(upravil mtjteam 1. 7. 2015 10:57)

Téma: Klidový proud KZ powermixu

Zdravim, dávám si dohromady powermix. Všechno už mám rozchozené, ale než ho zadekluji chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že po cca 5 minutách v klidu od zapnutí je klidový proud řádově v desítkách uA. Po zapnutí mám nastaveno cca 28mA přez každý koncový tranzistor. Díky za komenty.

Re: Klidový proud KZ powermixu

To zaručeně není správný, něco tam máš špatně....máš to šíleně teplotně překompenzovaný...

Re: Klidový proud KZ powermixu

No, ale nechápu, proč to je na obou kanálech... klidový proud jsem nastavoval při malém vybuzení sinusovkou cca 0.1-0.5V na výstupu, když zmizí přechodové zkreslení, ale když se to po pár minutách lehce ohřeje(i bez zdroje signálu), klidový proud jde k nule. Sinusovka je stále krásná a to i při máx. vybuzení (proud měřim normálně na emitorových R)..... ale jak odpojím zdroj signálu, tak je klidák téměř nulový....

Re: Klidový proud KZ powermixu

Seřiď to podle firemní dokumentace a pak to zkoumej.
Jaký proud tam byl nastavený od výrobce ?

Web

(upravil mtjteam 1. 7. 2015 10:58)

Re: Klidový proud KZ powermixu

Jaký proud byl nastaven od výrobce netušim, protože jsem ho koupil v tomto stavu. Něko se ho snažil dát dohromady, ale nepovedlo se mu to... V servisní dokumentaci je bohužel jen schéma, nebo alesoň to jsem vygooglil... Už jsem z toho jelen, teď jsem to zkoušel nastavit tak, že jsem zesilovač vybudil a nechal bežet cca 10 minut do plných, aby se zahřál. Po zahřátí jsem nastavil klidový proud cca 20mA přes emitorový R, ale po ochlazení mi začne protékat proud několika násobně větší a při úplně studeném 100-120mA... V tého konstrukci je tranzistor (MJE340), který reguluje klid. proud tepelně spřahnut pouze s tranzistorem (MJE340), který slouží jako zdroj proudu pro výkonné tranzistory(MJ15025) kladné větve.

Re: Klidový proud KZ powermixu

can anybody translate it in english

(upravil sinclair 17. 12. 2013 16:19)

Re: Klidový proud KZ powermixu

Ten tranzistor, který drží předpětí budičů a konců a má snímat teplotu chladiče není na chladiči, ale na nějakém proud. zdroji, který má po pár minutách víceméně konstantní teplotu??

EDIT : TR13 či 213 by měl být zcela jistě přišroubován co nejblíže některému výkonovému tranzistoru NA CHLADIČI, všude jinde je to špatně.

Web

(upravil mtjteam 1. 7. 2015 10:58)

Re: Klidový proud KZ powermixu

Takhle je to, ale originálně od výrobce....
Viz foto:

Re: Klidový proud KZ powermixu

Ono je to podle mě trošku jinak... Předpokládám že ten TR213, co hlídá kliďák, je spřažen s TR211, což není zdroj proudu, ale budič, který budí pár MJ15025. Jedna možnost je, že prostě výrobce počítal s tím, že ten proud odvandruje i při max teplotě koncáků spíše dolů, díky oteplení budičů při buzení se prostě kliďák stáhne..
Buď je to tak prostě udělaný, s tím že se asi moc neřeší že stoupne přechodový po oteplení, nebo tam máš problém typu velký kliďák budičů, ty se vypečou už naprázdno a pak to nemá kam regulovat.
Co všechno jsi s tím dělal, když jsi to opravoval ?

BTW, budit dva páry MJ15025 jedním MJE340/350 je teda od výrobce podle mě pěkná prasárna, s těma to nemůže jít vybudit bezpečně na max výkon aniž by to za chvíli střelilo, rozhodně bych tam dal silnější budiče.

Re: Klidový proud KZ powermixu

Dával jsem nové koncáky a pároval jsem tranzistory v dif. zesilovači, jeliož byl na výstupu poměrně velkej offset. Dále tam byli prostřelené diody ve zpětné vazbě a spálený pojistkový rezistory. Koupil jsem to kdysi nefunkční a bylo v tom už poměrně hrabáno. Zajímavostí je, že tranzistory TR4 a TR5 jsou po pár minutách rozpálené jako pěťák. Výrobce tam na desce k nim připravil díry na chladiče + potisk, ale chladiče nakonec neosadil.

Re: Klidový proud KZ powermixu

Co by jste mi tedy doporučili? Nastavit vyšší klidový proud za studena, s tím, že po ohřátí klesne, nebo to předělat....???
Díky