Téma: uPC1270h DC offset

Ahoj ve spolek, dostal se mi do rukou starý zesilovač s buduči uPC1270h. Nevím jak přesně mají tyto budiče fungovat, resp. jak má fungovat jejich mutování. Předpokládám, že po zamutování má mít zesilovač na výstupu 0V, jak AC, tak DC. Nicméně nemá, má ujetý výstup v řádu voltů, nekmitá. Jelikož ochrany vidí ss na výstupu, tak drží upc stále zamutované, nicméně po nějaké době cca 20 minut se výstupy dostanou do tolerance ochran a zesilovač normálně najede, offset je poté v řádu mV a zesilovač normálně zesiluje. Poslední symptom je, že offset v zamutovaném stavu je měkký, po zatížení cca 300R spadne na jednotky mV a celý zesilovač normálně najede.

V datasheetu k upc jsem se dozvěděl pouze, že vstup 3 je mute, bohužel tam ta funkce není víc specifikovaná.

Prosím zdržte se rad, je to sračka, vyhoď to. V podstatě mě zajímá jen jestli je to vlastnost obvodu, nebo chyba.

Dííík smile

(upravil DJ_Rix 26. 8. 2013 20:30)

Re: uPC1270h DC offset

Na ofset bude mít vliv ten elyt v ZV (pokud tam je, neuvedl jsi co je to za zes) jinak je snad možné prověřit ofset na těch výstupech UPC (proti zemi by měly být obě napětí stejně velké do obou polarit) ev odpojit koncáky a spojit výstupy nouzově odpůrkem a měřit.... určitě se bude dát doměřit jestli je ten UPC v háji, vždyť je k tomu datasheet a je to poměrně primitivní zapojení, inv a neinv vstup, dva budící výstupy hmm

Re: uPC1270h DC offset

Omlouvám se, jedná se o Blaupunkt BQA208. Ano, ve zkušebním zapojení dle datasheetu se upc chová normálně. Ve zkušebním zapojení má totiž vstup mute neaktivní. Imho mi přijde, že funkce mute není jen vypnutí signálu, ale že odpojí koncové tranzistory, jelikož jimi přestane téct klidový proud a výstup si vandruje víceméně jak ho napadne ale nemá sílu, protože stačí několik set ohmu jako zátěž a offset spadne. Jinak do zátěže dává zesilovač plný výkon (dle aktuálního napájení), je stabilní a slušně drží klidový proud.

Re: uPC1270h DC offset

To dělají všechy 4 kanály, nebo jen jeden ?

Re: uPC1270h DC offset

Dělají to všechny kanály, dva mají cca 2,5V, jeden 0,8V a poslední kolem 5V. Na všech po zatížení několika sty ohmy napětí spadne na jednotky mV a následně sepnou ochrany páč už jim nic nebrání. Ještě jsem vypozoroval, že cca 1/10 zapnutí najede celý zesilovač bez problému tak jak by měl. Takže usuzuju, že to není vlastnost ale chyba, jen jí najít smile

Re: uPC1270h DC offset

To bude malá pravděpodobnost že by byly všechny 4 upc KO... ověř jestli to napětí tam neleze z toho TA7317. Měřením musíš dojít i k tomu, jestli tam ten offset leze z toho TA, nebo jsou nakoplý koncáky (jaký je napětí na bázích v tom poruchovém stavu ?

Re: uPC1270h DC offset

Koncáky mám změřené mimo obvod a chovají se velmi dobře, s rezervou splňují katalogové parametry. Z TA7317 tam jde pouze ovládací napětí pro tranzistory, které spínají vstup mute na kladnou větev, což je správně, dál je TAčko připojené na výstupy přes 56K, čož je dstatečně velká hodnota na to, aby s výstupem nemohlo pohnout. Na bázích je napětí téměř shodné s napětím na emitorech konců.
Osobně si myslím, že problém bude ve filtraci zdroje, potažmo většině elytů, které jsou původní a pravděpodobně byly značně teplotně namáhány, v zimě mrazy, v létě za provozu asi dost tepla. Napájecí napětí je dost zvlněný, tak že se to slyšitelně projevuje ve výstpu zesilovače. Vidím na nové filtráky řady LXZ a další měření. Eventuálně zkusím půjčit laboratorní zdroj a proměřím to s čistým napájením, ještě něž začnu vyhazovat peníze.

Re: uPC1270h DC offset

No a když odpojíš báze koncáků, tak máš ofset jaký ? Odpoj si ty ochrany přes 56k ať to spíná a můžeš to změřit odkud to leze. Které katalogové údaje jsi u těch tranzisotrů měřil ?

Re: uPC1270h DC offset

V podstatě jsem regulérně měřil jen betu pomocí BM 529, která při Ic 100mA Uce 30V začíná na cca 150 ve studeném stavu a končí někde přes 200 po ohřátí. Při vetším proudu nemám čím měřit. Ube při takhle nízkym proudu cca 0,6 V. Všechny kusy měly přibližně stejný parametry, s tím že pnp zesilovaly o něco víc. Ještě jsem měřil závěr ve vlastním přípravku, všechny kusy přes 200V při Rbe 10R. Na další parametry nemám měřákovnictví. Když obejdu ochrany, tzn. piny 2 a 3 na TA spojím se zemí tak se celý zesilovač normálně rozjede, offset se drží do několika mV.
Na jednom kanálu jsem vyndal Vxx6 a zkusil jsem vstup mute připojit přímo na kladnou větev, výsledek byl stejný jako když je zamutováno z TA, na výstupu několik voltů.
Báze odpojovat nebudu, mechanická konstrukce to jednoduše nedovoluje. Spíš napojím zesilovač na jiný, dobře vyhlazený zdroj, to lze udělat snadno páč zdroj je na samostatný desce spojený se zesilovačem jen nápájecíma propojkama.

Re: uPC1270h DC offset

Já moc nevím jak jinak už poradit, když nechceš odpojovat báze tak odcucni vývody na UPC. Datasheet specifikuje pro mute stav maximální ofset +-50mV,je třeba v tom poruchovým stavu změřit jaká napětí jsou na těch UPC, je tam DC vazba do inv vstupu a pokud nemají extrémní svod ty elyty, mělo by se to dorovnat, záleží jak se to mute uvnitř chová, to se ale z DS nedá vyčíst. Změř na tom nejhorším kanále napětí na vývodech UPC.