Téma: SPL

Dokázal by mi někdo vysvětlit, uplně neználkovi, jak je to s +3dB, +6dB a +10dB bodama?? Doteď jsem si myslel, že +3dB znamená zdvojnásobení vnímané hlasitost a obecně mi přijde, že se s tím i obecně takhle šermuje, jako se zdvojnásobením hlasitosti. Teď jsem ale narazil na názor, že tomu tak je až při +6dB nebo dokonce při +10dB. Je mi jasný že ke zvýšení o 3dB dojde při zdvojnásobení výkonu, doteď jsem si však myslel že současně s tím, se i zdvojnásobí vnímaná hlasitost.

Pokud už se to tu někde vysvětlovalo, tak se omlouvám za další téma wink

Re: SPL

ja som sa so zdvojnásobením vnímanej hlasitosti pri +3dB nestretol, len s tými +10dB. +3dB sú samozrejme dvojnásobok výkonu, +6dB je zas dvojnásobok pri nevýkonových veličinách.
Vnímanie hlasitosti je ale podľa mňa príliš individuálne a príliš nekonkrétne na to aby sa tam dalo hovoriť o nejakom presnom čísle.

Re: SPL

+3dB je zvojnásobení akustického výkonu, znamená taky zdvojnásobení výkonu zesilovače.

+6dB je zvojnásobení akustického tlaku a taky zdvojnásobení napětí které jde do zesilovače, jako vstup.

některé věci jsou prostě 10log a některé 20log

zesilení o 3dB je pro tebe subjektivní, jelikož lidské ucho vnímá různé frekvence a různé různé úrovně hlasitostí na těch frekvencích jinak.

jinak zvýšení hlasitosti o 3dB ti suběktivně přijde samozřejmě málo jelikož to ucho prostě logaritmuje je to něco jako rozdíl mezi tichým a tišším šepotem smile lidé jsou schopni vnímat od těch jakože 0dB do asi 120dB a nám se to zdá linerální, ačkoliv reálně třeba ten akustický výkon k tomu potřebný stoupá exponenciálně smile

teď sem ti zamotal hlavu co smile není to uplně snadné si to přestavit, ale jak jednou prozřeš, tak to bude dobré

Re: SPL

Takže pokud jsem to správně pochopil, i podle wikipedie atd. ... chápu tedy správně že akustický tlak není tedy to samé jako hlasitost kterou skutečně vnímáme (což jsem si doteď myslel big_smile ) ??

Našel jsem nějaké forum kde je citován článek z wiki, kde je uvedeno že zdvojnásobení akustického tlaku je +6dB (což je pouze přístroji měřitelné) pro ucho je pak zdvojnásobení hlasitosti +10dB.  takže zdvojnásobením výkonu zesilovače, zdvojnásobením počtu měničů (teoreticky) dostanu +3dB což je o 1/2 větší akustický tlak než původně a pouze zhruba o 1/3 větší hlasitost pro ucho ????

Re: SPL

kelly napsal:

zdvojnásobením počtu měničů (teoreticky) dostanu +3dB

s reproduktormi je to zložitejšie... +3db dostaneš pre to že máš 2x väčšiu plochu a + dalšie 3db dostaneš pre to že majú polovičnú impedanciu... Alebo inak, s dvoma 8R reproduktormi paralelne máš sice 4R ako 4R reproduktor ale stále máš oproti nemu 2x väčšiu plochu...

(upravil MaBat 20. 11. 2013 10:03)

Re: SPL

Se subjektivně vnímanou hlasitostí je to komplikované, ale zároveň nic, co by nešlo dohledat v literatuře. Má to ale daleko do jednoduchých vztahů, natož nezávislých na frekvenci. Existují grafy, vycházející z citlivosti lidského sluchu - ty dají asi nejkvalitnější odpověď. Žádné jedno číslo to bohužel nepopisuje úplně, tj. není to ani zvýšení o 6 ani 10dB SPL - byť 10dB se tu a tam udává jako takové nejběžnější číslo. Krom toho, definovat subjektivní "dvojnásobnou" hlasitost se dá samozřejmě dost špatně.


- Dva stejné reproduktory, které hrajou zároveň, každý se stejným příkonem jako když by hrál jeden, prostě v místech, kde se vlny z obou potkávají ve fázi, vytvářejí v tomto místě dvojnásobý akustický tlak oproti tomu jednomu, tj. +6dB SPL.

Re: SPL

Schválně - kdo z vás v létě zaregistroval tuhle zprávu? Já jsem ji poprvé zaslechl z rádia při jízdě v autě a nechápal jsem... Už za tím volantem jsem si to svým zjednodušeným způsobem spočítal v hlavě a vyšly mi stovky procent a né nějakých patnáct. Doma s kalkulačkou v ruce pomocí funkce 10 na x tou (opak log) lehce dojdete k přesnému číslu.

