Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Nezařaditelné » Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil Thomas 27. 11. 2013 23:05)

Téma: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Zdravim chlapi.

Možná už tu takové téma je, ale nevím o něm.
V rekonstruovaném baráčku - přízemí, se chci dopracovat rozvodu koaxu na telku a káblu na internet. Samozřejmě co nejlevněji smile Plánuju u zásuvek na 230 rovnou  i přípojku na telku a na internet. Samozřejmě jen samotné krabičky bez toho vnitřku, který by mne přišel na bůh ví kolik. Mohu to přivést pouze do jedné místnosti a pak to teprve roztahat. Proto mě napadla otázka u koaxu na televizi, jestli je lepší si to v jedné místnosti rozbočit a pak to postupně roztahat nebo to sériově na sebe " lepit " v zásuvce místnost za místností. Nevím co by to udělalo. Podle mě ne moc dobré řešení. Nevíte o nějakém dobrém rozbočovači?
U internetu je to asi jasné. Dotáhnu to k routeru a pak už se s tím dá pracovat.

Máte někdo nějaké zkušenosti na co nezapomenout nebo co je dobré udělat a čeho se vyvarovat? Všechno by to tedy mělo jít samozřejmě krkačkama.

Jestli jsem zapomněl na nějaké zásadní detaily, tak se omlouvám. Píšu to narychlo, docela to hoří!

Díky za případné rady nebo postřehy.

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

S rozvodem STA je to složitější. Kolik zásuvek STA chceš osadit? Jaká je možná topologie - kolik větví, kolik zásuvek na větev?

(upravil Thomas 27. 11. 2013 23:29)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Díky Hippo. Teď nevím co to je STA, ale tuším že koax na televizi? smile

No z té první místnosti, do druhé a pak do třetí. Čili tři místnosti budou připravené pro televizi. A net. Jak to potáhnu už je jedno, to si poradím, ale spíš myslím jak to zapojit. Jestli sériově nebo para. Proto by byl vhodný asi ten rozbočovač na začátku? Koukal jsem že jsou i aktivní rozbočovače.




EDIT! Tedy jediné co musím, je svést se s elektřinou. Je to problém???

Pardon. A zásuvky tedy tři.

(upravil zuki 27. 11. 2013 23:59)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Já to mám řešeno (v kumbálu = skládku na všechno možné -  který je cca pod anténou) aktivním rozbočovačem se ziskem asi tak  6-7dB a s přebuditelností 108dBuV. Je s rozbočením 1/4 (3 výstupy obsazeny a jednu větev mám do rezervy na ložnici - kam manželka řekla, že TV nesmí!!! ) a každá větev se rozbočuje na dvě. Tzn. na každé větvi je jedna zásuvka průchozí a jedna koncová.  Je však třeba si správně vybrat útlum krabiček. Aby to nebylo -20dB smile !!! Mám dojem, že mám cca -6db na rozbočovací a i na koncové... Takže rozvod je cca na zisku (útlumu) cca 1x.

A přímo v anténě mám NŠ TV zesilovač . Napájím ho cca 17V (upravený z 15V,  na víc V jsem napáječ v šuplíku nenašel smile ). Ant. zes. měl uvedeno napájení 5-24V, ale zjistil jsem, že na 5V má útlum a trochu zesilovat začíná až od 12V... To je vše. A do "drahých" (koncovým vybavením) větví jsem dal 4kV indukční (VF trafo) oddělovače signálu...

A nás za mlada učili, že se silovina a slabo nemá tahat spolu (indukuje se pak mezi sebou přepětí a rušení atd...). Křížit se to mohlo s mezerou min 3cm smile. Já to tahal asi 30-40cm od sebe. Ale co jsem slyšel, tak občas to tahají "umělci" společně.

