Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Zdar. Mám dotaz, možná mi někdo poradíte.
Koupil jsem starší zesák Nordmende PA1100 philharmonic hifi system (tak z roku 1980) a je tam jeden problém.
Zesilovač zapnu, hlasitost stáhnu úplně na nulu, ale z reproduktorů se ozývá lupání, popraskavání až rány, že repráky chtějí z beden vyskočit. To praskání má charakter jakoby někde přeskakovala statická elektřina nebo jako by někde něco jiskřilo. Na praskání nemá jakýkoliv vliv poloha potenciometrů (hlasitost, balance, basy, výšky) ani poloha přepínačů (vstupy, filtry apod.). Z toho usuzuji na vadu v koncovém zesilovači či ve zdroji.  Když do zesáku připojím třeba tuner, tak levý kanál skoro nehraje a praská hodně, pravý kanál hraje celkem OK a praská jen trošku.
Co jsem dosud udělal:
- přeletoval jsem veškeré plošné spoje ve zdroji, zesilovači a předzesilovači
- vyměnil jsem veškeré elektrolytické kondenzátory ve zdroji a v celém zesilovači
- prostříknul jsem veškeré přepínače Kontaktolem, pořádně jsem je "rozhýbal"
- pomocí osciloskopu jsem se snažil zjistit, kde to praskání vzniká, ale napěťové špičky mi to ukazovalo i ve zdroji i v zesilovači
- desky s plošnými spoji a součástkami jsem očistil od prachu a nečistot (svody?)
- zkusil jsem kable od reprobeden přiletovat přímo na desku zesilovače (mohly být zkorodované kontakty v zásuvkách pro repráky), ale praská to furt.
Nahrál jsem na video (nic moc kvalita) to praskání včetně projevu toho praskání na obrazovce osciloskopu - zde si to můžete stáhnout:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/946 … .58MB.html

Před časem jsem koupil ještě jiný zesilovač,¨u kterého byla stejná závada, ale to praskání po čase samo od sebe zmizelo a teď hraje zesák jako o život. Taky u toho zesáku jsem pořídil video toho praskání - zde je:
http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/504 … .84MB.html

Poraďte co s tím, jsem už z toho jelen.
Dík.
Jihra

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

A nemohou to dělat samotné bedny?

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Zmeral by som, ci rusenie neprichadza po sieti 230V. Ak nie, tak signalny generator a postupne sledovanie signalu.Reproduktory odpoj, aby sa ti to co najmenej ovplyvnovalo. Ak ma kazdy kanal v napajani poistku, tak skusaj lavy a pravy zvlast.Citlivost na poklep si nezistil?

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

To co popisuješ, je výstřelový šum některýho polovodiče. Zbývá je buď měnit jeden po druhým, nebo celý přístroj vzít a hodit do popelnice....

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Bedny to nedělají, taky jsem měl to podezření, ale dělá to i s jinými bednami. Zkusím ještě odpojit úplně trafo se zdrojem případně jen trafo a otestovat to osciloskopem, ať přesně zjistím, kde to praskání vzniká (zkrat na trafu?). Bude to ale drbačka, všude tam jsou tzv. "ovíjené" spoje. Po síti nic nejde, to už jsem otestoval osciloskopem.
Sledovat cestu signálu by byl dost problém, protože od zesáku nemám žádné schéma. A taky by mi to asi moc neřeklo, protože když jsem zesák testoval osciloskopem, tak před potenciometrem hlasitosti se žádné praskání neobjevilo, za potenciometrem hlasitosti se praskání na osciloskopu objevilo prakticky všude po celém plošňáku koncového zesilovače a zdroje, takže bych to tipoval na napájecí zdroj. Na druhou stranu - kdyby to byl napájecí zdroj, tak by se asi praskání projevovalo v obou kanálech stejně, ale není tomu tak - pravý kanál hraje normálně a prská málo, levý kanál nehraje skoro vůbec (úplně potichu) a praská hodně. Tak nevím.

kazzatel: Konečně konkrétní rada. Pokud to tak je, tak budu asi muset "vysledovat" zapojení zesáku a jít tranzistor po tranzistoru. Otázka druhá je, jestli se ty tranzistory dají ještě sehnat. je mi líto ten zesák vyhodit, mám k němu i tuner (ten je v perfektním stavu) a zesák i tuner jsou nádherné stroje. Ještě k tomu sháním gramec a kazeťák.

