Téma: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Zdravím, chcel by som poprosiť o tip: Kedysi dávno som videl v AR schému regulátora výkonu do odporovej záťaže, ktorý fungoval tak, že púšťal do záťaže určitý počet celých polvĺn usmerneného sieťového napätia (tuším to bolo na 8 stupňov). Nemáte náhodou niekto schému na niečo podobné?

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

No ty s kladnejma půlvlnama byly starý tyristorový. Lepší jsou triakový, ty uměj poučtět celý vlny. Zadej do vyhledávače "triakový regulátor". Jsou toho spousty.

Web

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Áno, triakových regulátorov sú spústy, ale to sú z väčšej časti regulátory, ktoré menia fázu spínania (mení sa okamih spínania v jednej perióde) a sú tak zdrojom dosť veľkého rušenia, hlavne keď triak spína v okamihu prechodu napätia maximálnou hodnotou. To čo som myslel ja, spína vždy v nule a prepúšťa (podľa požadovaného výkonu) určitý počet polvĺn.

Bolo to riešené nejakým digitálnym obvodom (register, čítač?), ktorý bol synchronizovaný so sieťovou frekvenciou. Regulátor z usmernených polvĺn (8 alebo 16) prepúšťal vždy určitý počet a spínal pri prechode napätia nulou.

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Pokud se spokojíš s aktivním mimimem cca 2-3 periody (vybíjecí čas IO 555), tak si postav obyč. časovač s 555. Nastav si šířku pulzu 15ms nebo 25ms (2 nebo 3 periody) a řízenou periodu 555 např. cca 2ms-1sec (tj. řízení výkonu 100% až 2%) a použí triak se spínáním v 0. Nebo můžeš mít 555 napájenou 9-12V a ovládat triak přes optočlen = optotriak se spínáním v 0. Pak nemusíš řešit žádnou synchro s 50Hz... 

Pozor na to, že pracuješ s síťovým napětím!!! Skoro bych ti (na bastlení) doporučoval konstrukci s optotriakem (+triak za ním) a trafíčkem cca 6-9VAC (5 -12VDC) Pak to lze buď tak nechat, nebo předělat DC napájení na napájení ze sítě - přes odpovídající kondenzátor a malý (1A) můstek...

I když synchro s 50Hz není pro tenhle typ regulace nijak složitá (nemusí být přesně v nule 50Hz a stačí na to jeden tranzistor a pár R, sepnutí v nule vyřeší sám optotriak...) a za ní dát např. sériový registr 0-9 (10kroků např. 4017  http://www.doctronics.co.uk/4017.htm ). Nechat pro triak aktivní jen první cyklus a zkrácením cyklu řešit regulaci v 10 (možná bude obvodově jednodušší v 9 krocích).

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

No však ano, samozřejmě jsem měl na mysli se spínáním v nule. Ostatní jsou rušičky. Jak říkám, je toho spousta, stačí hledat:
http://elkonst.sweb.cz/triareg/triareg.htm
Další např. v AR 12/1987, str.448

Web

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Ďakujem obom za podnetné reakcie a tipy. Tiež som rozmýšľal nad kombináciou PWM a triak spínajúci v nule. A čo Zuki popisuje v poslednom odstavci je v podstate to na čo som sa pýtal.

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Sagitarius,  ten Atmel T2117 z tvojho odkazu sa mi páči - elegantné a jednoduché riešenie.

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Snaž se, aby to nebralo ze sítě půlperiody, ale celé periody.

Web

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Hlavně aby tak nereguloval 20kW el. kotel - to pak pomrkává celej barák, někdy i ulice... A když se ti např. každou vteřinu změní jas žárovky, tak je to za chvíli na cvokárnu...

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

Bude to regulovať 500W výhrevnú špirálu z odporového drôtu , takže v pohode.
V minulosti som nad niečím podobným rozmýšľal ešte v súvislosti s pečením oblátok, kde často býva regulácia len ručným vypínaním a zapínaním hlavného prívodu  (na tých doma vyrobených).

Re: Regulátor výkonu - odporová záťaž

No pozor, v připojovacích podmínkách energetiků je něco o tom, jak velký příkon spotřebiče je možné jak často spínat bez dalších opatření.

Web