(upravil Hippo007 28. 11. 2013 0:16)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Ano, STA je společná televizní anténa. A jedno to vůbec není, jak se to povede. Potřebuješ mít na každé zásuvce signál zhruba stejně silný. A bez měřících přístrojů to někdy může být alchymie, digitální signál je na toto háklivější než dříve používaný analogový. Na začátek vedení dáš zesilovač. Zásuvka se dělá buď průběžná - vede do ní příchozí koax z předchozí zásuvky (nebo od zesilovače) a z ní odchozí koax na další zásuvku -  má nějaký průchozí útlum (o kolik se sníží signál jdoucí na další zásuvky) a odbočný útlum (o kolik se sníží úroveň signálu směrem na konektor pro připojení TV), nebo koncová zásuvka - dává se na konec vedení a mívá útlum obvykle 2dB.
V tvé konfiguraci bych dal za zesilovač hybridní rozbočovač (útlum 4dB/1.větev, 4dB/2.větev) a dál vedl 2 větve. Na první bych šel do průběžné zásuvky s průchozím/odbočným útlumem 4/4dB a pak do koncové zásuvky (útlum 2dB). Na druhé větvi přímo do koncové zásuvky (útlum 2dB).
Takže na první větvi bys měl (když nepočítám to, co se ztratí na koaxu) v místě 1. zásuvky útlum 4+4=8dB, u druhé zásuvky by to bylo 4+4+2=10dB. Na druhé větvi by byl u zásuvky útlum 4+2=6dB. A pokud by byl slušný, nekostečkující, nesekající se TV signál přímo z antény na začátku rozvodu, v místě kde by měl být umístěn zesilovač TV signálu, stačil by zesilovač se zesílením 10-12dB.

Odstup tras silových kabelů 230V od sdělovacích by měl být aspoň 20cm.
Husí krky používat radši větších průměrů, i tak se do nich v delších trasách blbě strkají kabely.
Zásuvky se dělají s různým průchozím/odbočným útlumem, musíš koupit ty správné.

(upravil Thomas 28. 11. 2013 1:26)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Kurňa chlapi - jdete na mě moc odborně!

Se silou tedy nee? Tak to jsem v prdeli...
Určitě tedy aktivní rozbočovač a vytahat to od něj každý extra do místnosti?
Nějaký útlumy krabiček, zisky a větve - no to už jsem totál mimo mísu...
a
ještě k tomu zas nějaký zesilovače....
.....no hele já snad zrušim televizi a budu se radši koukat z okna big_smile

No to nedám tohle. Já prostě vytahám dráty, než to zedníci zahážou a bude vymalováno. Je to pudový.

Nedá se nic dělat, ale nemám moc času :-/


Leda mi tak zbývají ještě lišty po podlaze. Ty jsou 80 čísel mimo elektřinu.
A co internehet? Taky ne se silou???? smile

Já teď teda nechápu, jak tyhle věci tedy můžou dávat do společných krabiček s elektřinou. Leda by to bylo nějak ošéfovaný.?

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Nemusíte to vidieť takto čierne. Samozrejme, že keď sa seká do steny už ku inštalačným krabičkám tak káble silový, internetový a TV idú spolu, v podlahe, v stropoch a hlavné rozvody kde to väčšinou ide bez problémov dodržíte odstup silových káblov od dátových a TV 20 cm. Sú podlahové lišty kde ide všetko v jednej dutinke a nie je problém, treba poriadne spraviť a pripojiť tienenie káblov, neodfláknuť to.

Ja som si TV rozvod robil tak, že som v jednom mieste bytu osadil mini rozvádzač (nejakých 15x25 cm, hĺbka 10 cm) ktorý je v obvodovej stene a do ktorého pôjdú z druhej strany už prívody od paraboly a satelitu. Do tohto rozvádzača mám prívod 220 v pre prípadné aktívne rozbočovače, zosilovače. Celý TV rozvod som si do každej miestnosti spravil ako hviezdicový (t.j. nie priebežný) takže všetky zásuvky sú s nulovým útlmom, predávajú sa ako koncové pre hviezdicový rozvod - takže čo miestnosť a zásuvka to samostatný prívod (teda ani nie priebežná a ani koncová). Pri tejto alternatíve je samozrejme väčšia spotreba kábla ale inak je to jednoduché a máte len jeden typ koncovej zásuvky. V tom rozvádzači pre TV si to všetko zlúčite rozbočíte a zosilníte podľa potreby. Mám to približne podľa tejto schémy (nemám tú možnosť pre SAT - čiarkovaná čiara):

http://www.prijemdigitalnitelevize.cz/maleroz.htm#rd1

Zásuvku pre hviezdicový rozvod mám napr. ako túto:
http://www.shop.buco.sk/Zasuvky-Legrand … tka-bezova

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Já to vždycky dělám jak to popsal Be_em.
Hvězdicový rozvod má jednu nevýhodu - větší spotřebu kabelu, ale jinak jen výhody.
Odstupy obvykle v nových instalacích není problém dodržet, pak se všechno sejde v trojrámečku (Zásuvka, LAN, STA). Je praktičtější 1 zásuvka a do ní klasickýho pětipsa pro TV, Sat, DVD,....

