(upravil Jan16 11. 4. 2013 14:43)

Téma: TDA729* @ boucherot cell

Zdravím
V datasheetu k TDA7294,5,6 je uváděno "no boucherot cell", kdežto u 7293 je poznámečka, že pokud jsou repro připojené dlouhými dráty, doporučuje se boucherot použít.
a) Co se stane, přidám-li boucherot i k těm TDA, které jej nepotřebují? Může to mít něaký (jaký?) vliv na stabilitu?
b) Mělo by nějaký přínos/význam přidat na výstup těch TDA ještě ten paralelní RL člen? (spolu s boucherotem)? A to jak k 7293 tak i těm ostatním?
(Zrovna před pár dny jsem tu rozkuchal nějaký krám, ve kterém byla dvojice TDA7295, s cívkou na výstupu a nejspíš i s boucherotem. )

Pro případné rýpaly: Ano, vím jak je to se spolehlivostí těchto IO. Ano vím, že LM3886 hraje líp. Takže mě ušetřete těchto poznámek a odpovídejte, na co jsem se ptal smile

Re: TDA729* @ boucherot cell

Ať se rozproudí diskuse: Myslím si, že jsou tak pomalé, že nehrozí rozkmitání wink

Re: TDA729* @ boucherot cell

Jan16 napsal:

.. ten paralelní RL člen?

Paralelní ? z jakého pohledu to bereš ?

(upravil Jan16 11. 4. 2013 20:59)

Re: TDA729* @ boucherot cell

Otas: pomalé jsou, fest. No i tak by mě zajímalo, co vedlo čínské soudruhy k doplnění 4 pravděpodobně zbytečných součástek.

i tak si zas rýpnu já: u LM3886 občas špule je k vidění, SR 19V/us. TDA7293 má 15V/us.. (ostatní TDA jsou šunky 10V/us). Vyplatí se kvůli 7293 ta špule, nebo je to jednoznačně zbytečné?

danhard: RL paralelně dané do série se zátěží. Však dobře víš danharde, co jsem myslel smile

Re: TDA729* @ boucherot cell

Honzo, vždyť je to tam tak krásně napsané s těmi boucheroty:
Pomalé (10 V/us) 7296,5,4 bez boucherotů
Zrychlený (15 uV/s) 7293 s dlouhými kabely Boucherot
Slušný LM3886 Boucherot v doporučeném zapojení...
Bydlet blízko Libic, tak bych nacpal boucheroty raději všude. Když naladíš v Čelákovicích obvod na pořádné anténě, musí ti na to svítit žárovka hmm

Re: TDA729* @ boucherot cell

Já vim že to tam je napsaný, tím sem se prokousal... ale co ty LR členy na výstupu? (číňan ho měl i u 7295...)

Re: TDA729* @ boucherot cell

Myslím si, že totéž platí i pro LR člen - tedy v blízkosti Libic použít raději vždy (mám sice pocit, že LR funguje na vyšší, než DV a SV kmitočty, ale stejně raději ano). Než pak spekulovat, co se to mohlo přihodit, že to odešlo, raději bych udělal i možná zbytečné zajištění. Ono nakonec ani Číňan nevyhazuje peníze za cívku a odpor jen pro nic za nic.

Re: TDA729* @ boucherot cell

Jako mě nejde o ty dvě koruny za odpor a kus smotanýho drátku... Mě jen zajmá, či to pro to TDA bude mít nějaký smysl..

(upravil sinclair 21. 4. 2013 17:55)

Re: TDA729* @ boucherot cell

Tlumivka je myslím zbytečná /a nikdy jsem ji u koncových stupňů s obvody TDA neviděl/, nicméně čínští soudruzi při výrobě koncových stupňů s TDA7294 pro subwoofery Magnat, kde je k reproduktoru cca 30cm drátu, Boucherot ze zásady používají, 4R7+100n, uzemněný na výkonovou zem, resp. na střed sym. zdroje.
Zkoušel jsem ten konec budit 10kHz obdélníkem s Boucherotem i bez, výsledek byl ten, že Boucherot se kromě mírného zahřátí odporu choval, jako by tam nebyl, žádné náznaky nestability, zákmity apod. Je ale možné, že čínští soudruzi to tam cpou hlavně z toho důvodu, že jejich SW reproduktory mají indukčnost jak prase, v jednom konci, kde běžely dvě 7293 paralelně jsem dokonce viděl Boucherot 2R2+330n.

Web

(upravil Jan16 21. 4. 2013 19:22)

Re: TDA729* @ boucherot cell

Díky za zprávu. V datasheetu 7293 je dokonce doporučený boucherot 2R2 a 1uF.

(upravil sinclair 23. 4. 2013 1:50)

Re: TDA729* @ boucherot cell

No tak ale potom tam zapomněli dopsat, že konec s takovýmto Boucherotem nesmí jet naprázdno, bez husté induktivní zátěže smile

7295, 7296 jsou bohužel odpadem z výroby 7294. Sežrat všechno, žádný zbytky na talíři ! smile

Web