Téma: Zářivka

Zdravím, mám tu takovou srandovní zářivku, jsou v ní dvě 20W trubice na jednu 40W tlumivku, no to je jedno. Když ji připojím do zásuvky, nic se nestane, nerozsvítí se, když vytáhnu jeden startér, tak jedna z nich začne trochu problikávat. Pokud ale zkratuji vývod u jedné zářivky s N vodičem, tak najednou blik a svítí to a drží se, po vypnutí a opětovém zapnutí zas nic. Už jsem zkoušel měnit tlumivku, asi 20 startérů jsem vyzkoušel, kontroloval jsem i drátování, jestli někde něco vyklouzlo, nic jsem nenašel. Obě trubice jsou funkční, zkoušel jsem je jinde a OK.

Tady jsem k tomu natočil video, co to dělá: http://www.youtube.com/watch?v=4Iwl15quOnk protože já už fakt nevím big_smile Kdyby tam byl někde nějaký špatný kontakt, věřím tomu, že by to pak nesvítilo vůbec.
Jestli mi někdo pomůžete určit, čím by to mohlo být, byl bych rád nebo asi vezmu kladivo a roztřískám to na kousky big_smile

hue hue hue

Web

Re: Zářivka

Musíš použít spec. startéry pro sériový provoz.

Re: Zářivka

Ha, tak nic takového mě nenapadlo... to se musím po něčem podívat.

hue hue hue

Web

Re: Zářivka

Opravdu na to musí být spec startery? Mě na tyhlety světla vždy fungovalo vyměnit obě trubice a oba startéry za nové, stejné a bylo po závadě. Je pravda, že někdy tomu trvalo dýl, než se to rozsvítilo.....

Re: Zářivka

Tenhle systém existoval hlavně ve verzi čtvercové svítidlo s 2x2 60 cm trubicemi a byl známý svou nespolehlivostí. V halách, kde byly desítky svítidel pravidelně nejmíň půlka nesvítila. Funguje to dobře jen tehdy, dokud mají obě trubice shodné vlastnosti, ale jak se opotřebením rozjede zápalné napětí a vnitřní odpor trubic, už to zlobí. Na kousky to šrotovat nemusíš, ale dalo by se to překopat na el. předřadník se dvěma výstupy. Ušetříš i čtvrtinu energie, kterou teď akorát ohříváš tlumivku.

Re: Zářivka

No, už jsem v tom zkoušel startéry z druhého stejného světla a fakt to funguje, v čem jsou vlastně rozdílné?
O el. předřadníku jsem už také přemýšlel, možná někdy časem, pokud se použití toho světla nějak uplatní.

lemra79: Jo, přesně toto dělala zářivka v dílně, cvakl jsem vypínačem, asi 30 sekund nic a najednou blik a už to svítilo, pak se to záhadně spravilo, nic jsem s tím nedělal, a rozvítí se to hned.

Každopádně děkuji za rady wink

hue hue hue

Web

Re: Zářivka

nový trubice obyvkel nějakej čas startujou takhle že dlouho nic a pak jeb a jede...

po nějakejch hodinách se to srovná.

Re: Zářivka

Mám 30 let 3 kusy těch čtvercových svítidel, se čtyřmi 60cm trubicemi a měl jsem s nimi celá léta neustále problémy -  jak s trubicemi, tak se startéry. Vše se vyřešilo víceméně samo, když se již před mnoha lety objevily v obchodech startéry Philips a trubice v tenčím provedení. Od té doby všechno jede bezproblémově. Ve větších svítidlech s delšími trubicemi byly použité startéry 40-80W  od Tesly a s těmi problémy nebyly. Kratší trubice, používající startéry 20W měly smůlu, jelikož tento typ asi Tesla nedělala a používaly se tam startéry (asi to byly Unitry), které byly nanic.

Re: Zářivka

Koupil jsem včera nové startéry (10Kč za kus, ble) a funguje to. To svítidlo jinak asi je funglovka, bylo původně v krabici, není nijak poškozeno, takže i trubice nebudou vysvícené, až to bouchne, tak uvidím, třeba to nějak upravím.

hue hue hue

Web