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Díky za reakce chlapi.

Tak jsem to nakonec myslel. Sice mám místnosti za sebou, ale z jedné kde to bude rozbočené, bych to do každé přitáhl zvlášť abych pak neměl problém s tím útlumem na krabičkách. Sice víc kabelu, ale myslím, že se to ztratí jak kapka v moři, když se dělá komplet nová elektřina smile
Na satelit jsem ovšem nemyslel. Předpokládám, že ten má úplně odlišný drát???

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

úplne ten istý a jeden koaxiálny kábel (len si zožente niečo kvalitnejšie) týmto káblom jedným budete do trojzásuvky prenášať signál TV, RD a SAT ... to čo tým káblom pustíte závisi od toho čo si do toho káblu v tom rozvádzači všetko zlúčite! ... kľudne aj internet po tom môže ísť smile

Urobte si rozvody do každej izby z rozvádzača, rozvádzač si dajte nejaký väčší a potom budete riešiť čo všetko Vám po tom koaxiáli pôjde.

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Pokud jde o internet, tak podobnou situaci jsem před půl rokem řešil u bratrance mé partnerky, který dělal kompletní rekonstrukci bytu.
Byt 3+1. Požadavek měl do každého pokoje 2krabičky pro připojení k netu kabelem, kdyby nevyhovovala zrovna wi-fi (rušení, nebo třeba nutnost rychlejšího připojení).
Firma, která mu táhla 230V vedla utp kabely společně v husím krku.
Jelikož má každá krabička 2 přípojky pro rj45, měl do jednoho místa (v jeho případě v předsíni) svedeno celkem 16 utp kabelů.
Jelikož má drtivá většina wifi routerů pouze 4 pozice, bylo jasné, že se nusí koupit ještě switch.
Tady je potřeba se rozmyslet jak rychlé připojení se bude využívat a jaký je předpoklad na růst rychlosti připojení v nějaké rozumně vzdálené budoucnosti.
V jeho případě (100/100 od netboxu) jsem ho hned přesvědčil, že musí koupit wifi router i switch podporující 1000Mbps. Vždy je lepší síťový HW mít předimenzovaný. I zde totiž platí, že papírové parametry HW jsou ve skutečnosti většinou nereálné.
Pak ještě doporučuju zvážit, zda wifi router pořídit nějaký běžný, tzn. pracující v pásmu 2,4 Ghz, nebo raději router s podporou i 5Ghz.
Jde totiž o to, že pásmo 2,4Ghz je už dost zasycené a dělá to dost problémy s kvalitou wifi signálu kvůli rušení.
Další důležitý parametr u wifi routeru je anténa (případně antény).
V základu jsou většinou antény 3-5db. Zde je určitě vhodné, aby měl wifi router vyměnitelné antény. Pokud se budeš chtít připojovat k wifi po celém bytě, je třeba počítat s tím,  že každá zeď je pro wifi signál dost významná překážka. Já mám třeba router v obyváku a když si vezmu noťas do ložnice, což je přes dvě zdi (2x15cm nosný panel), je rychlost přenosu wifi snížena o více jak 60% !!!

