkovalo, inak to boli tusim 4 datove a 2 tieniace vodice alebo tak dako smile a ohyba sa to nakokot, je to zaliate v kuse pvc a neni to lanko ale draty

Web

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

No, v tom musím bohužel souhlasit, že ty konektory používaný na SATA se tvůrci moc nepovedly a mizerná ohebnost těch kabelů tomu taky moc nepomáhá. Možná by pomohlo místo kabelů za tři pětky pořídit nějaký dražší, ale zatím jsem v obchodě lepší neviděl.

Web

(upravil mechanik 22. 2. 2014 23:23)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Takže niesom sám. To sa dalo čakať. sad

Tak som sa schválne potzrel a tieto vyzerajú dobre:
AKASA SATA3-100-BK   http://www.alza.sk/akasa-sata3-100-bk-d154028.htm
SilverStone CP11 SATA III 90° 300mm   http://www.alza.sk/silverstone-cp11-sat … 514585.htm
a klasika big_smile no name http://www.alza.sk/kabel-datovy-k-hdd-d42989.htm

Asi som pri objednávaní komponentov v tej širokej ponuke neznačkových káblikov normálne ani nenašiel. Tiež by ma nenapadlo že tie za 2E nepôjde ani použiť, ako to môžu vôbec predávať.

Tak asi zainvestujem do káblovania (a poštovného) a vymením kábliky k 2x HDD a 1x cd mechanike. Ešte že má alza aspon 2 lepšie vyzarajúce káble. Je to pre mna ponaučenie že ani lacný kábelk neni dobrý alebo skôr použitelný.

OT:
No vdaka číne musíme vyberať na miesto toho aby sme spokojne kúpil a nič neriešily. To isté fake tranzistory. Neviem si ani predstaviť že by som z hociakého obchodu bez výberu kúpil tranzistory a došli originály. No a to je ten dôvod reeb pre čo si v číne nedám vyrobiť plošné spoje ani ked sú lacnejšie a dokonca ani keby boli rovnakej kvality. Takto pri nás skončia aj tie posledné firmy ktoré ešte niečo robia (sice za vyššiu cenu) a čina bude mať monopol. Keby vo velkých firmách ktoré presúvajú hromadne výrobu do číny uvažovali do budúcnosti a nie len nad tým ako si rýchlo naplniť vrecká kúpiť drahé autá a domy a firmu kludne položiť tak by to dnes nevyzeral tak ako to vyzerá.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

To je zajímavý, že ačkoliv se tu u nás provozuje několik kompů se SATA již několik roků, nikdy nebyl problém se SATA kabely. Takže netuším, co s tím vyvádíte.
Je fakt, že používáme spousty kabelů staršího data výroby, které se tu prostě válí (netřeba shánět nové). Pokud ty nové jsou takto poruchové, to jste mě tedy moc nepotěšili.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

To, že je SATA poruchovější než IDE bych netvrdil. Za své "praxe" jsem se setkal s několika vadnými IDE kabely, vadnými řadiči apod. Paradoxně jsem vadný SATA kabel v ruce ještě nedržel. Ale asi to bude tím, že jsem PC před léty opustil a mašiny co máme v práci mi servisuje někdo jiný. SATA kabel moc ohebný není to je pravda, ale to je asi jediná věc, kterou bych SATA mohl vytknout.

Web

(upravil sagitarius 23. 2. 2014 1:24)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Nejde o to, že by ty kabely byly poruchový, ale o to, že ty konektory mají moc velký vůle a neohebný kabely způsobujou, že občas ztratí v konektoru kontakt. Holt je to s těma kabelama stejný, jako se vším- levný stojí za ....

Web

(upravil mechanik 23. 2. 2014 1:32)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

xmarek, sagitarius to napísal presne

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Já mám naštěstí PC v pohodě ale susedce se asi jeden sata vstup na desce nějakým způsobem pokazil. Myslel jsem taktéž že odchází disk, 1x jsem to formátoval no a za 14dní stejný problém. Řekl jsem si to není možné!! Nakonec mě napadlo co tak skusit přehodit vstupy, přehodil jsem ji disk na jinou satu na desce, zapnu PC a šlape - od té doby žádný problém.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Vadnej sata kabel jsem už řešil taky několikrát, dokonce sám u sebe na PC. Tvrdý kabel, tenká skořepina konektoru, málo napružené kontakty či já vím kýho čerta, ale spolehlivý spoj si představuju jinak. Lepší kabel se koupit nedá, akasu jsem kupoval taky a je to odpad. Nastřádal jsem si kabely od základních desek a jak se objeví ve SMARTu u položky Ultra ATA CRC Error rate větší číslo, kabel letí z okna.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

je to tak. kolikrát stačí blbě zavadit a z disku se vylomí ten slabej kus plastu a kabel uz tam nedrzi pokud se to celý nezaleje lepidlem. Jsou to hrozný konektory. Kolikrát to jde i hrozně blbě vytáhnout z desky.