Je ale možné, že se tahle vada sama ztratí, že by se ten polovodič sám "zregeneroval"? To se mi totiž stalo u jiného zesilovače (jak už jsem psal výše) - když jsem jej koupil, tak dělal přesně to samé, ale časem se to praskání ztratilo a zesák teď jede denně naprosto bez problému.

Máš nějakou zklušenost, jestli jsou na tuto poruchu náchylné spíše "malé" nf tranzistory nebo spíše výkonové tranzistory nebo třeba hlavně výkonové IO (jsou tam STK0039)?

Může to být i třeba dioda? Asi jo že? Tož to mám dost velký počet podezřelých.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Může to dělat libovolný polovodič a to je právě průser - musíš je holt měnit kus po kuse a zanech naděje, že se to zlepší, tahle porucha je nevratná....

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

kazzatel: Proč se ale u toho druhého zesilovače ta porucha sama od sebe ztratila?

Ještě dotaz - zda uvažuju správně a nebo je ten postup nepoužitelný. Když vezmu osciloskop a budu testovat jednotlivé tranzistory - "proměřím" bázi = bude vše v pořádku, praskání se neobjeví, "proměřím" emitor či colector = když se praskání objeví, je ten tranzistor vadný, když se praskání neobjeví je tranzistor OK. Je tento postup použitelný a nebo s tím bude problém (což předpokládám že asi bude), protože praskání v jednom tranzistoru se projeví v celém obvodu zesilovače i třeba "před" tím vadným tranzistorem vlivem zpětných vazeb atd.? Je možné tímto způsobem najít vadný tranzistor nebo nezbude než polovodiče opravdu měnit kus po kuse a doufat, že to bude zrovna ten první tranzistor, který vyměním?

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Osciloskopem zjistíš prd, právě proto, že praskáním je " zahnojená " celá struktura. To by si ještě tak zjistil u nějakýho flaškáče, kde je provázanost mezi jednotlivými stupni zpravidla mnohem menší...

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Takže asi měnit a měnit. Koukal jsem na web a kupodivu většina těch tranzistorů je ještě ke koupi za pár kaček, takže by to stálo za pokus.  Ale ten výkonový integráč je už asi nesehnatelný. No uvidím.

(upravil sinclair 14. 7. 2007 11:31)

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Domnívám se, že zdrojem toho praskotu, nepravidelného "škrabání" a ran je na 95% některý keramický kondenzátor - zpravidla to bývá některý z těch, které jsou vystaveny vysokému stejnosměrnému napětí se superponovanou střídavou složkou.
Může to být kondenzátor ve kmitočtové korekci rozkmitového či budicího stupně, případně kondenzátor zapojený v hlavní větvi záporné zpětné vazby. Není to nic neobvyklého a stává se to u starších , nepříliš kvalitně zatmelených keramických kondenzátorů poměrně často.
Někdy se svod těchto postižených kondenzátorů hodně mění s teplotou.
Na následujícím schématu /nemusí přesně souhlasit s dotyčným přístrojem/ je to zpravidla ker. kondenzátor 47pF paralelně k odporu 56k.
http://sweb.cz/servisdok/STK0039.gif

Web

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

http://www.ame.cz/index.php?param=admfu … &mp=IC na obrázku je sice jiný typ, ale je to asik jen ilustrační obrázek. Skus jim napsat mejla třeba. Každopádně ten IO bude za pár stovek.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

To sinclair:
S těmi keramickými kondenzátory je to docela možné. Já jsem měl prvotní podezření na elektrolyty už z toho důvodu, že u druhého zesilovače to praskání samo přestalo a teď už ten zesák jede cca 2 měsíce bez praskání. Elektrolyty jsou asi nejméně "stabilní" součástky. Zkusím.

To Karlos:
Dík za odkaz na ten IO, obrázek je asi opravdu jen ilustrační, ale vzhledově je stejný. Cena jde, počítal jsem spíše více. Uvidíme, zkusím ještě ty keramiky (viz. sinclair).