Zní to možna složitě, ale vážně na tom vesměs nic není...
Pro shrnutí:
Přípojku internetu (RJ45) cvakneš do routeru (většinou wifi routeru) a pokud ti nebudou stačit 4 pozice pro připojení zásuvek ve zdech, přikoupíš ještě patřičně dimenzovaný switch (4, 8, 16, 32,... pozic).
Takže pak bude zapojení:
Přívod internetu do wifi routeru -> z routeru jedním kabelem do switche -> ze switche do přípojek ve zdi.
A jaxem již psal, každá zásuvka má dvě přípojky. Takže buď musíš vést jeden utp kabel do každéhé přípojky zvlášť (paralelní zapojení), nebo prostě druhou přípojku necháš nezapojenou (nefunkční).Kdybys něčemu nerozuměl, rád vysvětlím wink

(upravil Thomas 28. 11. 2013 18:36)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Chápu to správně, že mě by stačil jeden kvalitní koaxiál a tím bych mohl táhnout všechno????
Jako že krz něj může jít satelit, televize, rádio a internet naráz? a všechno bude fungovat???? 

Ten internet tam asi nepůjde. Firma co tady u nás připojuje má klasické kabely na internet. Ale chápu, že jsou i jiné firmy a že by to třeba šlo. Např. s nějakým satelitem a nemusel bych mít každé zvlášť.

Jinak, tak nějak s tímhle počítám, ale ... přívodní kabel půjde napřed do switche. A od něj to půjde do místností a do chodbičky která je uprostřed baráku a tam bude router na wifi. Pak už je to všude jen přes jednu stěnu.
Na rychlost internetu nejsem nějak náročnej, ale je samozřejmě je dobrý to vědět. Mám tu jeden starý switch a router, tak to tam píchnu a až to jednou odejde, půjde to lehce vyměnit za nový/silnější smile
Na ty zásuvky jsem taky koukal. K čemu mi budou dvě zdířky? Nechám jednu slepou a bude. Spíš by mne zajímalo, jak se tam ten drát do té zásuvky zapojí? Uvnitř je jen holý konektor - je to tak? To samé s koaxiálem.
Bohužel jsem to neměl v ruce a elektrikář mi řekl, že to bude bez toho vnitřku. Nějaká odrušovačka nebo tak něco.

Díky za reakce


Ještě bych se možná zeptal na pár věcí...

Internet bych měl vyřešený. Teď k té telivizi/satelitu/příp. rádiu. Kabely můžu protáhnout až na půdu krkačkou. Je tam i 230V pro nějaké případné napájení čehokoliv a přístup k anténám a k instalaci nějaké té parabolky atd. Rozdělovat budu signál až dole v místnosti. Napchám to jedné skříňky ať to taky nějak vypadá. Tam bude switch,  rozbočovač anténího signálu a 230V pro nápájení těhle blbůstek.
Kam bych tedy měl umístit  ten slučovač a zesilovač TV/Satelitu? Nechat na té půdě?

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Pokud připojíš nejdřív switch a až za ním wifi router, tak ti to nebude fungovat.
Respektive ti bude fungovat vždy fungovat jen jedno přípojné místo. Takže nebudeš moci mít současně připojeny třeba stolní pc a notabook přes kabel.
Jde o to, že switch ti nepřiděluje IP adresy (podadresy). To umí pouze ten wifi router. Proto má být vždy pořadí zapojení jak jsem psal v předchozím příspěvku.
Přívod netu do routeru, z něj do switche, a ze switche pak do přípojek ve zdi.
Vážně doporučuji abys to zapojil jak píšu, jinak se do budoucna vystavuješ riziku problémů....

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Aha. Tak s těma adresama - o tom jsem nevěděl. Nu dobrá. Tak si seženu ještě dobrý router, který bude vysílat po baráku a ten starý zapojím jako první a za něj tedy až switch. Super. Díky za radu, protože tohle by mě nenapadlo.

(upravil Lojzek 28. 11. 2013 20:09)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

quiero podporují dnešní NB 5Ghz?
Jinak thomasi nevím jestli to tu zaznělo ale každopádně bych tahal k jedné TV zásuvce jeden koax, z důvodu použití satelitu. Koax kabel používáme CB100F.
Pokud dobře čtu, máš barák tak se snaž udělat si uprostřed baráku přípojku na AP. např někde na chodbě, v kumbále prostě uprostřed aď máš slušný signál po celém baráku.
Přípojku na internet budeš mít od koho? pevná linka, kabelovka, vzduchem? podle toho si popř. udělej rezervy.
Jedním krkem můžeš protáhnout TV a PC. Děláme to i tak že protahujem i 2x PC a 2x TV s tím, že se protáhne přez horní patro do spodního patra, tím vznikají místy pc zásuvky i protahovací krabice. Takže bych dal větší krky pro pozdější využití.

