Téma: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Lidi, obracím se na vás s jednou prosbou:
nemáte někdo zkušenosti s buzením 3-fázového asynchronního motorku kmitočtem 200 Hz ? Motorek má vinutí zapojená do trojúhelníku, pracovní napětí 36V. Zkoušeli jsme s tchánem 3 nf zesilovače buzené trojfázovým generátorem. Generátor tvoří 3 tranzistory NPN zapojené se spol. emitorem, mezi bází a emitorem každého tranzistoru je ellyt, mezi bází a kolektorem předešlého tranzistoru je odpor, tento odpor je i mezi kolektorem posledního tranzistoru a bází prvního tranzistoru. Kolektory jsou přes odpor 1k5 zapojeny na kladnou větev napájení, z každého kolektoru se zároveň odebírá sinusový signál do nf zesilovačů. Zesilovače jsme stavěli se symetrickým napájením - jak hybridní TDA 2030 s přídavným koncovým stupněm, tak i celé z diskrétních součástek s IFR 540/ IRF  7540 na konci, avšak pokaždé to jenom bzučelo a rotor se netočil. Motorek je dobrý, protože na 50 Hz ze sítě (3 trafa ze 3 fází) se točil. Kdyby ta vinutí byla zapojená do hvězdy, tak by vše asi bylo v pohodě, ale u trojúhelniku je v něčem problém.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Tvar těch fázových napětí ověřil někdo ? Posuny jsou v pořádku ? Je to opravdu asynchron ? Jaký je maximální rozběhový kmitočet pro daný motor se zátěží ?

Web

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Ten motorek je součástí nůžek na ovce, celé to bylo koupené někde v Polsku, žel bez řídicí elektroniky. Tchán se toho iniciativně ujal, že k tomu něco zkusí ubastlit, no a já mu dělám "odborné poradenství". Jenže nápady už nějak došly.....
Motorek má tyto parametry:
Pracovní napětí 36V AC/ 200Hz, příkon 90W, 10 600 ot/min, vypadá to opravdu na třífázový asynchronní motorek s kotvou nakrátko, 3 vývody mají mezi sebou stejný odpor, takže se mi to jeví na vinutí do trojúhelníku.
V první fázi jsme zkoušeli kruhový čítač 4017, který spínal přes budiče sběrnice komplementární dvojice MOSFETů.  Pokud se to vůbec točilo, tak to bylo slabé a pomalé. Pak jsem našel na internetu výše popsané zapojení třífázového generátoru.  Výstupy z něj se podařilo doladit na sinus, fázový posuv by to z principu mělo mít, jak ho změřit, to netuším....Možná dvoukanálovým osciloskopem vzájemně mezi dvěmi fázemi?
Další neznámou je chování nf. zesilovačů, které jsou zapojeny proti sobě a ne standardně s uzemněnou  zátěží.
Omlouvám se za pomalejší reakce, ale náročná práce přes týden a početná rodina vyžadují své......:-)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Vopravdu s kotvou nakrátko? Nemá to tak náhodou permanentní magnety? //EC motor takhle snadno neroztočíte...//

(upravil Dalča 14. 9. 2013 15:48)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

měl bych několik poznámek:
Připadá mi poněkud nepatřičné krmit NF zesilovačem motor.
Ekvivalentně je přece blbost krmit reprák frekvenčním měničem!!

Rozhlídni se někde na bazoši, aukru a za pár korun kup frekvenční měnič.
měnič do 100W je za pár kaček.
nový 180W Danfoss FC 51 stojí 99éček (dvaapůl litru českých korun) fungl novej.
na různěj bazarech něco takovýho seženež podstatně levněj.
nebo třeba novej Frecon, pokud je to na nůžky, stačí ultrapřísnějednoduchej model.
značky co mně napadaj
Lenze
Nord
ABB
Danfoss
Omron
Yaskawa
Siemens
.
.
Vraž sem štítek toho motoru - čitelnej, třeba fotku.. nebo opiš údaje.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Ty údaje jsou opsané ze štítku. Momentálně ten motor nemám u sebe, tchán je 60km daleko. Rotor nemá permanentní magnety, protože se dá volně otáčet. Výše uvedené měniče jsou na standardní síťové motory 230V/400V 50Hz, pro tento motor by to bylo smrtící zapojení....

(upravil Dalča 14. 9. 2013 17:26)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Nikolivěk, smrtící je jen a pouze dycky magor u klávesnice měniče.
FC51, Lenze vector, Nord SK 500 SK 700 atp mají nastavitelné napětí motoru zcela plynule až do max. hodnoty dané napětím DC mezobvodu.
Tj není problém vrazit třeba jednofázovou VLT FC302, Vectora, Norda na motor s jmenovitým napětím DO 3x230V AC 0 až maximální frekvence daného stroje.

