Téma: drážkovacia fréza do steny

Ahoj chlapi,

tak úúúplne náhodou nemá niekto skúsenosti s drážkovacími frézami do steny?  Kúpil som dom a chcem tam komplet prerobiť elektroinštaláciu + tam chcem spraviť LAN + káblovku, čiže budem potrebovať vysekať hromadu drážok pre hromadu káblov. Uvažujem že kúpim nejakú úplne lacnú, keďže celý dom je z porobetónových  kvádrov (niečo ako ypor) a keď mi vydrží tento jeden „projekt“ tak budem spokojný. Len či vydrží? Vyhliadol som si túto http://www.obchodny-dom.sk/freza-drazko … k/z310035/ , alebo túto http://www.hej.sk/freza-horna-sharks-sh … -shk-239/? ktorá má rovnaké parametre, ale je o takmer 50e lacnejšia, ale nemám vôbec žiadnu skúsenosť s touto značkou.

Nerobil tu už niekto takéto dačo? Má vôbec šancu vydržať túto prácu takéto lacné náradie (profi stroje začínajú na 5-8 násobnej cene)?

Za prípadné rady vopred ďakujem!

Re: drážkovacia fréza do steny

Pro hromadu kabelů nemusíš brousit hromadu drážek. Jen vložíš mezi ty dva kotouče víc vložek, abys měl širší drážku. Takže budeš dělat jednu širokou pro silnoproud a jednu užší pro slaboproudy. Pokud rozteč nebude dostačovat, pojedeš jednu drážku dvakrát vedle sebe. Jestli vydrží nevím, já dělal s Hilti a Bosch v betonu, a tam teda dostaly dost zabrat..

Web

Re: drážkovacia fréza do steny

nooo, já si myslím, že na jednu akci bude asi lepší si ji půjčit a koupit (nebo zaplatit opotřebení) kotouče

Hlavně to chce výkoný vysavač, jinak seš kompletně "propudrovanej" ten prach z nich je ultrajemnej.
Jo a taky velice ochotně překousne plastovou trubku, tak bacha kudy jedeš.

(upravil be_em 15. 11. 2013 7:17)

Re: drážkovacia fréza do steny

1. ten dom je už vznútra omietnutý? .... ak áno tak chodťe do tej frézy (lepšia z tých dvoch je tá FERM) .... určite bude stačiť, je to pórobetón takže tam tá záťaž na ten stroj nie je veľká. Ale samozrejme k tomu vysávač!!!

2. Ak Vám prach nevadí, dosť rýchlo to ide aj s obyčajnou flexkou s nejakým kotúčom na kameň 115 - 125 mm, môžte si robiť drážku širokú akú len chcete. Vysekanie s nejakým pneu kladivom ide veľmi rýchlo,

3. neodporúčam viesť silové a ftp káble v jednej drážke (ak je to možné),

4. inštalujte si už FTP kábel triedy CAT 6 alebo 7 (cenový rozdiel oproti CAT5 je minimálny). Pre CAT7 sa ale ešte skoro žiadne prístroje nevyrábajú, ani zásuvky, ani switche, ani routery ....

Re: drážkovacia fréza do steny

Všetkým ďakujem za reakcie.

sagitarius
No ani ja som to nemyslel tak, že pre každý jeden kábel budem rezať osobytnú drážku smile Ale aj tak toho bude strašne veľa a neviem či sa mi to chce sekať.

Dalča
Tiež ma to napadlo. Má to však niekoľko háčikov.
1, Budem to robiť sám a keďže som to ešte nikdy nerobil, tak ani šajnu nemám koľko mi to bude trvať.
2, Keďže to budem robiť sám, tak to budem robiť ak budem mať čas
3, Najbližšia požičovňa je vzdialená 20km
4, Nemám síce prehľad o cenách požičovní, ale obávam sa, že za týchto okolností ma požičanie bude stáť viac, než toto hoby náradie, ktoré potom navyše môžem predať, alebo nejako inak využiť. 

Vysávač mám (síce iba parkside, ale mal by to zvládnuť).

be_em
Hej je to už omietnuté. Ten ferm vyzerá sofistikovanejšie a s touto „značkou“ mám aj aké také skúsenosti ň(t.j. viem, že to už spadá do kategórie „použiteľného“ náradia).  Neľúbi sa mi (okrem vyššej ceny) tá obrovská základňa – v rohoch budem musieť zbytočne veľa sekať.  A tie kolieská – na dokonalo rovno povrchu síce dobré, ale sa obávam, že sa mi to bude zasekávať pri každej nerovnosti. 
Zvažoval som CAT 5e vs 6, 1Gb by mal zvládnuť aj 5e, viac nepotrebujem, ale asi dám predsalen 6tku. Ešte k tomu vedeniu dat. a sil. Káblov v jednej drážke. Nikde som nenašiel fundovanú  odpoveď prečo sa to tak nemá robiť. Ak beriem nejaké to rušenie, tak je asi jedno či to bude v jednej drážke, alebo v druhej o pár cm ďalej. Teda uvažujem, že toto odporúčanie má hlavne bezpečnostný charakter (t.j. aby sa zabránili prieniku sieťového napätia do dátových káblov.), ale čo ak bude viesť káble v „husacích krkoch“ ani v tom prípade nemôžu byť v jednej drážke?

(upravil be_em 15. 11. 2013 11:39)

Re: drážkovacia fréza do steny

Nikdy ste to nerobili a idete sa pustiť do novej elektroinštalácie? To nemusí dopadnúť dobre.