Napadl mě ještě takový detail a to ten, že v obyváku si zasekej lištu 60x40 od hnízda kde máš zásuvky směrem nahoru ( pro případné pověšení TV na stěnu, aď nemáš hnusně svěšené kabely.) ono těch vyhytávek je hodně ale člověk si na všechno nevspomene.
Vspomeň si na zvonek, domácí telefon? výborná věc je např. na chodbách dát pir čidla.v ložnici, v obyváku u postele u sedačky dát  schodišťáky vypínače na zhasnutí hlavních osvětlení, popř. orientačních osvětlení.

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Jojo, to budu takhle tahat. Do každé místnosti extra kabel.
"Koax kabel používáme CB 100 F "  - to myslíš, že tenhle mám použít a je kvalitní?
Uprostřed baráku budu mít router s wifi. AP nevím co je. Vy s těma zkratkama big_smile
Přípojka na internet je vzduchem z vedlejší vesnice. Daj mi na barák malou parabolku. Bytová jednotka je jen jedno patro.
Zbytek těch nápadů mám tak nějak ošéfovaný.
Pir čidla nevím ale co je smile

(upravil zdenek00 28. 11. 2013 21:07)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

PIR=Passive infrared, normální pohybový čidla.
AP=Access point - přístupový bod

(upravil Quiero01 28. 11. 2013 21:22)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Ještě mě napadá, že se dají koupit i wifi routery který už mají v sobě 8mi portový switch. Tí by ses vyhnul jedne krabičce a tím pádem i nižší spotřeba. Navíc už ty novější routery a switche mají automatické vypínání nevyužívyných přípojek a tím šetří další Wh elektřiny wink Je ale potřeba hledat které typy to umí. Všechny modely zatím ne. A cenový rozdíly nebývají při koupi výrazné.... wink
Jinak AP je acces point, neboli přístupový (přípojný) wifi bod. Používají se buď přímo wifi routery, nebo jen wifi bez možnosti pevného připojení. Je to menší levnější varianta routeru, určená třeba k rozšíření pokrytí - například do dalšího patra, atd...
Pokud máš jednopatrový dům, tak to nejspíš nevyužiješ.
Stačí dát ideálně do středu bytu wifi router a pokud bude podporovat vyměnitelné anténky, můžeš v případě potřeby přikoupit výkonější třeba 8db, která by teoreticky měla dosahovat až o 50% větší pokrytí oproti těm standartně dodávaným k routeru...

(upravil Thomas 29. 11. 2013 21:24)

Re: Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Tak chlapi. Teoreticky mám připraveno, kabely natahám a pak to zahází. Už jsem to konzultoval i s technikem. Bude připraveno pro televizi, do budoucna pro satelit kde se na každé televizi bude moci pouštět jiný program a samozřejmě pro internet.

Teď už se jen zabývat otázkou jaký rozbočovač a jaký zesilovač nyní pro televizi. Předpokládám, že s nástupem satelitu tyto věci odpadnou, jednoduše na půdě zapojím zbytek koaxiálů a bude po starostech. Proto bych nerad do toho cpal nějaké extra peníze.
Hybridní rozbočovač jsem našel např. tento    http://www.gme.cz/antenni-rozbocovac-te … x-p002-075   Dal by se použít?

No a dále nemám představu o zesilovači. Je více typů a v tom se nevyznám. Zesilovač by měl napájet jednu televizi v prvním patře a čtyři zásuvky ve zmíněném rekonstruovaném přízemí.

Kdybyste věděli, tak budu rád za každou radu a odkaz, kde to splašit smile

Quiero: Jinak k tomu zapojení napřed routeru a pak switche.... Až teď mi došlo, že jsem to doma opravdu takhle zapojil a funguje to. Od satelitku to jde přímo do http://switche.heureka.cz/tp-link-tl-sf … 3godLAsA-g
a dál je to rozvedený do počítačů a routeru, který vysílá wi-fi. Buď je to náhoda nebo nevím smile

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Nový rozvod Internetu a TV po bytě/baráku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£