Téma: MULTIROOM SYSTEM

Zdravím, poradil by mi někdo, jak nejlevněji a nejjednodušeji zapojit třeba 5 repráků v 5 místnostech a všechno aby šlo z jednoho výstupu (např. radio)? Jde mi hlavně o nezávislé ovládání hlasitosti. Zatím díky za příspěvky.

Re: MULTIROOM SYSTEM

Popiš to trochu víc detailně... regulace kde? V každé místnosti, nebo centrálně? Jakých 5 repráků? Zdroj má být kde?

Re: MULTIROOM SYSTEM

Eddie mi psal SZ...  >> Ne, nerozumím tomu a spíš to tak jen vypadá.
Co se týká plošného ozvučování, proscanoval bych stránky dexon.cz, ti se tímto přímo zabývají. Mají na webu i své forum či kontakt, kde dovedou poradit či leccos vysvětlit. Též prodávají mnoho komponent, ze kterých by sis mohl něco vybrat co by vyhovovalo tvým požadavkům.

Re: MULTIROOM SYSTEM

Takže trošku detailněji: Mám penzion s restaurací, salonkem, zahrádkou atd... Všude jsou už nainstalované repráky a svedené do jednoho místa v restauraci, kde mám i rádio. Pokud jsou hosté třeba v salonku, tak je potřeba to dát trošku nahlas a v restauraci pokud nikdo není, tak to třeba ztlumit apod. i se zahrádkou. Repráky jsou 15W a stačí mi, když budou hrát mono. Nejsem žádný elektrikář, ale vzal jsem potenciometry ze starého radia (CONDOR) a napojil jsem každý reprák zvlášť a fungovalo to - až na to, že když jsem to zeslabil, tak se to zeslabilo úplně anebo naopak - a bylo to strašně citlivé na dotyk. Odpory na nich jsou 100K Ohmů. Předpokládám, že by to asi chtělo nějaké s nižším odporem, ale vůbec nemám představu jaké. Zatím díky za odpovědi.

Re: MULTIROOM SYSTEM

Adastra A5x60 http://www.hdt.cz/adastra-a5x60-zonovy- … /d-218762/

Případně http://www.hdt.cz/omnitronic-mcp-6150/d-203611/ + http://www.hdt.cz/omnitronic-zd-160/d-209628/ Nainstaloval jsem v minulosti desítky a bezproblémů fungují dodnes. Na to že to je Omnitronic to funguje bezproblémů.

(upravil Jan16 11. 4. 2013 20:05)

Re: MULTIROOM SYSTEM

Tak předně si to chce uvědomit, že dávání beden paralelně snižuje vzájemnou impedanci. Vezmeš-li dvě stejné bedny každou po 8mi ohmech a dáš je paralelně, bude výsledná impedance poloviční. Když vezmeš 5 kusů takové bedny, bude výsledná impedance 8/5 = 1,6ohm. To je jmenovitá impedance. Impedance je jak známo veličina závislá na frekvenci, takže na různých kmitočtech je různá (zpravidla směrem k vyšším kmitočtům roste).  Každá běžná reprobedna má na určitém kmitočtu impedeanční minimum, které u 8ohm bedny může být třeba 5ohmů.  Tzn celková impedance všech beden paralelně může být ještě nižší. Běžné zesilovače jsou konstruovány na jmenovité impedance 4-8 ohmů. Když na takový zesilovač ale pověsíš X reprobeden kdy výsledná impedance bude menší než minimální, zesilovač bude přetížený. V tom lepším případě se stane to, že zaberou ochrany v zesilovači a jen to nebude chtít pořádně hrát, v tom druhém případě, který je u spotřebnmí elektroniky většinový, to prostě shoří. Buď za chvíli, nebo třeba za půl roku provozu, což záleží na povaze čínského draka, který dřímá vevnitř.
...zrovna tu mám jedno takové hospodské smradlavé Onkyo, které někdo vysmažil výše popsaným způsobem - výrobce šetřil a nedal dovnitř žádné ochrany.
Máš několik možností:
a) pospojovat bedny nějak rozumně tak, aby nepřetěžovaly zesilovač který máš k dispozici, což ti zaručí slušnou životnost.
b) opatřit si zesilovač, který je už určený k tomu co potřebuješ, bude mít tedy více výstupů, každý se samostatnou regulací hlasitosti.
Z toho co píšeš, usuzuji, že se ti bude líbit varianta A.  Co máš za rádio/zesilovač (zdroj signálu pro reproduktory) a jaké impedance mají ty reprobedny? Podle toho vhodně vymyslet propojení na stávající zesilovač. Regulace hlasitosti se pak provede nejjednodušeji potenciometrem, před každou reprobednou. 100k je kravina jak cyp, tam musí být něco tak 30-100 ohmů, zapojené jako dělič. Potenciometr musí být drátový dimenzovaný na patřičný ztrátový výkon, protože běžné uhlíkové potenciometry za 10Kč nejsou výkonové regulátory. Třeba nějaký z těchto:
http://www.gme.cz/dratove-potenciometry … -p113-208/
http://www.ges.cz/cz/4w-n-xxxx-20-GES05303418.html
Tyhle jsou do cca 5W, což ti na běžné hraní musí stačit, nepředpokládám, že nebudeš kotlit na plné kule co se vejde do beden.

(upravil Jarous 24. 4. 2013 10:58)

Re: MULTIROOM SYSTEM

Poradil bych ti profesionální řešení, dělá jej fima SONOS, věř mi, že budeš nadmíru spokojen smile

Re: MULTIROOM SYSTEM

Z kazdej miestnosti musi byt privod reproduktpra stiahnuty az k zosilnovacu. Zosilnovac musi mat tolko kanalov, kolko miestn osti chces nezavisle ovladat. Bezne sa vyravaju aj na 8 sekcii. Dalsia moznost by bola pouzit 100V reproduktory a 100V zoslnovac. Hlasitost by sa dala ovplyvnovat bud  prepinacom resp regulatorom vykonu na erproduktore(niektore modely to maju), alebo su aj esterne regulatory pre 100V rozvod a tie sa daju umiestnit vc miestnosti kde je repro co chces regulovat alebo centralne na jednom mieste no potom musis mat samostatne privody.

Re: MULTIROOM SYSTEM

Tak díky za odpovědi......nakonec vyhrála varianta se 100 Ohmovýma potenciometrama a funguje to bez problémů.