Re: ÚVAHA

horemic: myslíš ty osazené plastové podložky? Já ale potřebuju jen trubičku dlouhou 10 mm, protože ten šroub elektricky spojuje pouzdro s tišťákem.

sinclair: přečti si ještě příspěvek 158, potřebuju doladit ty fastony

Re: ÚVAHA

microlan:Já takového "hebledí" mám víc,i ty osazené,i jen trubičky.Chce to ale opravdu něco tvrdšího,nejlépe na to určeného.Na bužírce jsem se už taky nachytal stejně jako ty.Jak píše čestmír,na 500V dobrý,ale po zahřátí se děli věci.Od té doby už bužírku ne.

Re: ÚVAHA

Fakt není třeba na izolaci šroubů, procházejících L-profilem, shánět něco speciálního. Bohatě stačí zmíněná silikonová bužírka s vnitřním průměrem např. 4,5mm, aby jí šroub M4 volně prošel a je vyřešeno. Silikonová bužírka trvale snáší 180°C beze změny izolační schopnosti, kdežto PVC bužírka se už při /ani ne/ poloviční teplotě začíná tavit a uvolňuje se z ní kyselina chlorovodíková.
Bezesporu nejlepší je asi teflon, ale sehnat teflonovou trubičku potřebného průměru je dnes zhola nemožné, dříve se dala koupit v metrových "brčkách" a v různých průměrech v lepších prodejnách Tesly Eltos, občas to mívalo i Řempo. Minimálně dvacet let i více už jsem to ale nikde neviděl.
Takže z dostupného jen ten silikon, PVC klasická měkčená bužírka rozhodně ne.

Web

Re: ÚVAHA

Jak jsem tak o tom přemýšlel, dívaje se na téměř miniaturní budicí desku pro externě připojené koncové tranzistory a emitoráky, tak si říkám, zda by tomu celému neprospěl symetrický diferák, symetrický rozkmit se sledovači - no prostě máme dáno jakési napájecí napětí a tomu by nejlépe vyhovoval celý předek z DPA440, pakliže Mistr Pavel dovolí. Není to pro komerční, nýbrž čistě amatérské účely a desky šířit nikdo nebude. Mohl bych celý předek vzít z Aldaxovské SPM250, která je interně rychlá až hrůza, má symetrický diferák i rozkmit apod., ale Pavlovo řešení se mi zdá propracovanější už i vzhledem k tomu, že v tom jdou použít poměrně rychlé tranzistory a velmi lehce to dokompenzovat pouhými dvěma keramickými kondíčky, jak jsem se sám přesvědčil při stavbě DPA440 ještě za dob Fox Audia.
Microlane, až se v zimě, či za podzimních plískanic budeš nudit, nezkusil bys to?

Web

Re: ÚVAHA

Nenudím se ani v zimě ani na podzim smile Škoda, že to nebylo součástí toho původního zadání, nerad dělám něco znovu. Je tam hodně součástek, nevím jestli bych to dokázal tak natěsnat, dělám raději silné spoje a pořádný pecky na pájení abych to dokázal zapájet. Taky si myslím že je škoda celou symetrii na konci shodit do kvazi-komplementátu, jen tak pocitově. Stejně to chceš na subbas, lepší než nějaký Háčko to bude i s předkem z BA200

Re: ÚVAHA

No, zas tolik toho tam není, hromádka malých tranzistorů a o tolik složitější, než BA200 to zas není. Víš o co mi šlo - s předkem z DPA440 by nebyl problém dosáhnout nějakých 40-50V/us, takový zesilovač je potom po nastavení do AB třídy vhodný i na středovršky - takový george, který má udělané dva zesilovače z našich SPD600 tvrdí, že nic, co měli po ruce, nehrálo tak dobře na výškách, ostatně ať se vyjádří sám.

Web

(upravil microlan 20. 9. 2013 14:13)

Re: ÚVAHA

Tak se to nějak poskládalo, že z toho vypadla DPA880, ale dopuntíku... jak je to jenom možné!!!? smile

http://elektrotest.cz/node/40/

// sinclair: ať dělám co nejmíň zbytečné práce tak mě vyspecifikuj tranzistory, které tam chceš použít.

Re: ÚVAHA

Tak jsem sháněl silikonovou vazelinu asi 3 rybářský prodejny, asi 3 cyklystický a nic. Dnes pracovně v Ústí v prodejně ložisek jsem koupil kyblík 100g silikonove vazeliny s teflonem. Píšou dobrý el. Vlastnosti. Je to rosolovitá hmota s bílým nádechem. Nemá s tím nekdo zkušenost?

