Téma: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Takže mám v plánu stavbu dvou hracích skříní pro 6W lampové Ačko.
Už jsou na cestě dvě ARO6604, doplním je dvěma staršími kalotami Mirsch.
Ozvučnice bude bedýnka částečně bez zadního deklu. Tyhle širokopásma v tom hrajou pro mě subjektivně líp.
Jak volit výhybku? Stačí koďour ke kalotě, nebo je vhodnější udělat např. sériovou výhybku?
Nebo klasika paralel?
Sice od toho nechci žádný basy, ale přeci jen bych rád alespoň z části kompenzoval impedanční hrb kolem rezonance toho ARO. Je to potřeba nebo se na to vy..?

Hifi kvality celého zařízení nemusím zdůrazňovat smile Prostě hrací skříň, aby to nějak hrálo smile

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Možná aj ta hrací skříň by chtěla oměřit.. smile Jinak je to dost střílení od pasu..

Web

(upravil MaBat 20. 6. 2012 20:48)

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Přesně tak, vědět co to reálně dělá, je základ u všeho.

No a už jen bonus navíc je taky vědět, co to má dělat smile

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Jedno ARO bude s citlivostí, aby to trochu basovalo pěkně v čoudu a při výkonu 7W už vůbec..., nechci ti kazit radost, ale nevidím to jako rozumný nápad.

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

na to OB aby basovalo by si potreboval s tym ARO tak 50W nie 7 smile

Web

(upravil hranatybraska 21. 6. 2012 20:02)

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Jarous: Repro už je doma, vyzkoušel jsem to na svym prototypu lampovýho Ačka (zatim mono) a musím říct, že je to naprosto ok. I se ta Aneta Langerová dala poslouchat.. A to mám to ARO v malý bedničce - až se to dá do skříně, tak to bude ječtě něco jinýho. smile
Basy fakt nejsou účelem celého zařízení. smile

On ten výstupák taky nejde moc dolů, tak 50Hz eště dá, pak už to padá. Ale reproň si uchovidně s lampáčkem rozumí. Na ucho to hraje celkem příjemně, v ose je to trochu uřvaný - možná by stálo za to experimentovat s tím koaxiálním umístěním výškáče - třeba to tu uřvanost trochu omezí.

Ale jako ne běžnej poslech to hraje i teď příjemně. Není to HiFi, ale to od toho nikdo nechce. Hlasitost je více než dostačující smile

Až by to bylo v bedně, našel by se někdo, kdo by mi to změřil? Jsem z východních čech.

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

tak OB je o tom že to bude určitou divnou ekvalizáciou basovať smile)

Web

(upravil BlackRider 21. 6. 2012 23:01)

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Tak on ten širokáč má rezonanci někde kolem 100+Hz, takže o padesáti hertzích tu ani nemusí být řeč.. smile Větší citlivost je výhodou, ale řekl bych, že si těch pouze 7 wattů jednou budeš vyčítat. Na nenáročnej poslech, pouze jako podkres to ale dostačovat bude. Umístění výškáče bych řešil spíš klasickým způsobem, tzn. koaxiálně ne. To je bez měření absolutní ztráta času. Repra dát co nejblíže, ideálně výškáč zapustit do roviny přední desky. A dělit co nejníž výška dovolí. A být tebou bych to oměřit nechal, ať se z toho dostane maximum..

P.S.: Ještě bych popřemýšlel nad tou otevřenou ozvučnicí.. Osobně bych to prásknul do 30 - 40 litrů uzavřené bedny.

Edit: Objem může být samozřejmě i menší, ale o to věší pak budeš mít zdvih (hrb) kolem 100Hz a okradeš se o nižší basy..

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

ARO6604 by mohlo hrat slusne v tyhle bedne:
https://lh3.googleusercontent.com/-VbTi … /bedny.jpg
Ja jsem si je postavil nekdy v roce 1986 a vsichni jsme byli z jejich zvuku uneseny,mel jsem tam ARE a jako vyskac jugoslavskej kalotak z vyprodeje v Jindrissky.Uplnej spodek ti to sice nezahraje ale k tvymu lampaci idealni...

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Jj, díky, to je přesně to co jsem hledal smile

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

2hranatybraska:Tak co uz hrajes?

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Hraju, ale se sloupovkami Pilot - prostě dobrý bedny jsou návykový smile
Postavil jsem si jednočinnej lampáč, přes který je škoda hrát na ARO.
To ARO nehrálo špatně v kombinaci s ARE569 z dráťáku. Toť mé pokusy.
Takže jsou odložené a možná jednou nějaký openbafle spáchám, ale jak si člověk sežene dobrý bedny.. tak nějak motivace klesá. :-P
Jiná je ovšem stavba těch ozvučnic pro elipťáky, mám dva připravené, bedniska a přední mřížky taky, jen ještě přední desku udělat, přemýšlím nad materiálem..
Přijde to rodičům do obýváku k TV na takové to domácí žvýkání. Ještě váhám, čím to budu krmit.. že by TDA2005?

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Bedny z obr 9 mají jednu zvukovou a bohužel pro mne zásadní vadu. Zatraceně blízkou zadní stěnu. Papírová membrána tak pustí  i dost odraženého zvuku. Pokud není širokáč aspoň 45cm ,ale spíše mnohem více daleko od zadní stěny , zvuk se mi nelíbí.
Těm širokáčům ARO i ARE by myslím spíše pomohl basový reproduktor a ulevit jim co nejvejš , třeba i nad 200-400Hz. Chystám se na něco takového.

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

A proto hrajou elipťáky nejlíp v bedýnce s otevřenou zadní stěnou

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

Ale nesmí se to "zazdít". Spousta lidí to tak pokazí. Nedají ty otevřenky dostatečně daleko od zdi.

Web

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

když jsem ve svých dřevních začátcích trénoval oválný ARE589, tak nejlíp hrály ve středně velkej papírovej krabici, kde dokázaly i basovat...   smile

Re: Openbaffle s ARO6604 + kalota - pro lampáček

pokud nekdo chcete kvalitni,citlivy sirokopasmovy reproduktor pro lampacek,nabizi se toto:
http://www.ebay.com/itm/221355627266?ss … 1423.l2649