Základňa je OK, vyhnite sa ukladaniu čohokoľvek do kútov ... samozrejme vodorovné drážky až k stene nespravíte, to sa dosekáva. Inak ak je to YPOR alebo YTONG veľmi ľahko to ide aj s drážkovačom ktorý výrobcovia ponúkajú ... vyrobí vám ho hocikto za fľašku borovičky.

Ani ja neviem prečo sa to robiť nemá ... všetky FTP káble som si dal min. 10 cm od silových (samozrejme prívody ku krabičkám sú už vedľa seba). V stenách sa káble nezvyknú dávať do "husacieho krku"

A inak na vedenie jedného káblu alebo FTP káblu ktorý stačí dať do centimentrovej drážky by som už ten motorový drážkovač nepoužil, ale ten ručný (teda ak je to YTONG, Porfix a pod):

http://eshop.ytong.sk/drazkovac

Re: drážkovacia fréza do steny

Vzdálenost sdělovacích kabelů od silnoproudých by kvůli zamezení přenosu rušení měla být 20cm.
Já bych si už doma dal ftp do husího krku s vnitřním průměrem 16, nebo raději kolem 20mm. Nikdy nevíš, co tam budeš potřebovat přidat. V koutech se tvaruje husí krk kvůli zvětšení poloměru ohybu do podoby písmene S - před rohem o 90° takže v rohu je nasvislo a na druhé stěně zase o 90° do vodorovna. Když máš kabel v husím krku a zatlučeš v tom místě hřebíček na zavěšení obrazu, máš velkou šanci, že kabel před hřebíkem v trubce uhne.

Re: drážkovacia fréza do steny

Do husieho krku aspon dva krát ohnutého do mierneho uhlu (čo je skoro každý) priemeru 16 - 20 mm  už s veľkou pravdepodobnosťou nič nedáte, tá šanca je ozaj malá, ja to vidím ako problém, moc by som sa na to nespoliehal.

(upravil Hippo007 15. 11. 2013 12:47)

Re: drážkovacia fréza do steny

Chce to mít krabičku u každého rohu. A na přímé trase po zhruba 6m. V P16 jsem měl koax a podařilo se mi tam přidat i kabel CAT5e, ale byla to fuška. Na 2x CAT6 by to chtělo P21 nebo větší.
Když jsem dělal elektriku v baráku, nechal jsem ve stěnách pár volných husích krků (jen P16) a dnes jsou všechny plné (TV rozvody STA + satelit, telefon, PC síť). Kdybych dělal elektriku někde znovu, udělal bych to zase a použil bych minimálně P21. Sekat do stěny, když už se bydlí není nic příjemného, párkrát jsem to zažil.

Re: drážkovacia fréza do steny

be_em
Pri všetkej úcte, naozaj si cením vaše rady, ale nedá mi to – vy ste sa narodili šraubovákom v ruke? smile Všetko je raz prvý krát wink Považujem sa za manuálne zručného človeka (dokonca mám aj vyhlášku) a zas nebudem to robiť úplne sám – krstný je revízny technik, takže mi poradí čo a ako, ja už spravím len manuálnu časť roboty.

Hej myslel som to tak, že tie vodorovné drážky nebudem vedieť potiahnuť čo najbližšie k stene.  Ten ručný drážkovať vyzerá dobre (dokonca by som ho vedel vyrobiť sám ), ale neviem či to bude použiteľné aj cez/na omietku... 

Určite to chcem dať do husieho krku, viem že je takmer nemožné dodatočne tam niečo natiahnuť (už som xkrát mal to „šťastie“) , ale tá šanca tam je vždy, kým bez krku tam človek nenatiahne vôbec nič na 100%.

(upravil be_em 15. 11. 2013 14:47)

Re: drážkovacia fréza do steny

Nie nenarodil smile, netušil som že máte vyhlášku ... inak sa púšťať do domovej elektroinštalácie je ozaj nie rozumné, nepovedal som ale aby ste to nerobili. A ak teda ako píšete máte niekoho za sebou a vy idete robiť manuálnu prácu tak je to OK, z prvého príspevku sa to takto nedalo poňať.

A samozrejme súhlasím, dať do steny nejakú rezervu, je to najlepšie riešenie lebo husí krk a inštalačné krabičky stoja ozaj za babku, ja však bývam v bytovke kde je komplet všade poctivý železobetón a poviem pravdu po toľkých búracích prácach som už nemal fakt chuť sekať niečo do rezervy tak som sa rozhodol že som všetky rozvody TV, SAD, RADIO, FTP zrealizoval tým najlepším čo bolo, teda kvalitný komplet medený TV koaxiál a FTP kábel CAT 7 2 krát tienená párovaná linka pre 10 Gbit! (max. 1200 Mhz) - Inak pozor, CAT 7a kábel je už slušne hrubý, dvojité tienenie a dosť zle sa to inštaluje do súčasných CAT5 alebo CAT6 prístrojov, pre CAT7 sa fakt nič nevyrába.

http://www.schrack.sk/eshop/kable-a-vod … 422hb.html

http://www.schrack.sk/eshop/kable-a-vod … 09801.html

Rozdiel v cene za obyčajný kábel a nejaký lepší je ozaj zanedbateľný, cca 10 - 20 € pri 100 metrovom kotúči. Inak na byte o podlahovej ploche 88 m2 som spotreboval asi 95 m FTP kábla a 80 m TV koaxu.

Samostatný rozvádzač pre sieť a samostatný rozvádzač pre TV, RD, SAT, ku každému rozvádzaču napájanie aj pre 220 V (pre modem, switch, zosilovač a pod).

Ja myslím že mi to na 10 - 20 rokov bude stačiť, uvidíme, dám potom vedieť smile