Web

(upravil cestmir 24. 2. 2014 23:43)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

jj, tiež som už na adresu SATA konektorov vyplytval veľa veľa vrúcnych slov... Konkuruje tomu snáď už len "mikro USB" - v poslednom čase je umenie zohnať kábel, ktorý aj v novej, nezničenej samici a) nemá vôlu b) má spoľahlivý kontakt c) nezničí sa pri prvej trochu väčšej stranovej námahe. Oboje sú od podstaty čisté zúfalstvo, nie spoľahlivé konektory.

Čo ale treba na tom štandarde oceniť je, že odchádzajú len tie káblové konektory. Ak by boli podobe chatrné aj protikusy na strane hostu/disku, to by až bola nefalšovaná zábava... smile

(upravil Crifodo 24. 2. 2014 23:58)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Na USB konektorech zejména u foťáků a mobilů mě fascinuje počet verzí.
Jinak konektory obecně pro PC, počínaje smutně pověstným napájecím molexem jsou odstrašujícím dokumentem, jak se ve spotřební výpočetní technice nebo jak to nazvat, nikdy kvalita a promyšlenost neřešila, snad kvůli oslnění možnostmi a atraktivitou výpočetní techniky "podívejte jak úžasná je nová SVGA grafika a kdo by řešil otázku nějakých vaklavých konektorů". Nějaké výjimky snad byly systémy ps/2 Siemens a Olivetti, ovšem zase s negativní stránkou uzavřených systémů.

(upravil cestmir 25. 2. 2014 0:05)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

No neviem, konkrétne PS/2 mini-DIN káblové samce tiež neboli zrovna vzorom robustného konektora.

Pri USB sa to (minimálne pri prenosných zariadeniach) pomaly konsoliduje bohužiaľ práve na tom Micro-USB. Viď aj OMTP, common EPS.

(upravil mechanik 25. 2. 2014 15:24)

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

DJ-Rix, no presne. Tiež myslím že sú málo "napružené" .Teda nie že by inak boli dokonalé... Takže ani AKASA? sad tak skúsim ten Silverstone, nič drahšie sa nepredáva.

Crifodo, bohužial, niečo na tom je. Občas som mával problém aj s inými konektormi napríklad tie molex alebo s ich novou náhradou. Nechápem pre čo molex nepozlatili a tak isto vodiče do matičnej dosky.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Já už jsem 4 SATA kábly zlomil lol... Taky mám radši IDE, ono stačí vzít klasickej odlamovací nůž, dát si trochu záležet a rozřezast ho poděélně mezi kabely třeba po čtyřech žílách a hnedle je ohebnější taky. pak už jenom nějak zkroutit opodle potřeby, sdělat dohromady stahovacími pásky a je to smile. Mám tu malý 2,5" disk z NTB který mám v PC a ukládám do něj fotky atd. a byla to teda dobrodružná cesta při tom když jsem ho potřeboval dát do kastle a ještě tam pozohýbat ten SATA kabel.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Já se SATA nikdy problémy neměl, ale ta špatná ohebnost mi také vadí, mám v PC 3x HDD a ty kabely prostě nejdou nijak smotat a nevypadá to moc esteticky. Nikdy se mi nic neulomilo, v HDD i MB všechno drží tak jak má, kdysi mi akorát přestalo fungovat celé SATA díky slavnému chipsetu nForce, u kterých to bylo zvykem.
U IDE se mi rozsypávaly konektory častěji a mám raději 40 vodičovou verzi než 80.

hue hue hue

Web

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

Taktez potvrzuji ze SATA je dost mizerna zalezitost, ale uprimne co dneska neni polovicate a 'naraficene'. Prakticky jedine kabely co jsem nemusel u SATA menit byly s kovovym aretacnim mechanismem, ale dostal jsem je kdysi pri uvedeni SATA na trh k nejake Gigabyte desce myslim. Paradoxne jakykoliv obycejny i kvalitnejsi cerveny SATA kabel mi drive ci pozdeji zacal zlobit, des. Oproti tomu si nepamatuji kdy by i 80ka IDE kabel zacal zlobit a to jsem si s disky kdysi hral daleko vice, nez dneska, kdy na to nemam cas.

PS: Od AKASy mam malou mini-itx case se zdrojem, tak blbe vyresene chlazeni jsem snad jeste nevidel, ten Atom se v tom byl schopen s aktivnim chlazenim upect (chipset vedle ale tez ofukovany vetrakem). Nechapu.

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

A ja si zase pamatam ako som v PC davnejsie vystriedal hned niekolko IDE kablov, pricom SATA datovy kabel som nemenil este nikdy...

Re: SATA výrazne poruchovejší konektor než IDE?

S ohľadom na pomer počtu pólov (+ to, že pri IDE drží kábel v tej nožovej lište na chrbte kontektoru ten dlhý, prehýbajúci sa U profil a keď sa odtiaľ nejaké žily raz vycvaknú, spoje už po opätovnom zarezaní nie sú rovnako spoľahlivé) by sa aj patrilo, aby boli IDE štatisticky menej spoľahlivé... Tomu ale realita až tak nezodpovedá, čakal by som, že SATA s 2+2 aktívnymi pinmi bude rádovo spoľahlivejšia, než niečo so 16+12 (či koľko je tam tých riadiacich). Osobne mám ale aj tak problém skôr s napájacími SATA konektormi (a redukciami) - tie sa lámu, vypadávajú a majú nespoľahlivý kontakt častejšie než dátové.