Mám takový pocit, že ten zesák nakonec osadím úplně celý novými součástkami.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Nemá ovšem cenu to osazovat běžnými keramickými kondíky z ešopů typu GESu, GME a podobně, které jsou většinou jen na 50V.
Objednej si je v ECOMu na 500V. Jsou stejně velké a dokonce nejsou ani o moc dražší.

Web

(upravil jihra 18. 7. 2007 14:19)

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Asi jo.

kazzatel: Postupným odpojováním jednotlivých částí zesíku se mi (snad) podařilo lokalizovat závadu na desku s korekcemi. Na té desce jsem vyměníl veškeré kondenzátory (elyty, keramiku atd.), přeletoval jsem všechny spoje - a závada je tu pořád. Takže asi opravdu vadný polovodič. Šlo by ten vadný polovodič odhalit postupným zmrazováním jednotlivých polovodičů? Když ten vadný (třeba) tranzistor zmrazím sprejem, zmizí tem výstřelový šum nebo na něj teplota nemá vliv. Mám totiž pocit, že když jsem vyměňoval kondíky a pájel jsem vedle jednoho tranzistoru (tedy jsem ten tranzistor nahřál), tak se ten praskot skoro ztratil. Možná že by reagoval i na chlad. Tuším, že jsem kdysi pomocí zrazovacího spreje odhalil vadný IO v TV.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Tak jsem konečně přišel na to v čem je problém. Byly vadné 2 tranzistory 2SC1570 v ceně 4 Kč v obvodů korekcí (tedy rádce, který to odhadoval na "výstřelový šum" tranzistoru vyhrává 1. cenu). Po jejich výměně vše šlape jak má, praskání zmizelo. Když jsem hledal náhradu těchto starých japonských tranzistorů, které se už nedají sehnat, tak jsem narazil na pár webů, které vám mohou při hledání náhrad pomoci. Tu jsou:
http://www.datasheets.org.uk/
http://www.datasheetarchive.com/search. … tDS=Starts - tady vám to vyplivne spoustu odkazů (řádků) a v předposledním sloupci jsou náhrady.
http://www.digchip.com - taky dobré, ale musíte se zdarma zaregistrovat
http://www.datasheet4u.com/html/2/S/C/2 … e.pdf.html
http://www.datasheetcatalog.com/
http://doc.chipfind.ru/etc/2sa1017.htm
http://www.chipdocs.com/
http://www.mcminone.com/product.asp?cat … 1570#specs
A ještě něco praktického:
http://www.nestor.wz.cz/znaceni.html#zn3
http://konstrukt.wz.cz/img/okk.jpg
Ještě jednou všem dík za rady.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Tak koukám, že jsem " vyhrál " první cenu... smile Copa to je ? smile

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

panečku, 6 let kdy tohle bylo vyřešeno; uživatel kazzatel snad tenkrát dostal pochvalu nebo pivo přes soukromou komunikaci, škoda, že nedostal pochvalu veřejně zde v odpovědi; vyřešen asi častý problém, chrastání starých zesilovačů; osobně bych vsadil na radu uživatele sinclair, tedy vyměnit staré koďany v souvisejících obvodech. Před pár dny jsem to udělal z nostalgických důvodů v pojmu pojmů Tranziwatt TW 40 a naštěstí náhrada koďanů stačila (zmizely i další problémy); nicméně výše uvedené info o dalším možném pachateli, výstřelovém šumu, je nenahraditelné. čest vaší komunikaci z roku 2007. díky.

(upravil divnypocit 30. 1. 2014 21:31)

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

něco podobného mi to začlo dělat lm4870 takové občasné nepravidelné krátké "bzzt" čím to může být?  mám zkusit vyměnit ty kondy nebo to spíš bude to LM? začlo to dělat samo od sebe, do zesilovače jsem nehrabal.

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

divnypocit...

mně tyhle cvakance lezly už ze zvukovky....

Re: Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

asi to bylo pc, dnes zapinam pc uz hodinu to hraje a zadne pazvuky, vcera to delao co minutu

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Problém s NF zesilovačem - praskání v reprobednách

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£