Ehm, pár desítek let se pohonařinou úspěšně přiživuji, v poslední době sípše v dimenzi stovek kilowatt až jednotem megawatt, ale v době minulé jsem pracoval i s vysokorychlostními vřeteny (30.000 ot./500Hz) obrábcích strojů.

Doporučil bych spíše studium materiálů měničů před jejich zavržením, dá se dojít k dobrým závěrům.
http://www.danfoss.com/Czech_Republic/B … tation.htm

U Danfosse max výst. frekvence 400Hz, min jmenovité napětí motoru 50V

http://www.nord.com/cms/media/documents … Z_1511.pdf

např zde u Norda, strana 17, parametry P200, max výstupní frekvence 400Hz

Fascinuje mne rozhodnost s kterou jsou lidi, co ví o FM prd jsou přesvědčení o jejich schopnostech.

Například Danfoss FC30x je vhodný pro asynchrony, i motory s permanentními magnety, s doplňkem lze realizovat letmou pilu, synchronní jízku x pohonů, výtah atp.
Totéž až na ty PM motory jde říct o Nordu SK700. Vzhledem k tomu, že mi pár set měničů těchto značek prošlo rukama troufám si říct, že vím, co říkám.
Stejně mohu pokračovat o měničích ABB ACS, ASCM, Mikrodrajvech od símenzu, řadou S120 od símenzu atp atp...

Prostě k motoru dej co k motoru určeno jest a nesnaž se bastlit něco s DPAček. Bude to dražší, méně spolehlivé a sežere to experimentátorovi čas, peníze a nervy s výsledkem pochybným.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Díky za tipy. mrknu se na odkazy pořádně. Je fakt, že jsem je prolítl jenom tak zběžně. Dobrému nápadu se nebráním a za cenu několika tisíc Kč je lepší hotový výrobek.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Na tuhle aplikaci stačí nejlevnější sračka co se frekvenčákem dá nazvat. Má to nulovej příkon, není požadavek na servosmyčku.. prostě totálně krutopřísně jednoduchá aplikace.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Slušelo by se ale říct, že samozřejmě to napětí je děláno modulací a izolace na motoru i tak musí odpovídat minimálně (u jednofázáku) těm 320V, což u těch nůžek může být problém, pokud to měl výrobce právě z důvodu bezpečnosti řešeno nějakým trafem a za ním elektronikou, což mě k tomu vede, když je motorek na 36V..... smile

(upravil Dalča 15. 9. 2013 12:42)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Ánoprosímpěkně.
Leč lze zakoupiti i měnič jednofázový na 110V pro US trh. Jsou verze i od 90V, ale blbě se sháněj.
ZA měnič lze vrazit filtr (nejlíp sinusivý) který špice zásadně ořeže a tvar výstupního napětí se blíží sinusovce, kdy potenciální špice nemá o monho větší napětí než uvažované maximální napětí sinusového průběhu..

V případě krize nejvyšší lze za měnič vrazit trafo 230/patřičné napětí, měnič provozovat v tupým skaláru U/f... hlavně trafo dimenzovat na patřičný kmitočtový rozsah v kterým má stroj pracovat.
Mnohokrát jsem zažil nízkonapěťové motorky, který měly izolaci vinutí na 1000V (asynchrony i servíka)

(upravil Jan Novák 16. 9. 2013 8:22)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Neměl bych raději dát před frekv. měnič "fíčko" (proud. chránič)? Otázkou je, jestli mi nepůjdou nějaké proudy do PE přes odrušovací členy (kondenzátory) a nebude to vypadávat......Anebo použít oddělovací trafo.

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

pokud chceš fíčko, musí mít odrušovák ve FM unikající proud menší než vybavovací proud fíčka, oddělovací trafo problém vyřeší. tak malinký frekvenčák by nemusel standartně mít unikající proud větší 30mA, tj snesl by se s klasickým "koupelnovým" fíčkem.
Závisí jen a pouze od typu toho kterého měniče a jeho vstupního filtru.

(upravil kaja 20. 9. 2013 23:41)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

A na modeláře si nikdo nespoměl? Dnes se lítá na tři fáze a napětí a proudy obdobné. Jenom akademická otázka, která na věci nic nemění. Proč by ten motor nemohl být zapojený do hvězdy bez vyvedeného středu?

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

36V ? V modelařině ? Není to můj obor, ale pokud si vybavuji, tak ty napětí jsou spíš kolem 3,6V a proudy v desítkách ampér.....

(upravil kaja 20. 9. 2013 23:49)

Re: Buzení 200Hz asynchronního motorku

Nepíši stejné, u větších výkonů se jde s napětím nahoru. I tak si myslím, že nějakých 10V je blíže k 36 než k 230.     O.T. myslím si, že je omezení velikosti lítacích aparátů napětím, nikoli výkonem.