ČOI beru jako užitečnou organizaci, ale tehdy se setsakramentsky sekla. Žádných 15% hladiny akustického tlaku, ale stovky procent! Je ale možné, že ČOI ka to měla v pořádku, tedy jenom konstatovala výsledek 104,3 dB oproti 90dB a těmi 15% to zmršili novináři.

http://www.novinky.cz/ekonomika/312602- … efonu.html

Re: SPL

Nevím, ale hladina akustického tlaku se udává v dB, tj. porovnáváš čísla 90 a 104.3, což je cca 15%.

Re: SPL

Jo, v tom máš pravdu. Hladina akustického tlaku se zvýšila opravdu o těch 15%, ale v decibelech. Rozumím tomu, co píšeš. Ale pro širokou neodbornou veřejnost měli do rádia říct a do novin napsat, že je to cca 5x násobná hlasitost (opět z hlavy bez kalkulačky). Protože sčítání logaritmů na jedné straně rovnice = násobení na druhé straně rovnice, ovládá  dnes bohužel už málo kdo.

Re: SPL

To, že se něco udává v logaritmické řadě neznamená, že si můžu dovolit s tou jednotkou počítat lineárně. To je jako tvrzení, že vůz, který vyvinul dvakrát vyšší rychlost než druhý (jinak stejný) , má dvojnásobný výkon motoru. Samozřejmě totální blbost.

(upravil MaBat 21. 11. 2013 13:00)

Re: SPL

Pojem hladina akustického tlaku je definovaná v dB a s jako takovou se s ní samozřejmě dá počítat i lineárně v dB, v tom nikomu nic nebrání.
A o 15% vyšší (90 -> 104dB) hladina ak. tlaku není rozhodně 5x vyšší hlasitost, ať už si pod tím kdo představuje cokoliv.

Re: SPL

104,3 dB - 90 dB = 14,3 dB.     14,3:20 = 0,715.     10 mocnina na 0,715 = 5,188. Akustický tlak zvýšen 5,188 krát, na 518,8% (o 418,8%).

Zkouška:

20 log 5,188 = 14,3 dB.  90 + 14,3 = 104,3 dB.

Re: SPL

Akustický tlak není přímo hlasitost, ten vztah není zdaleka tak jednoduchý. Nakonec o tom je tohle vlákno.

(upravil jik 21. 11. 2013 19:23)

Re: SPL

Ano, beru to. Respektuji, že hlasitost je terminus technikus, ikdyž jsem ji v předchozím příspěvku ztotožnil s akustickým tlakem. V této věci dětského telefonu se tedy bavme o tom akustickém tlaku. O něm nakonec informovaly i ta média.

A ještě pro doplnění, jak jsem to narychlo spočítal v tom autě:

90 dB + 6 dB = 96 dB (akustický tlak zvýšen 2x), plus dalších 6 dB = 102 dB (akustický tlak zvýšen 4x) plus dalších 6 dB = 108 dB, ale to už je moc (akustický tlak by byl zvýšen 8 x). Tak jsem to odhadl něco okolo 5x až 6x. Až výpočet kalkulačkou ukázal přesně 5,188x.

Edit:
O této záležitosti jsem chtěl napsat hned v ten den, kdy jsem se to dozvěděl, ale nerad zakládám nová témata kór když to jsou nezáživné maličkosti. Proto jsem se vypovídal tady, kdy jsem si na to opět vzpomněl. Možná to je trochu OT, možná úplně tak ne...

Edit 2:

A když se vrátíme k tématu hlasitost, tak aby nakonec u toho dětského telefonu pracujícím v oblasti středních (dokonce těch nejstřednějších) kmitočtů, navíc s dětskými hlásky, nebyla subjektivně v tom sluchátku vnímána daleko víckrát než pětkrát - při těch 14,3 dB navíc.

Re: SPL

Nejsem lékař, ale z hlediska možného ohrožení sluchu je asi akustický tlak významný. to znamená, že možná by bylo lepší uvést, že akustický tlak je 5 krát větší než povoluje norma. Asi by to lépe vyjadřovalo míru škodlivosti než oněch 15%.

Re: SPL

jik - mě to přijde,že  takhle počítáš spíše potřebný výkon k dosažení daného SPL .. tedy pro dosažení 114dB místo 90ti vyjde potřeba 5x víc vykonu,ne 5x vyšší hlasitost...  sam sem se tu v tom zamotal,asi mluvím z hladu big_smile

Re: SPL

PoB, je to tak z pohladu akustickeho tlaku; z pohladu zosilnovaca je to celkom inak. 90dB reproduktor hrajuci na 90dB potrebuje 1W, ale na 104dB potrebuje 25W  a na 114dB potrebuje 252W smile