Re: ÚVAHA

Proč si nekoupíš klasickou teplovodnou pastu pro polovodiče?

http://www.gme.cz/teplovodive-pasty-folie

Web

Re: ÚVAHA

Provedl jsem měření té vazelíny s teflonem. Nastavil jsem jiskřiště aby při 2000 V přeskočila jiskra, pak jsem ho zaplácnul Bílou teplovodnou pastou na procesory a ta se prorazila také při 2000 V, po průrazu už nevydržela ani 500 V. Pak jsem to samé provedl s vazelínou. Ta držela do 6 kV, pak to chytlo oblouk a opět klesla odolnost pod 500 V. Napiplal jsem tedy tranzistory tou vazelínou a na 2 paralelně spojených KDčkách při 500V procházelo 0.5 uA. Takže si myslím, že ji mohu všem doporučit

Re: ÚVAHA

Hlavně tam nedát těsnící silikon http://www.lepidla-tesneni.cz/kategorie/silikony/ jak jeden expert lol

Web

Re: ÚVAHA

silikon vazelínu majú v lekárni tongue smile

Web

Re: ÚVAHA

Diky za informaci, to me nenapadlo,
[*][/*]
Ala tahle se zda byt dobra a cena 150 korun za 100g taky

Re: ÚVAHA

Dnes den blbec, oživoval jsem druhý kus tohoto zesilovače

http://elektrotest.cz/node/25

První kousek asi před půlrokem, jsem prostě připojil na +-65V a fungoval, tento jsem přes regulační trafo najížděl od nuly a už při +-10V to vykazovalo ofset +4V . Nejdřívej jsem zjistil, že místo nějakých 3 mA proudu diferákem, jím teklo asi 20 mA, přitom na bázi T3 bylo asi 70 mV. Vyletoval jsem T3 a zjistil, že je profláknutý C-E. Dal jsem nový a proud spadl na nulu. Taky T6 byl proražený, tentokrát b-e. Po výměně se sice ofset srovnal ale zato klidový proud při zvýšení napájení na +- 20 lezl až ke 2A. To už jsem s tím seknul, musím vychladnout aby to neletělo z vokna.

Je možný aby byly ty tranzistory byly špatný už z výroby? V tom zapojení se snad při +-10V poškodit nemohly.

Re: ÚVAHA

Jakého původu jsou to trandy?

Web

Re: ÚVAHA

No právě, ty 5551 a dnes další BD243 jsou z GESu, MJE340 byla myslím z TME. BD243 přeosadil z EZK a už to funguje. Důvod proč jsem dával nově navrženou desku byl, že to mělo brum -80dB, na nové desce jsem naměřil -77dB, takže jsem si moc nepomohl. Zatímco u první desky byl čistě sinusový tak teď to přesně kopíruje zvlnění zdroje, taková ta tupá pilka. Asi se to na té staré desce někde kompenzovalo. Napadlo mě, že by to mohlo mít příčinu v referenci pro proudové zdroje, tak jsem dal paralelně k D3 a D4 (ve scematu nahoře) kondenzátor 47uF a při najíždění zdroje to při asi polovičním napětí obě diody prorazilo, asi neunesly náboj kondenzátoru, při nějakém výkyvu. Zítra zkusím R10 složit ze dvou odporů seriově a střed zablokuju kondenzátorem k zemi.

(upravil microlan 17. 10. 2013 19:05)

Re: ÚVAHA

zablokovat odpory pro referenci nepřineslo žádné zlepšení. Zlatá první deska, ta druhá je nějaká zakletá. Teď zas pro změnu nedrží ofset a taky se mě to podařilo rozkmitat někde kolem 1 MHz, ještě zkusím vyměnit a pořádně vyměřit tranzistory v diferáku.

// Tu první jsem osadil bez měření tranzistorů, žebych měl takové štěstí?

Re: ÚVAHA

Ještě jsem to nekontroloval, ale mizerný odstup -80dB naznačuje chybu někde v zemích, dost pravděpodobně někde blízko diferáku.

Web

Re: ÚVAHA

Záhada vyřešena, zjistil jsem že brum se projevuje poze při napájení nad +-57V do té hodnoty je z repráku slyšet jen šum, podle měřáku asi 2 mV což by znamenalo odstup asi 85 dB, to by mě i stačilo, ale chci to napájet +-75V, takže jsem vyměnil tranzistory v diferáku za MPSA42 a ejhle, při +-65V (víc zatím neumí zdroj) žádný brum a šum taky žádný! Alespoň z repráku nic neleze a to jsem měl ucho skoro v bedně a na měřáku na nejcitlivějším rozsahu 30 mV taky žádná výchylka, takže odstup je na hranici mých měřicích možností. Doufám, že při +-75V to bude stejné.

(upravil sinclair 18. 10. 2013 20:26)

Re: ÚVAHA

Zkus se vykašlat na MPSA42 a použij teslácké KF422, vybrané na stejnou betu. Jestli nemáš, pošlu Ti.
Odstup -85dB je zoufale málo, zvlášť při takovém výkonu, rozumná hranice je -100dB. Je ale třeba si dát pozor na připojování zemí od měřáků, hlavně nf milivoltmetru. Mně taky pár dní trvalo, než jsem to vychytal, protože mám celou měřicí soustavu napájenou přes oddělovací trafo.
Ta budicí deska se symetrickým diferákem - máš ji aspoň odsimulovanou, než necháme udělat u Kohoutů prototyp?

Web