Téma: ARO 667

Mám tady pár těchto reproduktorů a chtěl bych si vyzkoušet nějakou zajímavější full range konstrukci.

Chtěl bych poradit, jestli je vhodné tyto repra umisťovat do jiné ozvučnice, mám na mysli nějakou hornu, nebo jen uzavřenku?

Za ohlasy předem díky smile

Re: ARO 667

Tak třeba já je mám jako zadní repráky v autě, hrajou do objemu kufru, jedou hezky odspodu a mají velmi slušnou citlivost. Doma jsem je kdysi dávno taky provozoval v necelých 20 litrech (tzv. fullrange, ale jen částečně, protože byly doplněné tesláckými výškáčky - těmi známými elipsovými se šroubkem) šlo to jen do vyšších basů. Určitě Ti poradí zkušenější s těmito repráky, ale já je za špatné rozhodně nemám.

Re: ARO 667

Takže jenom zavřenka? Mají moc slabý motor na to, aby utahly za membránou sloupec vzduchu?

Nebo prostě zkouknu na netu pár konstrukcí a někam to od oka napasuju, ...

Re: ARO 667

Se inspiruj projektama pro ARZ660x... Nemá to vysokotónovej pomocnej kužel, jinak asi dosti podobná záležitost...

Web

Re: ARO 667

Opamp: nemáš nějaký link? Nebo něco konkétnějšího? Budu Ti moc vděčný za pomoc, ...

Re: ARO 667

Škoda dřeva. I když basy naženeš šílenou ozvučnicí, tak výšky budou stejně chybět. Mám obdobné ARE 6605 (s kornoutkem) ve 30l uzavřence. Aby to trošku hrálo, tak jde EQ až na +12 dB na basech i na výškách a ještě musíš sedět v ose. Jediné plus těch repráků je citlivost.

(upravil opamp 5. 9. 2007 7:05)

Re: ARO 667

Solomon: Udělal bych kompromis - přidal maličkej, hodně vysoko dělenej výškáč na pomoc v pásmu třeba 10-20 kHz. Protože jak píše 7tech, opravdu to moc "nahoru" nechodí. Ideální by byl maličkej tesláckej eliptickej výškáč tuším ARV081, kterej se dá namontovat i koaxiálně. Bylo by to i stylově čistý. Vyhybka = kondík cca 2uF. A plánky na ozvučnice nabízel ve vedlejším threadu tuším jofi smile

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1500

Web

(upravil jik 5. 9. 2007 8:16)

Re: ARO 667

No však tak přesně jsem to měl tenkrát já (druhý příspěvek tohoto threadu), jenom ten objem bylo málo. Tenhle papírák se cítí lépe v mnohem větším objemu než 20l. Taky jsem tam měl kondenzátorek řádu jednotek uF.

Edit: Akorát to nebylo uspořádání koax. Určitě by to ale bylo vhodnější.

Re: ARO 667

Jasně. I s tim objemem souhlasím. Tady není žádnej požadavek na maximální objem jako u vysocepoddajných nízkorezonančních hifíků, platí čím víc, tím líp.

Web

Re: ARO 667

A co k tomu použít páseček od monacoru? Finančně by se to taky dalo přežít, ...

Re: ARO 667

Ten pásek bude potřebovat strmé dělení a tudíž složitou výhybku. Radši bych použil co radí Opamp a dělit jen 6dB/oct.

Re: ARO 667

Právě stavím bedny s ARO667 a starší kalotou AZSK25/4, kdyby se to náhodou povedlo, nabídnu je Antoniovi do projektů. Objem bedny bude 30l, ale jakou výhybku použít? Myslíte, že to trochu basů zahraje?

Re: ARO 667

I tady bych to viděl na basák fullrange a výškáč přes malej kondík. Bude se to dělit velmi, velmi vysoko, tak bych se toho nebál.
30l je docela málo - i když já to koušel v 25l a byl jsem příjemně překvapenej. Nezapomeň to hodně vypchat!

Web

Re: ARO 667

Díky, zatím mám hotový jen přední a zadní stěny, objem můžu ještě přidat (na úkor tvaru smile ).

Re: ARO 667

Nechci zakládat další vlákno, tak to plácnu sem:
Dnes jsem ty bedny dodělal, překvapivě jsou slyšet už od 50Hz (s plnou parou od 70Hz) vnitřní objem je těch 30l, zatím jen lehce vytlumeno, před výškáčem je MKT 2uF. Když jsem měl výškáč zapojený se stejnou polaritou jako středobas, zvuk byl jedovatý a ostrý, s opačnou polaritou to naopak hraje tak trochu udušeně. Netušíte někdo co s tím?